Main Content

Heninová uznala, že proti Serene i Kim nebola úplne férová

piatok, 25. február 2011 12:30 | Autor: TASR

Belgická znova už len bývalá tenistka Justine Heninová v rozhovore pre televíznu stanicu RTBF skonštatovala, že ju mrzí známy incident s Američankou Serenou Williamsovou v semifinále parížskeho Roland Garros 2003.

"Myslím si, že súperka ten môj pohyb zaregistrovala a vyrušil ju. Je tam vždy mnoho napätia, veľa sa toho deje reflexívne. Pravdou zostáva, že to pre mňa nie je práve najpríjemnejšia spomienka. Musím však zároveň uznať, že v tomto bolo aj čosi zázračné, hoci netuším, či práve toto zmenilo vývoj zápasu. Možno to bola cesta na vynútenie si určitého rešpektu, pretože Williamsové majú prístup, ktorý je občas zložitý. Vyznievajú dosť zastrašujúco a človek to potrebuje vedieť, keď proti nim nastupuje na dvorec," povedala Heninová, ktorá v inkriminovanom okamihu prehrávala v treťom sete 2:4 a 0:30. Pokynutím naznačila, že ešte nie je pripravená na príjem prvého podania, ktoré súperka následne poslala do siete. Belgičanka zaprela svoje gesto, opak by znamenal reprízu prvého servisu. Vzápätí Heninová dosiahla rebrejk sériou štyroch fiftínov a napokon triumfovala 6:2, 4:6, 7:5.

O podobne kontroverznej udalosti z finále melbournských Australian Open 2004 Heninová povedala: "Loptička bola viac vonku než na čiare, ale dotkla sa jej - pripúšťam." Krajanku Kim Clijstersovú zdolala 6:3, 4:6, 6:3, predmetná situácia prišla pri Heninovej brejkbale za stavu 4:3 v treťom sete. Ozvalo sa zahlásenie "out", ktoré znamenalo prerazenie podania na 5:3, pričom televízny záznam indikoval kontakt loptičky s čiarou. Vtedy ešte nebol k dispozícii kontrolný systém Jastrabie oko.

Dvadsaťosemročná rodáčka z Liége Heninová o svojom často pretriasanom vzťahu s Clijstersovou uviedla: "Pamätám si, že v mladosti to bolo bezstarostnejšie. Vyvstávajú mi okamihy s ňou, keď sme sa ešte ako juniorky nezaťažovali súťaživosťou. Neskôr sa však pridal vplyv našich táborov, nepísané pravidlá okruhu, médiá, ktoré mali perfektný príbeh. Na osobnej úrovni však máme veľa spoločného - napríklad počnúc rovnakým znamením. Na medzinárodnej úrovni nás tá rivalita obe posúvala dopredu, bol to prídavný zdroj motivácie. Myslím si, že ani jedna by sme si nepočínali natoľko dobre bez tej druhej."

Heninová v roku 2006 odstúpila za stavu 1:6, 0:2 zo svojho ďalšieho finále na Australian Open a objavili sa obvinenia, že nemala iný dôvod, než zneváženie výkonu jednoznačne dominujúcej Francúzky Amélie Mauresmovej. "Bol to jeden z najhorších okamihov mojej kariéry. Pocity, ktoré to vzbudilo, nie sú veľmi príjemné. Snažila som sa pohovoriť si s ňou, ale toho napätia bolo priveľa. Smutné... Reálne som vtedy nebola v stave hrať grandslamové finále. Spätne viem, že som vôbec nemala nastúpiť, ale bolo by to proti mojej prirodzenosti. Chcela som to aspoň skúsiť. Viete, cítila som sa v tom čase vyvolene na prekročenie ľudských možností.

Na margo podozrení z dopingu, ktoré sa - nie prvý raz - objavili, keď v roku 2008 náhle ukončila svoju kariéru (a na začiatku sezóny 2010 sa porovnateľne prekvapujúco vrátila po obnovení motivácie - "vnútorný plameň zase horí"), Heninová skonštatovala: "Ono to siaha hlbšie do minulosti. Vyhrala som US Open 2003 a následne niektorí novinári či otec Kim Clijstersovej začali vyhlasovať, že sa nedá víťaziť takýmto spôsobom. Vraj mám svaly ako Serena. Čo tým všetkým asi tak chceli naznačiť? Jasné, že hovorili o dopingu. Pritom museli dobre vidieť moju prácu s kondičným trénerom Patom Etcheberrym, ktorá ma dostala fyzicky na inú úroveň. Nič som nepovedala. Veľa ľudí v mojom okolí mi radilo povzniesť sa nad to, nechať to vyšumieť. Možno to bola chyba a mala som dať na inštinkt, okamžite reagovať. Dotklo sa to mojej integrity, dosť ma to trápilo."

© WEBNOVINY