Paralympionik desaťročia Ladislav Gáspár ukončil kariéru
Stolnotenisovú halu na Černockého ulici v Bratislave-Rači a 3. ročník športovo-spoločenského podujatia pod názvom "Ping-pong bez bariér" si vybral za miesto svojej rozlúčky s aktívnou činnosťou slovenský Paralympionik desaťročia 1994 - 2004 Ladislav Gáspár, dlhoročný úspešný slovenský reprezentant v stolnom tenise telesne hendikepovaných športovcov.
Štyridsaťjedenročný rodák zo Šiah a účastník štyroch paralympiád sa po 34 sezónach súťaženia rozhodol odísť spoza zeleného stola a prenechať miesto mladším a lepším. Ako pripomenul moderátor utorkového podujatia Stano Ščepán, na čerstvo uvoľnené miesto po L. Gáspárovi môžu prísť mladší, ktorí však budú mať čo robiť, aby sa mu vyrovnali.
Ladislav Gáspár reprezentoval Slovensko od roku 1993 na všetkých významných európskych a svetových podujatiach. Na PH 2004 v Aténach si vybojoval zlato v dvojhre. Je držiteľom dvoch strieborných a dvoch bronzových medailí z PH 1996 v Atlante a PH 2000 v Sydney, na MS telesne postihnutých 2002 na Taiwane získal titul majstra sveta v súťaži družstiev a v roku 2006 vo švajčiarskom Montreaux na MS telesne postihnutých sa stal vicemajstrom sveta v individuálnej súťaži. Ladislav Gáspár je tiež majstrom Európy z rokov 1995 a 1997. "Už po paralympiáde v Aténach som mal pocit, že som mal s aktívnou činnosťou v najlepšom skončiť. Dlho som na tým rozmýšľal, ale nejako som nedokázal urobiť ten rozhodujúci krok. Pokračoval som ďalších šesť rokov a teraz už definitívne prišiel čas, aby som sa rozlúčil s reprezentáciou," povedal Ladislav Gáspár pred posledným oficiálnym vystúpením za zeleným stolom. Jeho derniérou bola exhibícia s 22-ročným slovenským reprezentantom v stolnom tenise Zoltánom Lelkesom, ktorú vyhral 2:1 na sety.
"Ladislav Gáspár od roku 1993 reprezentoval Slovensko na všetkých významných podujatiach a jeho výkony na PH, MS a ME boli veľkou inšpiráciou pre bývalých aktívnych športovcov, ktorí sa do života vracali po nejakom vážnom úraze. Dokázal ich inšpirovať nie iba ako športovcov, ale aj ako mladých ľudí, ktorým sa zmenil život vinou úrazu alebo choroby. Pre mnohých súčasných paralympionikov bol Ladislav Gáspár vzorom," povedal pri Gáspárovej rozlúčke predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš, ktorý spolu s Rastislavom Revúckym tvoril víťazný tím stolných tenistov - vozičkárov na PH 2008 v Pekingu.
Kým Rastislav Revúcky patril medzi 48 priamych aktérov 3. ročníka "Ping-pongu bez hraníc", Ján Riapoš popoludňajšie dianie v stolnotenisovej hale na Černockého riadil z pozície spoluorganizátora akcie.
Keďže športovo-spoločenské podujatie sa konalo 500 dní pred začiatkom OH a PH 2012 v Londýne, tradiční organizátori tohto stolnotenisového turnaja, ktorými okrem SPV sú už tri roky Veľvyslanectvo Veľkej Británie a Severného Írska, Strojnícka fakulta STU v Bratislave a Slovenský cech strojárov, si pripomenuli aj obe významné celosvetové podujatia v hlavnom meste Veľkej Británie. Napokon sa všetci čestní hostia turnaja zmienili o blížiacom sa olympijskom sviatku v Londýne i o návrate OH do mesta na Temži po 64 rokoch. Hovoril o ňom aj rodák z Londýna a súčasný charche d´affaires Veľvyslanectva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Dominic Schroeder, o svojich športových ambíciách na PH 2012 v Londýne niečo prezradil aj anglicky reprezentant v stolnom tenise telesne postihnutých Scott Robertson a jeho štátny tréner Gorazd Vecko. O smelých športových ambíciách Slovákov na OH 2012 a PH 2012 v Londýne sa zmienili aj členovia výkonného výboru SOV, predseda Slovenského stolnotenisového zväzu Zdenko Kríž a generálny sekretár SPV Samuel Roško.
Až po nich sa za 14 stolmi dostalo k slovu 16 trojčlenných zmiešaných družstiev. Organizátori ich zložili zo slovenských paralympionikov, pracovníkov anglickej ambasády, študentov STU, pracovníkov médií a zástupcov reklamných partnerov SPV, ktorí sa prihlásili na turnaj s výstižným mottom: "Nehľadaj rozdiely, nájdi to, čo máme spoločné...hraj."
© WEBNOVINY