Šport-KŠR: Profily laureátov 22. ročníka - A-tím futbalistov vyhral tretíkrát
Bratislava 22. decembra (TASR) – Laureáti ankety ŠPORTOVEC ROKA 2014
JEDNOTLIVCI
Anastasia Kuzminová
Na ZOH v Soči v rýchlostných pretekoch na 7,5 km ako vôbec prvá biatlonistka v histórii obhájila zlatú medailu z Vancouvru 2010. S celkovým ziskom dvoch zlatých a jednej striebornej medaily je už najúspešnejšia žena v slovenskej olympijskej histórii. Pridala ešte 6. miesto v stíhacích pretekoch na 10 km a bola aj členka miešanej štafety na 5. mieste. Vo Svetovom pohári 2013/14 absolvovala svoju doteraz najlepšiu sezónu – v celkovej klasifikácii obsadila 6. miesto, v konečnom poradí pretekov s hromadným štartom bola druhá. Dvakrát vyhrala preteky SP.
Narodená: 28. augusta 1984 v Ťumeni (Rusko).
Klub: Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica. Tréneri: v sezóne 2013/14 Daniel Kuzmin a Juraj Sanitra, v súčasnosti Pavel Kobela a Daniel Kuzmin.
V top 10 ankety je po piaty raz – v roku 2010 zvíťazila, v rokoch 2009 aj 2011 skončila piata a vlani bola siedma.
Marián Gáborík
Po zdravotných problémoch v priebehu sezóny 2013/14 (pripravili ho aj o štart na ZOH v Soči) ho angažoval špičkový klub NHL Los Angeles Kings, s ktorým získal najcennejšiu klubovú trofej sveta – Stanleyho pohár. So 14 gólmi bol najlepším strelcom celej play off. Stal sa celkovým víťazom ankety Zlatý puk o najlepšieho slovenského hokejistu sezóny.
Narodený: 14. februára 1982 v Trenčíne.
Klub: Los Angeles Kings.
V top 10 ankety Športovec roka je nováčik.
Dominika Cibulková
Na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne sa ako prvá slovenská tenistka v histórii prebojovala do finále, podľahla v ňom Číňanke Na Li. Okrem toho triumfovala na turnaji WTA v Acapulcu a bola vo finále v Kuala Lumpure. Rok 2014 zakončila na 10. mieste svetového rebríčka vo dvojhre.
Narodená: 6. mája 1989 v Bratislave.
Klub: TK Slovan Bratislava. Tréner: Matej Lipták.
V top 10 ankety Športovec roka je po štvrtý raz, v roku 2008 skončila ôsma, v rokoch 2009 aj 2011 siedma.
Erik Vlček, Juraj Tarr
V roku 2014 sa olympijskí medailisti i majstri sveta v štvorkajaku rozhodli skúsiť to spolu v dvojkajaku. Na európskom šampionáte v Brandenburgu debutovali v K2 bronzom na 1000 m a na 500 m skončili šiesti. Na majstrovstvách sveta v Moskve potom šokovali svet, keď zvíťazili na oboch tratiach - najprv na "olympijskom" kilometri, potom aj na päťstovke.
Narodení: 29. decembra 1981 v Komárne, resp. 18. februára 1979 v Komárne.
Klub: Stredisko štátnej športovej reprezentácie MV SR Bratislava. Tréner: Peter Likér.
Spoločne boli v ankete viackrát v top 3 v kategórii kolektívov ako členovia osádky štvorkajaku, v individuálnej časti ankety bol Vlček v roku 2011 v ako člen osádky dvojkajaku spoločne s Gellem štvrtý.
Peter Sagan
Jazdec tímu Cannondale si v roku 2014 vybojoval 7 víťazstiev v pretekoch, keď vyhral aj jednu klasiku - E3 Harelbeke. Na Tour de France bol najčastejšie zo všetkých pretekárov v prvej šestke a pripísal si spolu päť pódiových umiestení za štyri druhé a jedno tretie miesto. Bezkonkurenčný bol v bodovacích súťažiach o zelený dres – vybojoval si ho na štyroch etapových pretekoch (Tour de France, Tirreno-Adriatico, Okolo Kalifornie a Okolo Švajčiarska). Narodený: 26. januára 1990 v Žiline.
Klub: v roku 2014 Cannondale, od novej sezóny Tinkoff-Saxo. V top 10 ankety je po štvrtý raz za sebou, v roku 2011 bol tretí, v roku 2012 druhý a vlani zvíťazil.
Matej Tóth
V roku 2014 si výborne počínal na oboch vytrvaleckých tratiach. Na ME v Zürichu v mimoriadne rýchlych pretekoch na 50 km skončil druhý za Francúzom Dinizom. Jeho strieborný výkon a rekord SR 3:36:21 h je druhým najlepším svetovým výkonom roka na tejto trati a zaradil sa ním na 10. miesto v historických tabuľkách. Na ME to bol celkovo 7. bodovo najhodnotnejší výkon šampionátu medzi mužmi. V chodeckom seriáli IAAF skončil celkovo štvrtý. Na 20 km trati vyhral výborne obsadené preteky seriálu IAAF v Dudinciach aj v Poděbradoch. V apríli bol rebríčková svetová jednotka v chôdzi.
Narodený: 10. februára 1983 v Nitre.
Klub: Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica. Tréner: Matej Spišiak.
V top 10 ankety je po druhý raz, vlani skončil ôsmy.
Erik Varga
V roku 2014 si v Granade pripísal na konto životný úspech – zisk titulu majstra sveta v trape. Na MS bol aj člen piateho družstva trapistov. Vo Svetovom pohári si pripísal jedno druhé miesto, vo finálových pretekoch v Gabale skončil ôsmy. V koncoročnom svetovom rebríčku trapistov podľa Medzinárodnej federácie športovej streľby (ISSF) je na prvom mieste.
Narodený: 9. júna 1976 v Šali.
Klub: Stredisko štátnej športovej reprezentácie MV SR Bratislava. Tréner: Branislav Slamka.
Napriek tomu, že z tohtoročných laureátov je najstarší, v top 10 ankety je nováčik.
Adam Žampa
Na ZOH v Soči dosiahol na svahoch Červenej Poľany životné výsledky. V superkombinácii skončil piaty a v slalome šiesty, keď v slalomárskej časti superkombinácie aj v 2. kole špeciálneho slalomu zajazdil najrýchlejšie zo všetkých. Stal sa tým najúspešnejším slovenským zjazdárom v histórii ZOH. Vyhral anketu Lyžiar roka. Narodený: 13. septembra 1990 v Kežmarku.
Klub: Žampa Ski klub Vysoké Tatry a Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica. Tréner: Tomáš Žampa.
V top 10 ankety je nováčik.
Marek Hamšík
V roku 2014 sa hráč SSC Neapol doteraz najvýraznejším spôsobom presadil v reprezentačnom drese. Podával popredné výkony vo všetkých zápasoch mužstva Slovenska počas senzačného jesenného účinkovania v kvalifikácii EURO 2016, keď Slováci doma zdolali top favorita Španielsko a vonku tímy Ukrajiny, Bieloruska (v tom zápase strelil dva góly) aj Macedónska. Stal sa víťazom ankety Futbalista roka. Narodený: 27. júla 1987 v Banskej Bystrici.
Klub: SSC Neapol.
V top 10 ankety je po tretí raz, v roku 2009 skončil šiesty a v roku 2013 deviaty.
Martina Hrašnová
V roku 2014 získala svoju tretiu veľkú medailu z vrcholnej súťaže - na európskom šampionáte v Zürichu bola strieborná, keď ju zdolala len Poľka Wlodarczyková. Na Kontinentálnom pohári v Marakéši, kde reprezentovala Európu, skončila tretia. V koncoročných svetových tabuľkách figuruje na šiestom a v európskych na treťom mieste. Narodená: 21. marca 1983 v Bratislave.
Klub: Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica. Tréneri: Jiří Koukal st., Jozef Párička (konzultant Denis Freudenfeld).
V top 10 ankety je po druhý raz, v roku 2009 skončila tretia.
KOLEKTÍVY
Futbalisti Slovenska
Po absencii na MS 2014 v Brazílii na jeseň výborne vstúpili do kvalifikácie EURO 2016 vo Francúzsku. V Žiline zdolali Slováci obhajcov európskeho titulu z roku 2012 Španielov 2:1, a víťazstvo si priniesli aj zo všetkých troch zápasov na pôde súperov - na Ukrajine (1:0), v Bielorusku (3:1) aj v Macedónsku (2:0). Vďaka tomu mužstvo zimuje vo svojej kvalifikačnej skupine na 1. mieste a v tohtoročnom svetovom rebríčku FIFA je na 8. mieste. Tím vedie tréner Ján Kozák, v tohtoročných zápasoch kvalifikácie EURO 2016 v slovenskom drese nastúpili brankár Kozáčik a v poli Pekarík, Gyömbér, Ďurica, Hubočan, Pečovský, Kucka, Mak, Ďuriš, Hamšík, Weiss, Stoch, Nemec, Kiss, Švento, Škrtel a Šesták.
Mužský futbalový tím Slovenska je v top 3 kolektívov po tretí raz, aj v rokoch 2009 a 2010 zvíťazil.
Hliadka 3xC1 vodných slalomárov
Slovenská hliadka singlkanoistov na divokej vode pod vedením reprezentačného trénera kanoistických disciplín Juraja Minčíka triumfovala na MS v Deep Creeku a na ME vo Viedni skončila tretia. Na MS zvíťazilo trio v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš, na ME namiesto Beňuša jazdil Karol Rozmuš.
Hliadka 3xC1 je medzi 3 najúspešnejšími kolektívmi v rôznom zložení už po piaty raz - v roku 1997 skončila druhá, v rokoch 2003, 2007 a 2013 tretia.
Družstvo strelkýň na skeet
V roku 2014 pod vedením trénera Juraja Sedláka získalo na MS v Granade striebro a na ME Sarlóspuszte zvíťazilo. V oboch prípadoch bola lídrom družstva Danka Barteková, ktorá v individuálnych súťažiach na MS aj na ME získala zhodne bronz. V tímovej súťaži ju výborne dopĺňali skúsená Andrea Stranovská a Monika Štibravá-Zemková. Družstvo skeetariek je v top 3 najúspešnejších kolektívov po druhý raz, v roku 2006 skončilo v mierne odlišnom zložení tretie.
ŠPORTOVÁ LEGENDA
Eva Šuranová
Eva Šuranová (narodila sa ako Eva Kucmanová 24. apríla 1946 v maďarskom Ózde, ale odmala prežila celý svoj život na Slovensku) je dodnes jediná atlétka zo Slovenska, ktorá získala olympijskú medailu: v čs. rekorde 667 cm bronz v skoku do diaľky v Mníchove 1972 (zvíťazila Rosendahlová z NSR výkonom 678 cm pred Bulharkou Jorgovovou so 677 cm). Z rovnakej disciplíny má aj striebro z majstrovstiev Európy v Ríme 1974, kde skokom dlhým 660 cm podľahla len o 5 cm Maďarke Bruzsenyákovej. Na ME 1969 v Aténach skončila siedma. Najväčšie medzinárodné úspechy dosiahla v skoku do diaľky, ale tituly majsterky ČSSR získala až v štyroch disciplínach – osemkrát v diaľkarskom sektore, raz v päťboji, behu na 100 m prekážok i v behu na 100 m. V rôznych disciplínach utvorila spolu 25 československých rekordov. S atletikou začínala v DAC Dunajská Streda, medzi svetovú špičku sa prebojovala v atletickom oddieli Slávie SVŠT vedením trénera Pavla Gleska.