HOKEJ - ZOH: Američania poľahky postujú do finále, Fínov zdolali 6:1
Hokejisti USA si po ôsmich rokoch opäť zahrajú vo finále olympijského turnaja, keď v piatkovom prvom semifinále zdolali Fínsko hladko 6:1. Američania budú mať v nedeľu v Canada Hockey Place vo Vancouveri vo finálovom zápase so Slovenskom alebo Kanadou šancu vybojovať si tretie olympijské prvenstvo v histórii, prvé od Lake Placid 1980.
Reprezentácia USA ešte na ZOH 2010 neprehrala, semifinále s Fínskom rozhodla skvelým nástupom a šiestimi gólmi počas úvodných 13 minút. Potom už duel iba dohrávali.
Američania napokon aj vďaka poľaveniu nedosiahli najvyššie víťazstvo v histórii olympijských semifinále, ktoré drží aj naďalej výhrou 7:1 nad Bieloruskom Kanada zo Salt Lake City 2002. Američania už teraz majú istotu jedenástej mužskej hokejovej medaily v histórii (doterajšia bilancia 2 - 7 - 1). Fínsko má stále šancu na piaty cenný kov z hokejového ľadu, z toho tretí s bronzovým leskom (0 - 2 - 2). Finálový súboj je na programe v nedeľu o 12.15 h miestneho času (21.15 h SEČ), zápas o 3. miesto sa hrá v sobotu o 19.00 h miestneho času (na Slovensku už v nedeľu 4.00 h)
USA - Fínsko 6:1 (6:0, 0:0, 0:1)
Góly: 3. Malone, 7. Parise (P. Šťastný, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. P. Šťastný (Langenbrunner, Parise) - 55. Miettinen (Lepistö)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: J. Ruutu (Fín.) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 25:25, rozhodovali: O´Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Blumel (ČR), Heyer (USA), 17 602 divákov
Zostavy:
USA: Miller (49. Thomas) - R. Suter, Rafalski, Gleason, E. Johnson, J. Johnson, Orpik, Ryan Whitney - Langenbrunner, P. Šťastný, Parise - Pavelski, Kessel, Malone - D. Brown, Kane, Kesler - Backes, Ryan, Callahan - Drury
Fínsko: Kiprusoff (11. N. Bäckström) - S. Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - M. Koivu, T. Ruutu, Filppula - Hagman, N. Kapanen, Miettinen - Peltonen, O. Jokinen, J. Ruutu - Immonen
Američanom vyšiel nástup do zápasu, pomohol im k tomu svojou neistotou aj fínsky brankár Miikka Kiprusoff. Gólman Calgary v 3. min zle rozohral puk pri prázdnom mantineli a Malone od modrej už nemal problém trafiť do odkrytej bránky. Kiprusoffa potom vystrašil Suter, ale jeho pokus sa mu podarilo zlikvidovať. V 7. min však Paul Šťastný skvele od ľavej žŕdky cez bránkovisko pri presilovke prihral Parisemu a ten opäť dával do prázdnej bránky - 2:0. O dve minúty pri ďalšej početnej trafil presne ponad rameno Kiprusoffa Erik Johnson. Fínsky tréner Jukka Jalonen si zobral oddychový čas, ale Američania aj naďalej pokračovali vo svojom nápore. V 11. min vyhnal neistého Kiprusoffa z bránky na dvakrát Kane. Fínsky gólman mal zo siedmich striel Američanov iba tri úspešné zásahy. Bäckström si ani poriadne nesiahol na puk a Kane v nájazde dvoch na jedného prekonal aj jeho. Vydarenú trinásťminútovku USA zvýraznil šiestym gólom po skvelej kombinácii Paul Šťastný, pre ktorého to bol premiérový zásah vo Vancouveri. Fíni boli v úvodnej tretine úplne bezzubí a Millera poriadne nepreverili. V druhej dvadsaťminútovke boli síce už aktívnejší, ale v koncovke im chýbal väčší pokoj. Američania s prehľadom kontrolovali hru a hráčov Suomi k ničomu nepúšťali. V polovici zápasu mohol Kane zvýšiť už na 7:0, ale trafil len bočnú sieť odkrytej bránky. Na opačnej strane trafil Immonen iba do žŕdky. Američania sa v záverečnej časti hry už príliš do útoku nehrnuli a nechávali hrať Fínov. V 55. min tečovala americká obrana pri presilovke Miettinenovu tvrdú strelu z pravého kruhu za chrbát Thomasa, ktorý v 49. min vystriedal Millera. Hráči USA už boli mysľou v tom čase vo finále, na ktoré si šetrili sily. V tretej časti hry vyslali na fínsku bránku len tri strely.