Je Chelsea skutočne pripravená?
Zatiaľ čo v minulej sezóne José Mourinho odmietal akékoľvek tvrdenia o tom, že jeho tím sa chystá získavať trofeje, tento ročník je odlišný. Chelsea je podľa Portugalca pripravená ovládnuť domácu ligu a aj ďalšie trofeje. Je tomu však skutočne tak?
Víkendový zápas Chelsea s Manchestrom City (1:1) ukázal, že Modrí nie sú až takí suverénni, ako by sa mohlo zdať. The Blues sa síce ujali vedenia po presnom zásahu Loica Rémyho, pár minút na to však po chybe defenzívy Modrých vyrovnal David Silva. V druhom polčase mali viac z hry úradujúci majstri a Chelsea sa v závere triasla o bod. Dlho sme nevideli zverencov Josého Mourinha na Stamford Bridge brániť nerozhodný výsledok.
To ma dostalo k myšlienke, či je súčasná Mourinhova Chelsea naozaj tak pripravená, ako jej tréner hlása. Iste, do zápasu nemohli zasiahnuť pre rôzne záležitosti Diego Costa, Cesc Fabregas, Filipe Luis, André Schurrle či Mohamed Salah, ale tento zápas dokonale podčiarkol závislosť The Blues predovšetkým na prvých dvoch menovaných. Costove góly a Fabregasove asistencie by chýbali každému tímu, je ale potrebné napísať, že Mourinho má v prebiehajúcej sezóne k dispozícii pomerne úzky káder a musí sa doslova modliť, aby sa jeho najdôležitejší hráči nezranili.
Keď sa totiž jeho opory zrania alebo dokonca vykartujú, prichádza problém. Nechcem akýmkoľvek spôsobom znižovať kvality hráčov ako Ramires alebo Loic Rémy, ale Chelsea chvíľami v sobotu tá kvalita chýbala. Prihrávky nevedeli nájsť adresátov, v úsekoch chýbala myšlienka. V dobrom svetle sa neukázal ani Oscar, ktorý by mal byť playmaker pod hrotom, no zatiaľ strieda lepšie zápasy s horšími, a to by sa taktiež stávať nemalo.
The Blues majú ligovú súťaž veľmi dobre rozbehnutú, na druhý Manchester City majú päťbodový náskok a Citizens sa taktiež nenachádzajú v optimálnom rozpoložení. Ak všetko pôjde tak povediac podľa plánu, Chelsea dokráča k majstrovskému titulu. Ale čo Európa? Minulý rok Modrí skončili v Lige majstrov v semifinále na štíte Atlética Madrid, v prebiehajúcom ročníku majú rozhodne kvalitu na to, aby tento výsledok minimálne zopakovali.
V zápasoch s veľkými tímami ale Chelsea pôsobí často vystrašene, volí prehnane defenzívnu taktiku a radšej neinkasuje, ako by mala zariskovať. To sme mohli vidieť proti Manchestru City či Liverpoolu. V osemfinále Champions League čaká na Mourinhovu družinu parížske PSG, jeden z najťažších súperov, akého londýnsky celok mohol dostať.
Samozrejme, nedovolím si spochybňovať taktické pochody takého velikána, akým je José Mourinho, ale ak sa Chelsea bude v zápasoch so zvučnými celkami uchyľovať k defenzívnej taktike a nebude sa snažiť byť tým tímom, ktorý bude diktovať tempo, tak momentálnu pozíciu Realu Madrid či Bayernu Mníchov na európskom futbalovom Olympe ohrozí len veľmi ťažko. S dokonalou defenzívou sa dajú vyhrávať trofeje a zdolávať aj tie najkvalitnejšie tímy, ale svetový futbal skutočne ovládnete vtedy, keď k zisku trofejí pridáte suverenitu na ihrisku.