Futbal: Od narodenia trénerského mága Antona Malatinského uplynie 95 rokov
Bratislava 14. januára (TASR) – Deväťdesiatpäť rokov uplynie vo štvrtok 15. januára od narodenia Antona Malatinského, výraznej osobnosti nielen trnavského, ale celého niekdajšieho československého futbalu. Prvotriedneho hráča na poste útočného pravého stredopoliara či útočníka, neskôr uznávaného trénera, ktorý vytvoril zo Spartaka Trnava mužstvo vynikajúcej výkonnosti a päťnásobného majstra bývalej ČSSR.
Technický futbalista a organizátor hry odštartoval svoju kariéru v rodnej Trnave, hráčom tamojšieho Rapidu a TŠS bol v rokoch 1935 až 1949. Nasledovalo úspešné účinkovanie v NV Bratislava (1949-52), dnešnom Slovane, ozdobené tromi titulmi šampióna ČSR, ešte jedna sezóna v trnavskom drese a hráčsku činnosť ukončil v roku 1956 pre vleklé zranenie kolena v Baníku Handlová. Vo vojnových a povojnových rokoch patril do plejády špičkových čs. hráčov, šesťkrát reprezentoval Slovensko a v období rokoch 1948-50 desaťkrát ČSR. Zúčastnil sa aj na majstrovstvách sveta v roku 1954 vo Švajčiarsku, ale šancu predviesť svoje kvality nedostal.
Už ako prvoligový hráč trénoval trnavských dorastencov a v roku 1948 sa jeho zverenci stali majstrami republiky. Po vynútenom konci aktívnej činnosti sa definitívne vydal na trénerskú dráhu a ostrohy si začal brúsiť v Spartaku Trnava, kde napokon pôsobil v troch obdobiach. Štúdiom zahraničnej literatúry a jej prenášaním do praxe v trnavských podmienkach predstihol výrazne vývoj najpopulárnejšej hry v bývalom Československu a odrazilo sa to aj vo výsledkoch. Populárni "bílí andelé", ktorých vyformoval z talentovaných chlapcov z Trnavy a jej okolia, začali hrať futbal v štýle vtedajších "galacticos" a lákali do hľadísk labužníkov v celej republike. Pre veľký futbal objavil výborných hráčov, akými boli Jozef Adamec, Karol Dobiáš, Ladislav Kuna, Vladimír Hagara, Vojtech Varadín, Dušan Kabát, Anton Hrušecký, Alojz Fandel a ďalší. Malatinského veľkosť tkvela v tom, že im dokázal vštepiť do krvi pohľadný, dynamický útočný štýl a každému vedel nájsť správny post na hracej ploche. Skvelého pedagóga a psychológa hráči volali familiárne "Toni báči" a pre ľudí zvonku sa stal "futbalovým mágom".
"Bílí andelé" počas úrodnej sedemročnice v období 1967 až 1973 popri piatich ligových tituloch vyhrali niekdajší Stredoeurópsky pohár (1967), dvakrát Československý pohár (1967, 1971) a raz Slovenský pohár (1971). Medzi veľké úspechy sa zaradila ich účasť v semifinále Európskeho pohára majstrov, dnešnej Ligy majstrov, kde v roku 1969 dosť nešťastne stroskotali na Ajaxe Amsterdam. Dvakrát hrali aj vo štvrťfinále prvej z hierarchie európskych pohárových súťaží, v roku 1973 ich vyradil anglický Derby County a o rok neskôr maďarský Dózsa Újpest.
Svojim zverencom vštepil dôsledný a prísny Anton Malatinský takú disciplínu a futbalovú zodpovednosť, že boli úspešní aj v čase jeho neprítomnosti, keď ako tréner pôsobil v rakúskych kluboch Admira Wacker Viedeň a FC Sankt Pölten, či v holandskom ADO Den Haag. Napriek pôsobeniu v zahraničí drží medzi slovenskými trénermi rekord v počte odkoučovaných ligových duelov, svojich zverencov viedol v 538 zápasoch. V roku 1978 si po hráčskom vyskúšal aj pôsobenie na lavičke Slovana Bratislava, kde vystriedal ďalšiu futbalovú kapacitu Jozefa Vengloša.
Anton Malatinský, narodený 15. januára 1920, zomrel 1. decembra 1992. Jeho meno a úspechy sa však neustále spomínajú a oživujú aj pre súčasníkov. In memoriam sa stal Trnavčanom 20. storočia a keď sa v "slovenskom Ríme" rozhodli začiatkom roka 1998 pomenovať futbalový štadión Spartaka menom najvýznamnejšej osobnosti z jeho futbalovej histórie, voľba padla jednoznačne práve na Antona Malatinského. Do futbalového panteónu vstúpil už počas života a zostáva legendou.