Football for dummies alebo Ako si užiť SuperBowl, ak nemáte šajnu...
Prvá februárová nedeľa je vyhradená jednému z najsledovanejších športových zápasov tohto kalendárneho roku. Amerika opäť prestane dýchať a ponorí sa do ošiaľu (amerického) futbalu. Ak chcete aj vy, ako neznalý Európan, aspoň trochu rozumieť, o co gou, čítajte náš krátky manuál, ako si finále NFL užiť.
SuperBowl, teda finále celého toho šialenstva, ktoré americký futbal za „veľkou mlákou“ sprevádza, je veľká vec. Američania sa nemôžu pochváliť veľkých množstvom tradičných sviatkov, a tak každá tradícia, ktorej pokračovanie je už aspoň dvojciferné, má v ich kalendári pevné miesto. SuperBowl sa hrá už od roku 1967, a to je teda na americké pomery história ako z praveku. SuperBowl spája rodiny, ktoré sa nevideli možno od Vďakyvzdania, aby spolu pozerali zápas, bez ohľadu na to, či ho baví, či mu rozumejú a či hrá „ich“ tím.
Nečudo preto, že SuperBowl je tretím najsledovanejším zápasom, hraným každý rok. Len finále Ligy majstrov a El Clásico majú pred ním mierny náskok. Pre Američanov má špeciálny nádych, ba až sentimentálny. Aj tak si ho však môžu užiť aj ľudia mimo územia od Havaja po Maine. Od Floridy po Aljašku. Užiť si ho dokonca môžu aj tí, ktorí pri americkej hymne a prestrihoch na vojakov z Iraku, majú agresívne pohnútky.
Základom je pochopiť hru aspoň trochu. Americký futbal je komplexná hra, ktorú možno CELKOM nepochopíte ani po rokoch, takže stačí tá trocha. Ak som vás tou predchádzajúcou vetou neodstrašil, tu sú základy:
- Football sa volá fubalom nie preto, že by sa hral nohami (to by bolo príliš jednoduché), ale preto, že sa hrá s loptou, ktorá má jednu ft., teda jednu stopu. Navyše je šišatá, lebo guľatá lopta je prílišný mainstream.
- Americký futbal hrajú proti sebe klasicky dva tímy, súperiace proti sebe. Každý tím však tvoria tri (pod)tímy, ktoré sa striedajú, asi ako formácie v hokeji. Z nášho futbalu si Američania vypožičali počet, keďže každý podtím môže mať naraz na ihrisku len jedenásť hráčov. Futbalové „formácie“ sa potom striedajú, podľa toho, či je tím v útoku, obrane, alebo posielajú na ihrisko špeciálny tím (lebo USA musí byť special).
- Hrá sa na ihrisku, ktoré má 120 yardov. Ak ste sa niekedy čudovali, prečo musí byť pokreslené, tak to nie je tým, že by ho lajnoval Maradona. Tie čiary označujú desať-yardové územie. Pri útoku má tím štyri pokusy (downy) na to, aby prekonal desať-yardovú vzdialenosť a oné čiary slúžia na približnú orientáciu.
- Cieľom útočného snaženia je touchdown, ktorý je za sedem bodov, teda, ak nie je len za šesť, v tom prípade, že nepremeníte bonusový kop. Získať môžete ešte aj tri body a to vtedy, ak ste svoje útočné snaženie nedotiahli až k touchdownu, ale ste pomerne blízko na to, aby váš napružený „kopáč“(väčšinou futbalista, ktorý nebol dobrý v socceri, ale vedel kopať „päťky“), dokopol do tej veľkej žltej vidličky na konci ihriska.
- Hrá sa na štyri štvrtiny, ako inak, aby mohli americké televízie ponúknuť čo najviac reklám.
Americký futbal je v tom krásny, že ho môžu hrať ľudia všetkých váhových i výškových kategórií. (Všetci však so šialenými menami a s ešte šialenejšími bicepsami.) Ak uvidíte 150-kilového „drobca“, nebojte sa, nezablúdil z tréningu suma. On tam má byť, aby svojou veľkou postavou blokoval súperových hráčov (Lineman). Dokonca aj pri útoku majú futbaloví macovia svoje miesto, pretože chránia svojho „quarterbacka“. To slovo ste už zaiste počuli. Nie, nie je to štvrťdolár, je to v podstate najdôležitejší hráč tímu, zväčša kapitán, charizmatický tvorca hry a poväčšine fešák, ktorý lámal srdcia cheerleaderiek už na strednej škole a v súčasnosti randí minimálne s modelkou. Quarterback pri „huddloch“ (to je to, keď sa hráči zhromaždia a vyzerá to, akoby ohovárali súpera) určuje, ktorú taktiku útoku v ďalšom „downe“ použijú. Priemerný hráč futbalu sa počas letnej prípravy musí naučiť stovky rôznych taktík, ktoré quarterback spolu so svojim ofenzívnym koordinátorom (povedzme, že tréner) určuje podľa diania na ihrisku.
Na ihrisku sú ďalej mršné žihadlá, ktoré okolo/pod/nad/cez vás ubziknú, akoby ste tam neboli. Volajú ich running beci, asi preto, že veľa bežia. Veľa bežia aj wide receiveri, ale tí väčšinou bez lopty, aby ich dlhým hodom s laserovou presnosťou našiel ich quarterback. V ofenzíve sú ešte aj tight-endi, ale tí sú zmätení, lebo nevedia, či majú blokovať, alebo chytať, tak robia oboje.
Keď ste už teda dokázali aspoň trochu identifikovať, prečo ten-ktorý hráč pobehuje po tom dočmáranom ihrisku a čo má vlastne za úlohu, môžete zápas ako-tak sledovať. Nebudem vás trápiť pojmami ako incomplete pass, sack, či interception, každopádne vedzte, že keď ich počujete, sympatický quarterback práve niečo pohnojil.
Ak ste ešte stále nepochopili, že čo, tak nezúfajte. SuperBowl je zábavou aj pre tých, ktorí majú šport u p na háku. Veľkolepú šou tento rok odpáli napríklad Katy Perry, pričom celý svet dúfa, že sa jej stane niečo podobné ako pred rokmi Janet Jackson (teraz by sa aspoň bolo na čo dívať). SuperBowl je navyše programom s najdrahším reklamným časom, keď sekunda reklamy stojí približne milión dolárov, takže väčšinou stoja za to. Za pohľad stoja aj pobláznení Američania, ktorí sú pobláznení, len preto, aby boli pobláznení a aby ich točila telka.
Aby toto stretnutie malo správny nádych, vyberte si tím, ktorému budete fandiť. Seattle Seahawks sú úradujúci šampióni z minulého roka. Môžete im držať palce preto, že za nich hrá hráč, ktorý novinárov poskytuje jednoslovné odpovede, pri oslavách touchdownu sa drží za suspenzor a väčšina jeho tímu pripomína Bob Marley crew. Alebo im môžete držať palce, lebo ste videli film Bezsenné noci v Seattli. Ich súperovi, New England Patriots, môžete fandiť preto, že ich quartebackom je jeden z najlepších na tomto poste v histórii, Tom Brady, prípadne preto, že jeho manželkou je Gisele Bundchen.
Vybrať tím si môžete aj na základe toho, či ste fanúšikom ofenzívy, alebo defenzívy. Seattle je typickým defenzívnym tímom, ktorý vás na ihrisku zderie z kože. Patriots zase hrajú ofenzívny futbal, ktorý, ak ste poriadny kajšmentke, môžete nazvať ľúbivým. Výber je na vás.
SuperBowl pomaly začína bodovať aj mimo USA. Aj v našich končinách už má svoje pevné miesto a tento rok ho uvidíte na dvoch kanáloch Sport TV. Nenechajte si ho ujsť. Ak vás nebude baviť šport, pobavíte sa aspoň na tom ostatnom.