Šport: Chronológia najvýznamnejších svetových udalostí 2014 - 1. polrok
Bratislava 15. decembra (TASR) - Chronológia najvýznamnejších udalostí vo svete športu v roku 2014 - 1. polrok:
J A N U Á R
1. Brazílčana Ronaldinha zvolili za najlepšieho juhoamerického futbalistu roka. Za tvorcom hry z klubu Atletico Mineiro skončil v tradičnej ankete uruguajského denníka El Pais jeho krajan Neymar z FC Barcelona a tretie miesto obsadil Argentínčan Maxi Rodriguez z klubu Newell's Old Boys.
2. Prvý titul majstra sveta v šípkach získal Holanďan Michael van Gerwen, ktorý na Nový rok vo finále zdolal Škóta Petra Wrighta 7:4. Van Gerwen sa stal po zisku zlata aj svetovou jednotkou.
4. Francúzski tenisti sa v austrálskom Perthe stali prvýkrát víťazmi Hopmanovho pohára miešaných družstiev, keď vo finále zdolali Poľsko 2:1. Jo-Wilfried Tsonga s Alize Cornetovou rozhodli o svojom triumfe v záverečnom mixe, v ktorom deklasovali pár Grzegorz Panfil, Angieszka Radwaňská 6:0 a 6:2.
5. Vo veku 71 rokov zomrel legendárny portugalský futbalista Eusebio. Dôvodom úmrtia bolo zlyhanie srdca. Eusebio bol na MS 1966 v Anglicku najlepším strelcom s deviatimi gólmi. Aj vďaka nemu obsadilo Portugalsko na šampionáte tretie miesto. V profesionálnej kariére nazbieral dokopy viac ako 700 presných zásahov.
5. Hokejisti Fínska po šestnástich rokoch získali zlaté medaily na MS hráčov do 20 rokov. Vo finále v Malmö zdolali domácich Švédov 3:2 po predĺžení. Pre "Suomi" to bol celkovo tretí triumf v histórii po rokoch 1987 a 1998. Bronz si vybojovali Rusi po víťazstve nad Kanadou 2:1.
5. Nór Martin Johnsrud Sundby sa stal víťazom 8. ročníka prestížneho seriálu bežcov na lyžiach Tour de Ski. Dvadsaťdeväťročný Sundby mal v cieli 7. etapy náskok 36 sekúnd na krajana Chrisa Jespersena, nórsku dominanciu v celkovom poradí Tour narušil tretí Johannes Dürr z Rakúska.
5. Bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová sa stala prvou nórskou víťazkou Tour de Ski po skvelom výkone v záverečnej 7. etape, keď s náskokom vyše 20 sekúnd triumfovala pred krajankou Astrid Uhrenholdt Jacobsenovou. Nórsky úspech na Tour podčiarkla tretím miestom Heidi Wengová.
6. Rakúsky skokan na lyžiach Thomas Diethart sa stal prekvapujúco celkovým víťazom 62. ročníka Turné štyroch mostíkov. Na záverečnom podujatí na domácej pôde v Bischofshofene triumfoval s náskokom 1,7 boda pred Slovicnom Petrom Prevcom, tretí skončil jeho krajan Thomas Morgenstern.
10. Reprezentant Pobrežia Slonoviny Yaya Toure sa stal tretíkrát za sebou Africkým futbalistom roka. Stredopoliar Manchestru City zvíťazil v ankete pred svojím krajanom Didierom Drogbom a Nigérijčanom Johnom Obim Mikelom.
12. Holanďan Jan Blokhuijsen sa stal v hamarskej "vikinskej lodi" majstrom Európy v rýchlokorčuliarskom viacboji. Druhý skončil jeho krajan Koen Verweij, tretí Nór Hövard Bökko.
12. Holanďanka Ireen Wüstová obhájila v nórskom Hamare titul majsterky Európy v rýchlokorčuliarskom viacboji. Na stupne víťazov sa postavili i jej krajanka Yvonne Nautová a Češka Martina Sáblíková.
13. Nórsky hokejový klub Stavanger Oilers sa stal víťazom Kontinentálneho pohára 2014. Vo svojom poslednom vystúpení na finálovom turnaji vo Francúzsku zdolal talianske Asiago 7:2, vysoká výhra mu však ešte nezaručovala zisk pohára. K prvenstvu mu pomohol senzačný triumf domáceho Rouenu v záverečnom stretnutí Superfinále nad Donbassom Doneck 4:3 po samostatných nájazdoch.
13. Cristiano Ronaldo z Realu Madrid sa stal držiteľom Zlatej lopty FIFA určenej pre najlepšieho futbalistu roka 2013. Portugalský útočník triumfoval v prestížnej ankete magazínu France Football a Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) pred ďalšími dvoma finalistami - Francúzom Franckom Riberym (Bayern Mníchov) a štvornásobným držiteľom ocenenia Lionelom Messi z Argentíny (FC Barcelona).
13. Za Hráčku roka 2013 podľa FIFA vyhlásili 35-ročnú nemeckú brankárku Nadine Angererovú, úradujúcu najlepšiu futbalistku Európy. Finalistkami boli aj obhajkyňa Abby Wambachová z USA a päťnásobná víťazka ankety Marta z Brazílie.
13. V kategórii Tréner roka podľa FIFA si cenu odniesol Nemec Jupp Heynckes, ktorý s Bayernom získal v sezóne 2012/2013 treble. Kandidátom bol aj Sir Alex Ferguson, ktorý odišiel na futbalový odpočinok po zisku majstrovského titulu s Manchestrom United. Trio finalistov uzatváral Jürgen Klopp, ktorý dostal do finále LM 2012/2013 Borussiu Dortmund.
13. Ocenenie Ferenca Puskása za najkrajší gól roka 2013 získal švédsky kanonier Zlatan Ibrahimovič. V prípravnom zápase s Anglickom (13. novembra 2012, 4:2 - pozn.) vytiahol "Ibra" z talóna akrobatické nožničky, ktorými z 25 metrov poslal loptu prudko a nechytateľne smerom na bránu. V spomínanom dueli strelil Ibrahimovič všetky štyri góly "Tre kronor" a práve jeho posledný exportný zásah obletel svet.
15. - Americká vzpieračka Sarah Roblesová dostala za pozitívny dopingový nález dvojročný zákaz športovej činnosti. Siedmej žene z kategórie nad 75 kg na OH 2012 v Londýne našli vo vzorke moču stopy po anabolických steroidoch. Trest jej vyprší v auguste 2015.
16. Titul európskych krasokorčuliarskych šampiónov v súťaži tanečných párov si vybojovali Taliani Anna Cappelliniová a Luca Lanotte. Strieborné medaily získali Rusi Jelena Ilinychová a Nikita Kacalapov, ktorí na víťazov stratili len 1,1 bodu, bronz putoval do Veľkej Británie zásluhou Penny Coomesovej a Nicholasa Bucklanda.
17. Američanka Mary Cainová vytvorila na univerzitnom halovom atletickom mítingu v Bostone nový juniorský svetový rekord v behu na 1000 m časom 2:39,25 min. Sedemnásťročná atlétka zlepšila po 32. rokoch rekordný čas 2:40,1 z roku 1982.
17. Ruská krasokorčuliarka Julia Lipnická sa v Budapešti stala majsterkou Európy. Juniorská majsterka sveta z roku 2012 sa postarala o prvú zlatú medailu pre Rusko v kategórii žien od roku 2006.
18. Španielsky krasokorčuliar Javier Fernandez úspešne obhájil titul majstra Európy, keď zvíťazil v sobotu na ME v Budapešti pred dvojicou Rusov Sergejom Voronovom a Konstantinom Meňšovom. Španiel sa tak stal prvým kontinentálnym šampiónom po Jevgenijovi Pľuščenkovi (2005, 2006), ktorý dokázal zopakovať svoj predošlý triumf.
18. Pozemní hokejisti Holandska sa stali víťazmi Svetovej ligy, keď vo finále v indickom Naí Dilí vyhrali nad Novým Zélandom 7:2. Tretie miesto si vybojovala reprezentácia Anglicka, ktorá v súboji o bronz zdolala Austráliu 2:1.
18. Prestížne preteky Rely Dakar v 35. ročníku medzi motocyklistami vyhral Francúz Cyril Despres, medzi štvorkolkami Ignacio Casale z Čile, spomedzi jazdcov na automobiloch bol najúspešnejší Giniel de Villiers z Juhoafrickej Republiky a na kamiónoch Čech Aleš Loprais. Slovák Štefan Svitko skončil na svojom motocykli na 9. priečke.
19. Holanďan Michel Mulder sa po roku stal znovu majstrom sveta v rýchlokorčuliarskom šprinte. V japonskom Nagane triumfoval pred Američanom Shanim Davisom a Danielom Greigom z Austrálie.
19. Nemeckí pozemní hokejisti sa stali halovými majstrami Európy, keď v nedeľu zdolali vo finále Rakúsko 5:4 až po nájazdoch. Bronzové medaily získali Rusi, ktorí zvíťazili nad Poliakmi 4:3.
19. Súťaž športových dvojíc na majstrovstvách Európy v Budapešti ovládli Rusi. Zlato získali obhajcovia titulu a úradujúci majstri sveta Tatiana Volosožarová a Maxim Trankov z Ruska. Na striebornú pozíciu odsunuli krajanov Kseniu Stolbovovú a Fedora Klimova, bronz získali ďalší Rusi Vera Bazarovová a Juri Larionov.
19. Rus Viktor An sa stal v nemeckých Drážďanoch viacbojárskym majstrom Európy v šortreku, keď dominoval na 500, 1000 i 3000 metrovej trati a bol aj členom víťaznej štafety na 5000 metrov. Druhý skončil jeho krajan Semion Jelistratov, tretí Holanďan Sjinkie Knegt.
19. - Holandská šortrekárka Jorien ter Morsová dominovala vo viacboji na európskom šampionáte v nemeckých Drážďanoch. Triumf zaknihovala na 1500 m, rovnako i na 3000 m a v štafetách na rovnakej vzdialenosti. Striebro získala Britka Elise Christieová, bronz Arianna Fontanová z Talianska.
25. – Švajčiar Stanislas Wawrinka zvíťazil vo finále dvojhry na Australian Open nad Rafaelom Nadalom po setoch 6:3, 6:2, 3:6, 6:3 a získal svoj prvý grandslamový titul v kariére. V ženskej časti prvého grandslamu sezóny zvíťazila Číňanka Na Li nad Slovenkou Dominikou Cibulkovou 7:6 (3), 6:0.
25. - Víťazom mužskej štvorhry na grandslamovom turnaji Australian Open sa stal štrnásty nasadený poľsko-švédsky tenisový pár Lukasz Kubot, Robert Lindstedt. Vo finále zdolal americko-juhoafrickú dvojicu Eric Butorac, Raven Klaasen v dvoch setoch 6:3, 6:3.
25. - Ruská sánkarka Natalia Chorevová sa stala v lotyšskej Sigulde majsterkou Európy. V pretekoch, ktoré sa súčasne započítavali aj do Svetového pohára, síce zajazdila až tretí najrýchlejší čas, ale pred ňou skončili už len Kanaďanka Alex Goughová a víťazná Američanka Kate Hansenová. Titul vicemajsterky Európy si vybojovala ďalšia Ruska Tatjana Ivanovová a bronz Dajana Eitbergerová z Nemecka.
26. Taliansky sánkar Armin Zöggeler zajazdil v lotyšskej Sigulde najrýchlejší čas v oboch kolách a stal sa po tretí raz v kariére majstrom Európy. V pretekoch, ktoré sa započítavali aj do Svetového pohára, triumfoval pred Nemcom Johannesom Ludwigom, bronz si vyjazdil ďalší Talian Dominik Fischnaller.
26. Pozemné hokejistky Holandska získali v Prahe svoj prvý halový európsky titul, keď vo finále prekazili zisk už 15. triumfu Nemkám, ktoré zdolali hladko 3:0. Bronz si vybojovali Poľky tesným víťazstvom 2:1 nad Rakúšankami.
26. Hádzanári Francúzska získali tretí titul majstrov Európy. Úradujúci olympijskí šampióni zvíťazili vo finále ME v Herningu nad domácimi Dánmi a obhajcami trofeje 41:32 (23:16). Mužstvo okolo Nikolu Karabatiča predtým zaknihovalo kontinentálne trofeje v rokoch 2006 a 2010. Bronz si vybojovali Španieli víťazstvom nad Chorvátskom 29:28.
26. Holandský cyklokrosár Lars van der Haar sa stal sa stal celkovým víťazom Svetového pohára. Dovedna nazbieral 467 bodov a pred druhým Nemcom Philippom Walslebenom mal náskok 58 bodov. Tretí skončil Niels Albert z Belgicka.
28. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) rozšírila tresty udelené Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) Ivanovi Hodúrovi, Mariánovi Dirnbachovi, Tomášovi Huberovi a Michalovi Dianovi za manipuláciu výsledkov zápasov na celý svet.
30. Bedmintonisti Lee Jong-dae a Kim Ki-jung z Kórejskej republiky dostali ročný dištanc za porušenie dopingových pravidiel. Podľa Svetovej bedmintonovej federácie (BWF) obaja v roku 2013 trikrát neoznámili údaje o mieste svojho pobytu pre účely mimosúťažných dopingových kontrol.
F E B R U Á R
1. Prvenstvo v seriáli snoubordingového Svetového pohára si v obrovskom slalome vybojovali Rakúšan Lukas Mathies a Švajčiarka Patrizia Kummerová.
1. Vo veku 75 rokov zomrel bývalý tréner španielskej futbalovej reprezentácie Luis Aragones. Rodák z Hortalezy priviedol Španielsko k titulu na EURO 2008, prvému po 44 rokoch. Po zisku trofeje opustil národný tím. Aragones zároveň zaviedol do reprezentácie systém krátkych prihrávok, ktorý preslávil aj FC Barcelona.
2. Etiópčkanka Genzebe Dibabová vytvorila na halovom atletickom mítingu v nemeckom Karlsruhe časom 3:55,17 min nový svetový rekord v behu na 1500 m. Dvadsaťdvaročná bežkyňa vylepšila o viac ako tri sekundy doterajšie maximum Rusky Eleny Sobolevovej z roku 2006 (3:58,28 min). Dibabová triumfovala na podujatí aj v rokoch 2012 a 2013.
7. Ruský prezident Vladimír Putin slávnostne otvoril XXII. zimné olympijské hry Soči. Olympijský oheň vzplanul z pochodne, ktorú naposledy držali krasokorčuliarka Irina Rodninová a hokejový brankár Vladislav Treťjak.
8. Talianska futsalová reprezentácia sa v belgických Antverpách stala druhýkrát v histórii európskym šampiónom. Vo finále 9. ME zvíťazila nad Ruskom 3:1 a do vitríny úspechov si pridala druhý pohár pre majstra Európy. Prvý získali Taliani v roku 2003.
11. Indickí športovci sa stali oficiálne opäť členmi olympijskej rodiny. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zrušil 14-mesačný trest pre Indickú olympijskú asociáciu (IOA) po tom, ako v druhej najľudnatejšej krajine sveta prebehli riadne voľby do olympijského hnutia. India si "vyslúžila" trest za priame zásahy tamojších politických predstaviteľov do chodu IOA. Jej športovci tak nemohli na ZOH v Soči štartovať po vlastnou vlajkou.
13. Dvojnásobný krasokorčuliarsky olympijský víťaz Rus Jevgenij Pľuščenko nenastúpil na krátky program na ZOH v Soči. Ukončil tak svoju výnimočnú kariéru, počas ktorej získal aj tri tituly majstra sveta a sedem titulov majstra Európy. Pľuščenko už predtým získal v Soči zlato v súťaži tímov a ako prvý v modernej ére má štyri olympijské medaily.
15. Olympijský víťaz v skoku o žrdi Renaud Lavillenie z Francúzska vytvoril výkonom 6,16 m na mítingu v Donecku nový svetový rekord v hale. Predchádzajúce svetové maximum 6,15 m skočil legendárny Sergej Bubka ešte v roku 1993 na Ukrajine. Bubka zostal držiteľom svetového rekordu pod holým nebom výkonom 6,14 m.
16. Keňanka Florence Kiplagatová utvorila v Barcelone nový svetový rekord v polmaratóne. Dvadsaťšesťročná atlétka zabehla čas 1:05:12 h a o 38 sekúnd prekonala dovtedajšie maximum, ktoré utvorila jej krajanka Mary Jepkosgeiová-Keitanyová vo februári 2011 na pretekoch v Spojených arabských emirátoch.
17. Bedmintonisti Dánska ovládli finále majstrovstiev Európy družstiev. Dáni ako obhajca a najväčší favorit vo finále zvíťazili nad Angličanmi 3:1 a Dánky zdolali Rusky 3:1. Bronzové medaily získali bedmintonisti Fínska a Nemecka a bedmintonistky Nemecka a Bulharska.
19. Nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen zasadol na olympijský trón. Vo svojej kariére nazbieral 13 vzácnych kovov na ZOH a po zlate v miešaných štafetách (8-4-1) preskočil v historickom poradí najúspešnejších športovcov na ZOH bežca na lyžiach, krajana Björna Dählieho (8-4-0).
20. Hokejisti Kanady získali na ZOH v Soči zlaté medaily. Vo finále zdolali Švédsko 3:0 a obhájili triumf z olympijského turnaja vo Vancouveri. Do finálového zápasu nenastúpil švédsky útočník Nicklas Bäckström, ktorý mal pozitívny dopingový test. Bronz rovnako ako pred štyrmi rokmi patrí Fínom, ktorí v súboji o 3. miesto zdolali USA jednoznačne 5:0. Fínsky kapitán Teemu Selänne sa stal iba šiestym hráčom v histórii, ktorý má na svojom konte medaily zo štyroch zimných olympiád.
20. Najúspešnejšou krajinou na ZOH v Soči sa stalo domáce Rusko. Jeho reprezentanti získali celkovo 33 medailí, z toho 13 zlatých (13-11-9). Na druhom mieste v hodnotení krajín skončilo Nórsko s 26. medailami (11-5-10) a na treťom Kanada s 25. (10-10-5). Najúspešnejším mužským účastníkom ZOH sa stal s tromi zlatými a jednou bronzovou medailou ruský rýchlokorčuliar na krátkej dráhe Viktor An. Medzi ženami bola najúspešnejšia Holanďanka Ireen Wüstová, ktorá odchádzala zo Soči s piatimi medailami (2-3-0).
25. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) oznámil, že dopingoví komisári vykonali počas ZOH v Soči rekordný počet 2667 testov. V Soči sa proti dopingovým pravidlám previnili šiesti športovci - hokejisti Nicklas Bäckström a Vitalijs Pavlovs, bežci na lyžiach Johannes Dürr a Marina Lisogorová, biatlonistka Evi Sachenbacherová-Stehleová a bobista William Frullani.
M A R E C
6. Celkovou víťazkou Svetového pohára v slopestyle i v rámci freestylových snoubordových disciplín sa stala Češka Šárka Pančochová.
5. Futbalisti Kosova odohrali v Mitrovici pred 18.000 divákmi svoj premiérový medzištátny zápas, v ktorom remizovali s tímom Haiti 0:0. Hoci Kosovo nie je členom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), môže hrať prípravné zápasy s členskými krajinami FIFA.
13. Prezidenta futbalového veľkoklubu Bayern Mníchov Uliho Hoenessa odsúdili na tri a pol roka odňatia slobody za daňový únik v hodnote niekoľko miliónov eur.
15. Češka Martina Sáblíková a Holanďan Koen Verweij sa stali celkovými víťazmi Svetového pohára v rýchlokorčuľovaní na dlhých tratiach, keď Sáblíková dominovala na 3000 a Verweij na 1500 m.
15. Celkovými víťazmi Svetového pohára v snoubordkrose sa stali Kanaďanka Dominique Maltaisová a Talian Omar Visintin. Rozhodli o tom záverečné preteky sezóny v španielskej La Moline, v ktorej si triumfy zapísali Maltaisová a Nemec Paul Berg.
15. Rakúšan Marcel Hirscher získal tretíkrát za sebou veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári zjazdárov. Prestížny honor si medzi ženami vybojovala prvýkrát jeho krajanka Anna Fenningerová.
15. Celkový triumf vo Svetovom pohári v severskej kombinácii oslávil nemecký združenár Eric Frenzel.
16. Najúspešnejšou krajinou na XI. zimných paralympijských hrách sa so ziskom 80 (30-28-22) pódiových umiestnení stali domáci Rusi. Druhé miesto v medailovej bilancii krajín obsadilo s veľkým odstupom Nemecko s 15-timi cennými kovmi (9-5-1). Treťou najúspešnejšou krajinou paralympiády bola Kanada s bilanciou 7-2-7.
16. Volejbalistky ruskej Kazane sa stali víťazkami Ligy majstrov žien 2013/2014. Vo finále záverečného turnaja Final Four v azerbajdžanskom Baku zdolali obhajcu trofeje Vakifbank Istanbul 3:0.
16. Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová vybojovala prvýkrát v kariére veľký glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári.
16. Srbský tenista Novak Djokovič sa stal tretíkrát v kariére víťazom turnaja ATP Masters 1000 v kalifornskom Indian Wells. Vo finále si ako nasadená dvojka poradil so sedmičkou "pavúka"Švajčiarom Rogerom Federerom po trojsetovej bitke 3:6, 6:3, 7:6 (3). Ženskou víťazkou prestížneho turnaja sa stala Talianka Flavia Pennettová, ktorá zdolala Poľku Agnieszku Radwaňskú 6:2, 6:1.
20. Zjazdárka Maria Höflová-Rieschová nečakane ukončila aktívnu kariéru. 29-ročná Nemka utrpela počas finálového zjazdu Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide silnú pomliaždeninu ľavého ramena a potrhala si väzy v ľavom lakti. Zároveň sa však stala celkovou sezónnou víťazkou zjazdu. Höflová-Rieschová je dvojnásobnou majsterkou sveta, v roku 2011 získala veľký glóbus za celkové prvenstvo v SP a so ziskom troch zlatých a jednej striebornej medaily je najúspešnejšou nemeckou zjazdárkou v histórii. Vďaka zisku najcennejšieho kovu v superkombinácii na ZOH 2014 v Soči predstihla Katju Seizingerovú.
21. Poľský skokan na lyžiach Kamil Stoch získal prvýkrát v kariére veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári.
23. Celkovým víťazom Svetového pohára v behu na lyžiach sa stal Nór Martin Johnsrud Sundby. Dvadsaťdeväťročný Sundby triumfoval v SP premiérovo v kariére a to suverénnym spôsobom, s veľkým náskokom 554 bodov na druhého Rusa Legkova.
24. Reprezentantky Švajčiarska získali zlaté medaily na MS v curlingu po finálovom triumfe 9:5 nad domácou Kanadou. Švajčiarky tak vybojovali svoj štvrtý titul na svetovom šampionáte, predtým sa z prvenstva tešili v rokoch 1979, 1983 a 2012. Bronz putoval do Ruska.
25. Futbalisti Bayernu Mníchov po víťazstve na ihrisku Herty Berlín 3:1 obhájili majstrovský titul v nemeckej Bundeslige. Hoci do konca najvyššej súťaže ostávalo ešte sedem kôl, Bayern mal pred druhým Dortmundom nedostihnuteľný 25-bodový náskok.
28. Víťazom základnej časti Kontinentálnej hokejovej ligy sa stali hráči Dinama Moskva. V dlhodobej súťaži nazbierali 109 bodov a do vyraďovacích bojov vstúpili z najvýhodnejšej pozícii.
APRÍL:
1. Medzinárodná vzpieračská federácia (IWF) potrestala Azerbajdžan finančnou pokutou 500.000 amerických dokárov a pohrozila možnými suspendáciami potom, ako deväť azerbajdžanských vzpieračov malo pozitívne dopingové nálezy. Doživotný dištanc pre opakovaný prečin dostal Zulfugar Sulejmanov, trojnásobný európsky medailista.
2. Španielsky futbalový veľkoklub FC Barcelona dostal zákaz uzatvárať nové kontrakty s hráčmi v nasledujúcich dvoch prestupových obdobiach. Trest mu udelila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) za porušenie transferových pravidiel. Disciplinárna komisia FIFA zistila, že vedenie španielskeho majstra porušilo pravidlá týkajúce sa medzinárodných prestupov a registrácie hráčov do 18 rokov. Okrem toho dostal klub pokutu 450.000 švajčiarskych frankov a ultimátum, aby v priebehu 90 dní vyriešil situáciu s hráčmi, ktorých sa to týka. Pre zložitosť kauzy neskôr tento trest dočasne pozastavili.
5. Futbalisti Augsburgu v zápase 29. kola nemeckej bundesligy prekvapujúco zdolali Bayern Mníchov 1:0. Bavorský veľkoklub, ktorý bol už istým majstrom sezóny 2013/2014, tak ukončil 53-zápasovú sériu v lige bez prehry. Bayern naposledy prehral v bundeslige ešte 28. októbra 2012 s Leverkusenom (1:2).
6. Majstrami sveta v curlingu mužov sa stali v Pekingu Nóri, ktorí vo finále v severskom derby zvíťazili nad obhajcami titulu zo Švédska 8:3. Bronzové medaily si vybojovali Švajčiari, ktorí v súboji o 3. miesto zdolali Kanadu 7:5.
6. Hráčky gréckeho klubu Olympiakos Pireus sa stali víťazkami vodnopólového Pohára LEN žien, keď na turnaji Final Four v talianskej Florencii zdolali vo finálovom dueli domáci tím NGM Firenze Pallanuoto tesne 10:9. Bronz si vybojovali v konfrontácii ruských klubov hráčky Jugry Chanty-Mansijsk, ktoré deklasovali Kinef Kiriši 20:8.
6. Tradičné preteky anglických univerzitných osemveslíc vyhral Oxford. Po 160. ročníku tradičného podujatia bola bilancia víťazstiev 81:78 v prospech Cambridge. V roku 1877 sa skončilo meranie síl remízou.
7. Po desaťdňovej prestávke pokračoval súdny proces s paralympijským atlétom Oscarom Pistoriusom, ktorý bol obvinený z vraždy svojej priateľky Reevy Steenkampovej. Juhoafrický športovec sa matke a rodine zabitej expriateľky ospravedlnil počas svojej krátkej emotívnej obhajoby.
8. Jamajská antidopingová agentúra vyniesla tresty pre Sherone Simpsonovú a Allison Randallovú, ktoré mali pozitívny dopingový nález na minuloročných júnových majstrovstvách Jamajky. Diskárka Randallová dostala dvojročný trest, strieborná medailistka z OH 2008 v behu na 100 metrov Simpsonová inkasovala takisto za pozitívny nález trest na 18 mesiacov.
9. Trojnásobná olympijská víťazka z Pekingu 2008 Stephanie Riceová sa rozhodla vo veku 25 rokov ukončiť úspešnú plaveckú kariéru. Austrálčanku trápilo od prípravy na OH 2012 zranenie ramena, ktoré sa neblaho podpísalo aj na jej výkonoch v Londýne.
9. Vodnopólisti ruského klubu Spartak Volgograd sa stali víťazmi Európskeho pohára mužov 2013/2014. Napriek prehre v odvetnom stretnutí v chorvátskom Záhrebe s domácim HAVK Mladost 5:9 získali cennú trofej. V domácom prostredí 26. marca totiž triumfovali nad rovnakým súperom v pomere 11:5.
10. Jamajská antidopingová komisia potrestala šprintéra Asafu Powella za pozitívny dopingový nález zákazom činnosti na 18 mesiacov. Bývalému držiteľovi svetového rekordu v behu na 100 m a zlatému medailistovi v štafete 4x100 m z OH v Pekingu dokázali užitie zakázaného stimulantu oxilofrínu, ktorý je chemicky príbuznou látkou efedrínu. Začiatok trestu sa spätne posunul na 21. jún 2013, dištanc vypršal 20. decembra 2014.
11. Štyria arbitri dostali tresty zastavenia činnosti za chybné a zaujaté rozhodovanie na vlaňajších MS v športovej gymnastike v Antverpách. Medzinárodná gymnastická federácia (FIG) oznámila, že jeden rozhodca dostal dištanc na 12 mesiacov, ďalší traja na deväť mesiacov. Okrem toho federácia v tejto súvislosti napomenula ďalších troch arbitrov. Strešná organizácia gymnastického športu zároveň potrestala zákazom činnosti na 9 mesiacov jedného rozhodcu za chyby na MS 2013 v modernej gymnastike v Kyjeve a sedem dostalo varovanie.
12. Rus Aleksej Lovčev sa na vzpieračských majstrovstvách Európy v izraelskom Tel Avive v kráľovskej kategórii nad 105 kg tešil zo zisku zlatej medaily dvojbojovým výkonom 457 kg. Striebro si vybojoval Armén Ruben Aleksanian, bronz Almir Velagič z Nemecka.
12. Titul vzpieračskej európskej šampiónky v kategórii nad 75 kg si v izraelskom Tel Avive vybojovala Ruska Tatjana Kaširinová, ktorá triumfovala v dvojboji (323 kg), trhu aj nadhode. Striebro získala jej krajanka Julia Konovalovová (265 kg), tretia bola Andreea Aaneiová z Rumunska (249 kg).
13. Keňan Wilson Kipsang druhýkrát v kariére vyhral Londýnsky maratón, keď na trati triumfoval v novom rekorde 2 hodiny, 4 minúty a 29 sekúnd a zopakoval tak svoje víťazstvo v britskej metropole z roku 2012. Medzi ženami dominovala takisto Keňanka Edna Kiplagatová, ktorá triumfovala vďaka silnému finišu pred Buckinghamským palácom časom 2:20:21 h o tri sekundy.
13. Basketbalistky Galatasarayu Istanbul prekvapujúco triumfovali na záverečnom turnaji Final Four Európskej ligy 2013/2014. Vo finále zdolali svojho mestského rivala Fenerbahce 69:58. V zápase o 3. miesto zvíťazili hráčky domáceho UMMC Jekaterinburg nad francúzskym Tango Bourges Basket presvedčivo o dvadsať bodov 80:60.
14. Dvadsaťdvanásobný olympijský medailista v plávaní Michael Phelps z USA ohlásil súťažný comeback.
21. Meb Keflezighi sa stal prvým Američanom za uplynulých 31 rokov, ktorý triumfoval na prestížnom Bostonskom maratóne. Rok po bombových útokoch, ktoré si vyžiadali tri ľudské obete a viac ako 260 zranených, zvíťazil domáci vytrvalec v oficiálnom čase 2:08:37 h. V kategórii žien na najstaršom svetovom maratóne v Bostone triumfovala Keňanka Rita Jeptoová časom 2:18:57 h, ktorá prekonala 12 rokov starý traťový rekord krajanky Keňanky Margaret Okayovej (2:20:43) z roku 2002.
25. Bývalý tréner futbalistov Barcelony Tito Vilanova zomrel v vo veku 45 rokov na rakovinu slinných žliaz. Vilanova zápasil s rakovinou od roku 2011, vo štvrtok ho museli vo veľmi vážnom stave hospitalizovať. V sezóne 2012/2013 získal s Barcelonou titul v Primera division, ale v lete pre zhoršujúci sa zdravotný stav odstúpil z funkcie, v ktorej ho nahradil Argentínčan Gerardo Martino.
27. Z titulu majstrov sveta sa na šampionáte hráčov do 18 rokov tešili hokejisti USA. Ich súperom z Česka sa nepodarilo premeniť premiérovú finálovú účasť na víťazstvo a favorizovaným súperom zo zámoria podľahli 2:5. V súboji o bronz zvíťazila Kanada nad Švédskom 3:1.
28. Uruguajský futbalový útočník Luis Suarez sa stal v Anglicku Hráčom roka. Prestížne ocenenie si vyslúžil vďaka skvelým výkonom v drese FC Liverpool, ktorému 30 gólmi výrazne pomohol v boji o titul v Premier League. Suarez je vôbec prvým Juhoameričanom, ktorého vyhlásili za najlepšieho futbalistu roka na "ostrovoch".
29. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) potrestala Lotyša Vitalijsa Pavlovsa zákazom činnosti na 18 mesiacov. Dôvodom suspendácie je pozitívny dopingový nález, ktorý mal 24-ročný útočník tímu Dinamo Riga na olympijských hrách v Soči.
29. Ruská vytrvalkyňa Lilija Šobuchovová dostala dvojročný zákaz aktívnej činnosti za krvný doping. U trojnásobnej víťazky maratónu v Chicagu z rokov 2009 až 2011 sa objavili nezrovnalosti v hodnotách hemoglobínu v jej biologickom pase. Ruská atletická federácia ju potrestala spätne s účinnosťou od januára 2013 a zároveň anulovala všetky Šobuchovovej výsledky od 9. októbra 2009.
29. - Vedenie zámorskej NBA potrestalo majiteľa basketbalistov Los Angeles Clippers Donalda Sterlinga pokutou 2,5 milióna dolárov a doživotným zákazom výkonu činnosti pre rasistické vyjadrenia.
30. Hokejisti Metallurgu Magnitogorsk získali svoj prvý titul v nadnárodnej KHL. Zverenci trénera Mikea Keenana triumfovali v rozhodujúcom siedmom zápase finále play off nad HC Lev Praha 7:4 a po stretnutí zdvihli nad hlavy Gagarinov pohár.
M Á J
4. Hádzanárky maďarského ETO Györ sa stali víťazkami Ligy majstrov, keď vo finále zdolali čiernohorský tím Budučnost Podgorica 27:21. Na treťom mieste prestížnej súťaže sa umiestnili hráčky Vardaru Skopje, ktoré v súboji o 3. miesto zdolali FC Midtylland 34:31.
5. Futbalisti Juventusu Turín získali jubilejný 30. titul v talianskej Serii A. Obhajcovia prvenstva mali tretie "scudetto" v rade vo vrecku už pred zápasom s Atalantou (1:0), keď im k nemu pomohlo zakopnutie AS Rím.
5. Stolní tenisti Číny obhájili v Tokiu titul majstrov sveta v súťaži družstiev, keď vo finále zdolali tím Nemecka 3:1. Čínski reprezentanti tak získali v kategórii družstiev už 19. svetový titul.
7. Futbalisti Paríž St. Germain obhájili titul vo francúzskej Ligue 1. Zverenci Laurenta Blanca v úspešnej sezóne vybojovali cenný double, keď vyhrali aj Ligový pohár.
17. Futbalisti Arsenalu Londýn sa stali víťazmi anglického Pohára FA, keď vo finále vo Wembley zdolali výsledkom 3:2 po predĺžení Hull City. Pre "gunners" to bola prvá veľká trofej od roku 2005, keď tiež vyhrali FA Cup.
17. Futbalisti Atletica Madrid získali španielsky majstrovský titul. Rozhodol o tom vzájomný duel posledného 38. kola Primera Division na Camp Nou s FC Barcelona, v ktorom s "Barcou" remizovali 1:1. Atletico po desiatich rokoch ako prvé prelomilo nadvládu Realu Madrid s FC Barcelona, keď naposledy to dokázala Valencia v roku 2004 a stalo sa španielskym majstrom desiatykrát v klubovej histórii.
18. Basketbalisti Maccabi Tel Aviv triumfovali vo Final Four Európskej ligy v Miláne, keď v dramatickom finále zdolali Real Madrid 98:86 po predĺžení. Duel sa v riadnom hracom čase skončil remízou 73:73. Tretie miesto si vybojovali hráči Barcelony, ktorý vyhrali nad CSKA Moskva 93:78.
19. Ikonický futbalista Manchestru United Ryan Giggs sa po 23 sezónach rozhodol definitívne ukončiť hráčsku kariéru, počas ktorej získal 13 ligových titulov, dvakrát vyhral Ligu majstrov a za "červených diablov" odohral 963 zápasov.
22. Hráčky VfL Wolfsburg obhájili triumf vo futbalovej Lige majstrov žien. Vo štvrtkovom finále v Lisabone zdolali švédsky tím Tyresö FF 4:3, hoci v polčase ešte prehrávali o dva góly. Víťazný zásah zaznamenala v 80. minúte Martina Müllerová.
24. Futbalisti Realu Madrid získali jubilejnú desiatu trofej pre európskeho šampióna. Vo finále Ligy majstrov 2013/2014 vyhrali na štadióne v Lisabone nad mestským rivalom Atleticom 4:1 po predĺžení. V nadstavení rozhodli o triumfe Realu Gareth Bale, Marcelo a Cristiano Ronaldo z pokutového kopu.
24. Čínska horolezkyňa Zing Wang v spoločnosti piatich výškových nosičov vystúpila na najvyšší vrch planéty Mount Everest (8848 m). Šesťčlenný tím sa stal prvou skupinou, ktorá pokorila najvyšší kopec sveta z nepálskej strany od aprílove
j tragickej lavíny.
25. Víťazom prestížnych okruhových automobilových pretekov 500 míľ v Indianapolise sa stal Američa Ryan Hunter-Reay. Ten si na podujatí pripísal premiérový triumf. Na ďalších priečkach skončili Helio Castroneves z Brazílie a ďalší domáci zástupca Marco Andretti.
25. Ruskí hokejoví reprezentanti si vybojovali zlaté medaily na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku. Vo finálovom zápase zdolali Fínsko 5:2 a po dvoch rokoch sa opäť tešili z najcennejšieho kovu. Bronz získali Švédi. Najužitočnejším hráčom šampionátu bol fínsky brankár Pekka Rinne.
31. Vodní pólisti španielskeho CNA Barcelona triumfovali vo Final Six Ligy majstrov mužov, keď v sobotňajšom finále zdolali srbský tím Radnički Kragujevac tesne 7:6. Z bronzu sa tešili hráči VK Primorie Rijeka.
J Ú N
5. Nemecká tenistka Anna-Lena Grönefeldová a Holanďan Jean-Julien Rojer sa stali víťazmi miešanej štvorhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Vo finále zdolali ôsmy nasadený nemecko-srbský pár Julia Görgesová, Nenad Zimonjič v troch setoch 4:6, 6:2 a 10:7.
5. Majiteľ Los Angeles Clippers Donald Sterling súhlasil s predajom klubu za dve miliardy dolárov a ukončil súdny proces voči vedeniu zámorskej basketbalovej NBA. Osemdesiatročný Sterling dostal od vedenia NBA doživotný zákaz a pokutu 2,5 milióna dolárov za rasistické výroky na adresu afro-amerických hráčov. Clippers vlastnil 33 rokov. Jeho manželka Shelly Sterlingová podpísala už týždeň predtým záväznú zmluvu o predaji klubu bývalému šéfovi exekutívy firmy Microsoft Stevovi Ballmerovi.
7. Vo finále majstrovstiev Európy v plážovom volejbale žien v talianskom Cagliari zvíťazil holandský pár Madelein Meppelinková, Marleen van Ierselová nad švajčiarskou dvojicou Tanja Goricanecová, Tanja Hüberliová 2:0. V nemeckom sú boji o bronz triumfovali Laura Ludwigová, Kira Walkenhorstová nad Victoriou Bieneckou a Juliou Großnerovou 2:0.
7. - Maďarský šermiar András Rédli získal v Štrasburgu titul majstra Európy v korde. Vo finále zdolal bývalého svetového šampióna Paola Pizza z Talianska 15:8. Slovenský reprezentant Štefan Cipár obsadil 70. miesto, keď v boji o miestenku medzi 68 najlepších bol nad jeho sily Španiel Pau Rosello (11:15).
7. Ruská tenistka Maria Šarapovová sa stala druhýkrát v kariére víťazkou ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. V dramatickom a kvalitnom finále si ako nasadená sedmička poradila so štvorkou "pavúka" Rumunkou Simonou Halepovou za 175 minút po trojsetovej bitke 6:4, 6:7 (5), 6:4.
8. Vo finále majstrovstiev Európy v plážovom volejbale mužov v talianskom Cagliari zvíťazil domáci pár Paolo Nicolai, Daniele Lupo nad lotyšskou dvojicou Aleksandrs Samoilovs, Janis Smedins 2:1. Bronzové medaily si odniesli Rakúšania Clemens Doppler, Alexander Horst po triumfe nad španielskym párom Pablo Herrera, Adrian Gavira taktiež 2:1.
8. Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal deviatykrát v kariére víťazom dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Najvyššie nasadený obhajca titulu si vo finále poradil so Srbom Novakom Djokovičom v štyroch setoch 3:6, 7:5, 6:2, 6:4. Nadal získal štrnástu trofej z podujatí veľkej štvorky a vyrovnal zápis legendárneho Američana Petea Samprasa.
8. Talianska reprezentantka v šerme Bianca del Carrettová triumfovala na majstrovstvách Európy v Štrasburgu v súťaži kordistiek. Vo finále si poradila s Francúzkou Marie Florence Candassamyovou 15:12.
9. Ukrajinská reprezentantka v šerme Oľga Charlanová získala na ME v Štrasburgu zlato v šabli a pripísala si tak na konto už piaty európsky individuálny triumf. Vo finále zdolala ruskú súperku Jekaterinu Djačenkovú 15:12. Titul európskeho šampióna si z Francúzska odviezol aj Brit James-Andrew Davis, ktorý ovládol súťaž fleuretistov. V semifinále najprv zdolal štvornásobného majstra sveta Petra Joppicha a v boji o najcennejší kov si poradil s Rusom Alexejom Čeremisinovom 15:11.
10. Talianska šermiarka Elisa di Franciscová si vybojovala zlato vo fleurete na ME v Štrasburgu. Olympijská víťazka si vo finále poradila so svojou krajankou Martinou Batiniovou 15:5. V súťaži malo zastúpenie aj Slovensko, Michala Cellerová skončila na 25. mieste. Na programe bola aj mužská súťaž v šabli. Titul európskeho šampióna získal Rus Alexej Jakimenko. V dueli zdolal krajana Veniamina Rešetnikova (15:11).
11. Švajčiarski kordisti (Max Heinzer, Fabian Kauter, Benjamin Steffen, Peer Borsky) získali na ME v šerme v Štrasburgu zlaté medaily v súťaži tímov. Vo finále zdolali Španielov 45:34 a zavŕšili tak zlatý hetrik, keďže z prvenstva sa tešili aj v uplynulých dvoch rokoch.
12. Brazílski futbalisti vyhrali v otváracom zápase futbalových MS v domácej metropole Sao Paulo nad Chorvátskom 3:1. V Corinthians aréne bol hlavným aktérom Neymar, autor dvoch gólov.
12. Rumunské kordistky (Ana Branzaová, Simona Ghermanová, Simona Popová, Maria Udreaová) triumfovali na šermiarskych ME v Štrasburgu v súťaži družstiev, keď vo finále zdolali majsterky sveta z Ruska 38:34. Bronz putuje do Talianska. Reprezentantky z Apeninského polostrova zvíťazili v súboji o tretie miesto nad Estónskom 45:42.
13. Ruské reprezentačné družstvo v zložení Sophia Velikajová, Dina Galiakbarovová, Jana Egorianová a Jekaterina Djacčenková získalo v Štrasburgu titul majsteriek Európy v šerme šabľou. Vo finále zdolalo Francúzsko 45:43. V súboji o bronz sa lepšie darilo Ukrajinkám, ktoré si poradili s Maďarkami 45:39.
13. Na ME v Štrasburgu vo fleurete mužov najlepšie obstáli Francúzi, ktorí na tróne pre šampiónov vystriedali minuloročných víťazov z Nemecka. Tím v zložení Enzo Lefort, Erwan le Pechoux, Julien Mertine a Vincent Simon vo finále zvíťazil nad Talianskom 45:41. Tretie miesto sa ušlo Rusom, ktorí pokorili Poliakov hladko 45:28.
14. Slovenský hokejista Marián Gáborík získal prvýkrát v kariére slávny Stanleyho pohár. Jeho tím Los Angeles Kings zvíťazil v piatom súboji finále play off NHL doma nad New Yorkom Rangers 3:2 po dvojnásobnom predĺžení a v celej sérii triumfoval 4:1 na zápasy. Rozhodujúci gól strelil v 95. minúte obranca Alec Martinez. "Králi" vybojovali druhý titul v klubovej histórii, z celkového prvenstva sa tešili aj v sezóne 2011/2012.
14. Majsterkami Európy v šerme fleuretom sa stalo družstvo Talianska v zložení Valentina Vezzaliová, Elisa Di Francisca, Martina Batiniová a Arianna Errigová, ktoré v sobotňajšom finále zvíťazilo nad Ruskami tesne 45:44. V dueli o bronz zvíťazili Francúzky nad Poľkami 45:38.
14. Taliansku radosť z európskeho titulu fleuretistiek doplnili muži triumfom v šerme šabľou. Družstvo v zložení Luigi Samele, Enrico Berre, Diego Occhiuzzi a Luigi Miracco zdolalo vo finále tím Ruska rovnakým výsledkom ako ženy 45:44. V zápase o 3. miesto Nemci vyhrali nad Bielorusmi 45:35.
14. Majsterkou Európy vo viacboji senioriek (obruč, lopta, kužely, stuha) na ME v modernej gymnastike v Baku sa stala Ruska Jana Kudriavcevová so ziskom 73,499 b. Striebro získala Bieloruska Melitina Staňutová, bronz Žanna Rizatdinovová z Ukrajiny.
14. Po zisku olympijského prvenstva v roku 2012 získali pozemné hokejistky Holandska aj titul majsteriek sveta, keď v sobotňajšom finále v Den Haagu zdolali reprezentantky Austrálie gólmi z 1. polčasu 2:0.
15. Titul majstrov sveta v pozemnom hokeji obhájili Austrálčania, keď v nedeľňajšom finále MS v Haagu zdolali domácich Holanďanov vysoko 6:1. Po rokoch 1986 a 2010 je to pre Austrálčanov už tretí majstrovský titul.
16. Basketbalisti San Antonia Spurs sa stali šampiónmi zámorskej NBA v sezóne 2013/14. Rozhodlo o tom piate stretnutie finále play off, v ktorom texaský tím zvíťazil nad Miami Heat 104:87, v celej sérii triumfoval 4:1 na zápasy a po rokoch 1999, 2003, 2005 a 2007 získal piaty majstrovský titul v klubovej histórii. Trofej pre najužitočnejšieho hráča (MVP) finálovej série získal krídelník Spurs Kawhi Leonard. Vo veku 22 rokov sa stal po legendárnom Earvinovi "Magicovi" Johnsonovi druhým najmladším hráčom v histórii profiligy, ktorému sa to podarilo.
16. Martin Kaymer sa stal historicky prvým nemeckým víťazom prestížneho golfového US Open. V meste Pinehurst v Severnej Karolíne triumfoval suverénnym spôsobom s náskokom ôsmich úderov a pripísal si na konto druhý titul z podujatí PGA. V roku 2010 nenašiel rodák z Düsseldorfu premožiteľa na PGA Championship.
16. Sedemnásobný majster sveta v pretekoch F1 Michael Schumacher, ktorý utrpel vlani v decembri ťažké zranenia hlavy pri nehode počas lyžovačky, už nie je v kóme. Bývalého nemeckého jazdca v pondelok prepustili z nemocnice vo francúzskom Grenobli, kde sa liečil.
21. Brit Alistair Brownlee si vybojoval tretí titul európskeho šampióna v triatlone. V rakúskom Kitzbüheli zvládol plavecký, cyklistický a bežecký úsek za 1:54:08 h a na druhého Rusa Dmitrija Poľanského mal v cieli k dobru 27 sekúnd. Tretiu priečku obsadil Španiel Vicente Hernandez (1:54:39).
23. Vodní pólisti Srbska sa stali víťazmi Svetovej ligy mužov, keď zdolali na turnaji superfinále v Dubaji reprezentáciu Maďarska 10:6. V repríze minuloročného finále tak obhájili svoje prvenstvo. V súboji o tretie miesto reprezentanti Čiernej Hory zdolali Austráliu až po pokutových hodoch (4:1) a podobne ako pred rokom získali bronzové medaily.
29. Osemročný švédsky žrebec Sebastian K zabehol na dostihoch klusákov na americkom mítingu Sun Invitational v Mohegan Sun v Pocono Downs najrýchlejšiu míľu v histórii časom 1:49 minúty. O tri desatiny pokoril doterajšie maximum koňa Enough Talk z roku 2008. Švédskeho koňa roka 2012 trénuje aj sedlá Ake Svanstedt.
29. Český horský cyklista Jaroslav Kulhavý a dánska reprezentantka Annika Langvadová sa stali v juhafrickom Pietermaritzburgu majstrami sveta v maratóne. Kulhavý tak v Juhafrickej republike skompletizoval svoju zbierku zlatých medailí, keď zvíťazil na olympijských hrách, je majstrom Európy aj víťazom Svetového pohára.
mc hm ph