Begi a Darty – štvornohí kúzelníci v DogFrisbee
Psíkovi z útulku poskytol teplo domova, ten sa mu za to odmenil talentom, ktorý spoločne zužitkovali v špeciálnom kynologickom športe – DogFrisbee. Patrik Szőcs spolu so svojimi psíkmi reprezentujú Slovensko v tomto športe vo svete skutočne úžasnými výsledkami. O športových začiatkoch, náročných tréningoch, súťažných úspechoch a plánoch do budúcna nám Patrik porozprával v exkluzívnom rozhovore.
Ako mladý chalan sa venujete skutočne netradičnému druhu športu tzv. DogFrisbee, ktorý realizujete spolu so svojimi štvornohými miláčikmi. Prezraďte nám o čom vlastne DogFrisbee je?
DogFrisbee je v prvom rade o aportovaní a spoločnej hre psíka a jeho psovoda. Ide o hádzanie lietajúceho disku, tzv. frisbee. Cieľom je samozrejme, aby pes tento letiaci disk chytil a priniesol ho späť psovodovi. Avšak v DogFrisbee poznáme viaceré disciplíny, ktoré sa svojou podstatou od seba odlišujú. Kráľovskou disciplínou je freestyle. Tím (pes+psovod) má k dispozícii 2 minúty za sprievodu hudby a predvádzajú vlastnú šou. Človek využíva rôzne freestylové hody a pes následne disky chytá pri rôznych trikoch ako sú napríklad tzv. overy - preskoky cez telo psovoda, vaulty - odrazy od tela psovoda, dogcatch - chytanie psa na ruky, pričom pes chytá disk a pod. Samozrejme všetko hodnotia 4 rozhodcovia - každý z nich má svoju úlohu, jeden sleduje iba psíka (jeho atletickosť, s akým záujmom aportuje a pod.), druhý sleduje človeka (ako využíva plochu, na ktorej sa súťaží, koľko rôznych hodov používa a pod.), tretí sleduje celkovo tím (sú to jednotlivé prvky ako už spomínané vaulty, overy či dogcathe) a štvrtý počíta úspešnosť chytených diskov (ide o pomer nechytených a chytených diskov - čím viac ich pes chytí, tým viac bodov dá rozhodca). Ďalšie disciplíny sú tzv. distančné disciplíny, tím má k dispozícii iba jeden disk a body získava tím podľa vzdialenosti hodu, času za ktorý psík prinesie disk alebo za presnosť, závisí od jednotlivých disciplín.
Ako a kedy ste sa k tomuto športu dostali?
K tomuto športu som sa dostal vďaka Begi, ktorá je z Trnavského útulku a práve v Trnave v psom centre Canis Mauris Naturally prebiehali tréningy a tam sme sa prvý krát zoznámili s týmto psím športom. Veľmi nás začal baviť a tak sme sa mu začali venovať aktívne.
Aký máte vzťah s týmto psíkom v čom je výnimočný?
Tento psík je veľmi výnimočný. Zmenila mi doslova život. Psíka som chcel dlho, ale do bytu ho rodičia nechceli, no po 7 rokoch mi to konečne dovolili a Beginka sa stala osudným psíkom. Kým pred tým človek len sedel väčšinu času doma pred počítačom, tak po príchode Begi do nášho domova sa človek začal hýbať. Schudol som prudko skoro 30 kíl a začal objavovať krásy prírody. Príroda ma vždy fascinovala a vďaka Begi som ju začal viac objavovať. Takže zmenila mi život o 180 stupňov. Begi je veľmi vďačný psík, na ktorom skutočne vidno veľmi, že si prežila veľa zlého a tak si všetko veľmi váži. No dokázala aj v DogFrisbee veľké veci, veď ktorý iný pes z útulku sa môže pochváliť kvalifikáciou na MS.
S koľkými psíkmi okrem nej momentálne trénujete?
V súčasnosti okrem nej mám dvojročného austrálskeho ovčiaka, oficiálne D´Artagnan Valkar, doma iba Darty. Je to psík z českej chovateľskej stanice Valkar a je to veľký maniak do DogFrisbee. Tento rok bola jeho prvá sezóna a dokázal počas nej neskutočné veci.
Akými úspechmi sa môže tento psík pochváliť?
Začal by som tak postupne. V máji sa zúčastnil v Českom Olomouci svojej prvej súťaži a bola to rovno kvalifikácia na MS v DogFrisbee. Dartymu sa podarilo v kategórii Freestyle umiestniť vo veľmi silnej konkurencii na 7. mieste a v disciplíne Super Pro Toss & Fetch sa dokonca postavil na stupienok víťazov ziskom 3.miesta. Čo je však najpodstatnejšie, týmito výsledkami si Darty zabezpečil kvalifikáciu na MS do USA a dokázal to v 20 mesiacoch na svojej vôbec prvej súťaži. Ďalší veľký úspech nielen pre Dartyho, ale pre celé Slovensko na Brnenských psích dňoch sa Darty ziskom 1.miesta stal víťazom Brnenských psích dní a zabezpečil si kvalifikáciu na Majstrovstvá Českej republiky. Do tretice všetko dobré, tretím pretekom boli pre Dartyho Majstrovstvá Európy v Maďarskom Kaposvári. Vo Freestyle sa Darty z 50 tímov umiestnil na 7. mieste a v disciplíne Super Pro Toss & Fetch si pripísal na svoje konto titul 2. vicemajstra Európy a teda prvé pódiové umiestnenie na ME pre Slovensko. Sezónu sme zakončovali najprv Majstrovstvami Českej republiky, na ktorých sa zišla skutočne veľmi silná konkurencia z Česka, Poľska a Slovenska. Darty v mimoriadne silnej konkurencii vybojoval zemiakovú medailu a 4.miestom sa opäť úspešne zapísal pri reprezentácii Slovenska. No ale najväčší úspech a zážitok na nás čakal za veľkou mlákou. Bolo to náročné, ale podarilo sa. Získali sme peniažky a vycestovali do amerického štátu Georgia do Cartersvillu, ktorý bol dejiskom tohtoročných MS, ktoré podľa množstva odborníkov boli svojou konkurenciou najsilnejšie zo všetkých doterajších. Darty vo svetovej konkurencie v disciplíne Freestyle vybojoval 30. miesto zo 75 tímov, čo je vzhľadom na jeho mladý vek mimoriadny úspech. Avšak ako jeden z najmladších psov na týchto MS dokázal niečo ešte väčšie a definitívne sme tým zapísali Slovensko na DogFrisbee mapu. Slovensko získalo v disciplíne Super Pro Toss & Fetch 4.miesto a len pol boda nás delilo pri premiére na tomto veľkolepom podujatí od bronzu. Nevadí, je to obrovský úspech a bola to veľká skúsenosť a zážitok, ktorý sme si veľmi užili a veľmi si vážime, že sme mohli vycestovať.
Aké boli Vaše začiatky, či už pre Begi, Darty, alebo pre Vás samotného? Čo bolo najťažšie?
Tak rozhodne s Begi to bolo najťažšie. Bol to od začiatku úžasný psík, ktorý bol mimoriadne vďačný za záchranu z útulku, veď kto by chcel žiť rok na ulici a rok v útulku. Avšak nebolo to jednoduché, pretože sme si po jej adopcii museli zvyknúť, že Begi je členom rodiny a ona si tiež musela zvyknúť na naše zvyky a získať si náklonnosť ostatných členov rodiny. Ale podarilo sa jej to veľmi rýchlo a od vtedy už bolo všetko tak ako malo byť. Prvý mesiac bol ťažký, ale potom by som už Begi nikdy nedal nikomu. Čo sa týka Dartyho, tak on je dieťa šťasteny. Od začiatku v teple rodiny a stále mojkaný. Ale aj s ním sme si zažili vilomeniny, ako prehryznutý kábel od vianočných svetielok a tak podobne.
Spomínali ste hlavnú kategóriu – frisbee, súťaž v hádzaní lietajúceho disku. Ako naň reagujú Vaše psy? Po zhliadnutí viacerých videí je zjavné, že si túto časť doslova užívajú...
DogFrisbee je kynologický šport, ktorého podstatou je hádzanie lietajúcim tanierom a pes by ho samozrejme mal chytať a prinášať. Moje psy sa za frisbeečkom, resp. lietajúcim tanierom idú potrhať. Veľmi ich to baví a život bez toho si nevedia predstaviť. Napriek tomu, že to robíme aj na profesionálnej úrovni, tak pre toho psíka je to stále zábava a hra. A to je na tomto športe najkrajšie, spoločná hra so psom.
Ako je to v prípade samotného frisbee disku, mal by v rámci súťaží spĺňať nejaké predpísané prvky? Priznajte sa, koľko ste ich už stihli počas aktívneho súťaženia zničiť?
Áno samozrejme nie je to jedno, ktoré resp. aké disky používate. Rozhodne nesmiete používať tie, ktoré sú určené ako frisbee na hádzanie si medzi ľuďmi. Pre psov sú špeciálne prispôsobené tvarom i materiálom. Zakúpiť je ich možné hlavne cez internete v e-shopoch s potrebami pre psy. Občas sa nájdu aj v bežných chovateľských potrebách, ale vo väčšine nejde o disky, ktoré sú uznané ako oficiálne disky pre DogFrisbee. Koľko som ich zničil? To asi naozaj nespočítam, ale odhadom poviem, že aj s aktuálnymi čo mám doma, tak 100 diskov mi rukami prešlo isto, čo je myslím si, že za tie 4 roky aktívneho súťaženia dosť veľa.
Ako dlho trvá nacvičenie jednej freestylovej choreografie?
Freestyle samotný trvá dve minúty na súťaži, čo sa týka nacvičenia to je ťažko takto povedať. Ja osobne si vždy na začiatku sezóny vytvorím choreografiu, na ktorej potom celú sezónu pracujeme a zlepšujeme ju postupne aj podľa názorov rozhodcov, od ktorých na každej súťaži dostaneme hodnotenie.
Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?
Je to aj o fantázii, ale samozrejme aj o sledovaní množstva videí na internete. Súčasná moderná doba ponúka množstvo videí, v ktorých nájdete rôzne psie triky. Nemusia byť zamerané na cvičenie DogFrisbee. Stačí, že psík na videu predvádza nejaké triky, ktoré vás zaujmú a potom ich do DogFrisbee zapojíte alebo vám to vnukne nápad na nejaký originálny prvok do choreografie.
Koľko hodín denne venujete tréningu? Patrí pod tréningový program aj Vaša osobná príprava, ak áno, čo všetko zahŕňa?
Tak denne sa netrénuje, to by pre psíka bola veľká záťaž a aj motivácia by mu postupne klesala. Reálne trénujeme tak 2-3 krát do týždňa zhruba hodinu, keď sa chystáme na súťaž tak je to intenzívnejšie 4-5 krát do týždňa. Vždy to záleží aj od počasia. Samozrejme pokiaľ človek vidí, že ten psík už potrebuje zmenu, tak radšej ideme do lesa na prechádzku a pokračujeme na druhý deň alebo o dva dni a ten pes je opäť plný energie a motivácie na disky. Čo sa týka mojej prípravy, tak určite to na tie dve minúty treba aj nejakú tú kondičku, ale hlavne treba vedieť dobre hádzať lietajúce taniere, čiže okrem tréningu so psíkom je veľmi dôležitý tréning bez neho, aby sa človek čo najviac zlepšoval v rôznych hodoch, keďže je to Freestyle, tak aj človek musí veľa z tohto smeru ovládať.
Vo svete športu sa profesionálni športovci chtiac, či nechtiac stretnú aj s rôznymi zraneniami. Ako je to však v prípade týchto štvornohých atlétov?
Tak na začiatok chvalabohu zaklopem, že toto sa nám vyhýba. Ale naozaj treba povedať, že DogFrisbee je azda najnebezpečnejší psí šport. Psy vykonávajú pri tomto športe pohyby, ktoré sú mu v bežnom živote alebo z minulosti jeho predkov neprirodzené. Psy skáču do výšky 1-2 metrov a je to veľká záťaž na jeho kĺby, preto je veľmi dôležité, aby dostával pravidelne aj kĺbovú výživu a rôzne vitamíny na správnu funkciu kĺbov, keďže tie dostávajú najviac zabrať.
Okrem určite kvalitného a tvrdého tréningu, na čo všetko musíte v rámci predsúťažnej prípravy dohliadať?
Tak samozrejme je to aj oddych. Predsa len počas víkendovej súťaže toho má psík naozaj až -až. Skutočne Begi aj Darty väčšinou po takomto víkende pondelok celý prespia. Čiže aj pred tou súťažou je dôležité dať psíkovi voľno. Dva dni pred súťažou je to už len nejaká prechádzka a hra bez diskov a deň pred súťažou väčšinou cestujeme, takže tam psy oddychujú v aute. Samozrejme strava je tiež veľmi dôležitá. Pes vtedy vydáva viac energie, to znamená, že aj kŕmna dávka by mala byť vyššia. Dôležité sú často aj večerné masáže, keď už psík naozaj oddychuje, tak sa mu trochu pomasírujú svaly, aby ich nemal stuhnuté, keďže cez deň sú veľmi namáhané.
Čo je pre Vaše psíky tou najväčšou odmenou za dobre vykonanú prácu? Žeby sladké maškrty?
Určite aj maškrty, keďže radi papajú, ale dovolím si tvrdiť, že pre nich je najväčšou odmenou práve samotné frisbee.
Je financovanie tohto športu náročné?
Rozhodne áno. Možno samotné kupovanie diskov a štartovné na súťažiach by sa dalo zvládnuť, hoci tak isto sa o malej sume nebavíme, no najväčšie náklady idú na cestu. Keďže väčšina súťaží sa koná mimo Slovenska, tak bežne cestujeme 500km tam a toľko aj naspäť. A nafta do auta nie je lacná, čiže financovanie je rozhodne náročné.
V úvode ste spomínali problémy s ktorými ste sa stretli a to aj zo strany rodičov, ktorí Vám možnosť vlastniť psíka nedopriali. Súčasnosť je zrejme úplne iná, podporujú Vás vo Vašom športovom ťažení?
Odkedy je s nami Begi, ktorá si ich naplno získala po mesiaci spoločného bývania, je všetko úplne inak. Veľmi ma v tom podporujú a fandia nám. Dokonca teraz keď sme boli na MS nás sledovali celý víkend v priamom prenose cez internet.
Za sebou máte už mnoho súťaží, prezraďte nám, na ktoré spomínate najradšej?
Rozhodne to budú Brnenské psí dny v Českom Brne, ktorých som sa zúčastnili za posledné 4 roky odkedy fungujú. Prvý krát sme si odbili súťažnú premiéru s Begi, druhý krát sme si vybojovali prvú kvalifikáciu na MČR a potom v štvrtom roku došiel najväčší úspech a to prvé miesto a kvalifikácia na MČR s Dartym. Samozrejme hlboko sa mi do pamäti vryli aj veľkolepé MS za veľkou mlákou. Tie majú v mojich spomienkach špeciálne miesto.
Aký program Vás čaká v najbližšom období? Prichádza zima, prebiehajú nejaké súťaže aj počas tohto obdobia?
Nie v tomto období sa súťaže nekonajú, keďže vonku na to nie sú podmienky a haly nie sú veľmi vhodným miestom. Ale my pokračujeme v tréningu, takže pracujeme už na nových veciach do budúcej sezóny.
Aké sú Vaše vízie a plány do budúcna?
Tak určite sa naďalej zlepšovať v tomto športe, opäť reprezentovať Slovensko za veľkou mlákou a hlavne rozšíriť tento šport na Slovensku o čo sa snažíme tréningami v Košiciach a seminármi po celom Slovensku o ktoré je skutočne veľký záujem. Okrem toho pracujeme s našimi psami v školách aj škôlkach s deťmi, ktoré sa snažíme vzdelávať v komunikácii a práci so psom a aj týmto chceme napomôcť kynológii na Slovensku ďalej napredovať.
Slovenská základňa tohto skutočne netradičného druhu športu zrejme u nás nie je natoľko rozvinutá ako napríklad v zahraničí. Ako sme teda na tom v porovnaní s Európou či svetom?
Rozhodne máme čo dobiehať. Sme v krajine v ktorej sa tieto veci ešte poriadne len dobiehajú a tento šport nie je výnimkou. Má tu však veľký potenciál a snažíme sa ľuďom tento šport predstaviť a dostať ich do toho, pretože Slovensko potrebuje reprezentantov a na Slovensku je veľa potenciálnych ľudí i psíkov na tento šport. V Európe sú veľmocami Česko a Poľsko, kde už mali aj majstrov sveta a pravidelne sa MS zúčastňujú o majstroch Európy ani nehovorím. Za veľkou mlákou je tak isto ten šport veľmi rozšírený, veď vlastne je to krajina kde tento šport vznikol. Ale asi najväčšou veľmocou v tomto športe je jednoznačne Japonsko, odkiaľ pochádza už druhý krát po sebe majster sveta.