Atletika: Rozkvetu Banskobystrickej latky už chýba jediné, svetový rekord
Banská Bystrica 5. februára (TASR) - Banskobystrická latka, populárny míting pod strechou, si zvykla počas svojej histórie na svojich obľúbencov, charizmatické tváre, tzv. plagátové, ktoré šírili jej zvuk doma a v zahraničí. Od 21. ročníka k takýmto miláčikom divákov definitívne pribudol Mutaz Essa Baršim. Považuje sa za úplne iný skokanský typ, svojou krehkou gumennou postavou si vynútil aj rôzne prirovnania, k tetive, ktorú luk extrémne natiahne, ku gume, ktorá sa ako katapult odpúta od zeme. Baršim na detskej usmievavej tvári nešetri, už sa aj odbremenil od prílišného napätia, možno stresu, ktorý ho spočiatku brzdil. V absolútnej svetovej špičke, napriek mladému veku, sa udomácnil a stal sa z neho šoumen. Síce nevtipkuje, v sektore netancuje, nevymýšľa rôzne kreácie, no nad latkou sa pohráva a elegantne s ňou konverzuje.
Banská Bystrica bola svedkom vydareného skoku Baršima na 240 cm. Len máloktoré mestá a mítingy sa s takouto porciou môžu pochváliť. V histórii svetovej haly ju prekonali siedmi v 12 mestách, Budapešti, Berlíne, Prahe, Píreuse neďaleko Atén, Toronte, Čeľabinsku, nemeckom Simmerathe, Seville, Wuppertale, Birminghame, Madride a Arnstadte. Od 4. februára sa počty navýšili vďaka Baršimovi a Banskej Bystrice na osem výnimočných osobností a 13 miest, považujúce sa za mekky pozoruhodných výkonov.
Mestu pod Urpínom jednoročná prestávka pomohla. V 21. ročníku bolo cítiť, že sa BBL vplyvom niektorých zmien sprofesionalizovala a plná hala prospešné detaily aj primerane ocenila. Samostatní skokani hodnotili prostredie a atmosféru opäť vysoko a v superlatívoch, záujem zaskákať si v takomto ovzduší bol veľký a BBL si už teraz získala oddaných obdivovateľov na ďalší ročník.
Históriu Banskej Bystrice najvýraznejšie písali osobnosti. Medzi ženami sa najviac úcty spájalo so štvornásobnou víťazkou Chorvátkou Blankou Vlašičovou, dva razy ešte v počiatkoch skočila najvyššie aj Slovenka Mária Melová. BBL zažila ódy v mužskom vydaní na trojnásobného víťaza Rusa Uchova, štvornásobného Švéda Holma a teraz na dvojnásobného Baršima. Jedine oni zopakovali víťazstvá na BBL, pretože viackrát vyniknúť vo výbornej konkurencii nikdy nebolo jednoduché. Stačí si prezrieť najčerstvejší zápis, na 244 jeden, 240 jeden, 235 piati, 233 šiesti, 231 deviati. Pokusy nad 230 cm nie sú už ničím výnimočné, aj keď v slovenskom zrkadlení mimoriadne cenené.
Matúš Bubeník dodal BBL pravý domáci nádych. Osobný rekord na 231 cm vyvolal podobné ovácie ako Baršimových 240. Je pravda, delilo ich deväť centimetrov, no treba si aj uvedomiť, že kým Baršim pripomína v niečom mimozemšťana, Bubeník zasa typ robotníka, ktorý si pod latkou oddrel poriadnu porciu. Teraz vychladol v sektore pri sledovaní najlepších len veľmi málo a jeho pokus na 235 cm naznačil, že stratil úplne rešpekt, aj keď úcta zostala.
Kam vykročí BBL ťažko momentálne odhadovať. V histórii napriek renomovanému ohlasu ju postihla aj kríza, dvakrát sa dokonca nekonala (2002, 2014). Podliezať latku v úrovni by dobré nebolo, na 21. ročníku sa naladila tak, že v hodnotení podobných podujatí bude na starom kontinente dosť vyčnievať. Udržať túto kvalitu pri obmedzenom rozpočtovom obnose nebude jednoduché. Preskočiť 240 cm a prekonať rekord mítingu len za 1000 eur odmeny si žiada zapojiť aj nadštandardný vzťah a veľké srdce, aké ukázal Katarčan Baršim.
Skokanský diamant obrusuje do požadovanej karátovej veľkosti najmä manažérska schopnosť Alfonza Jucka, teraz už šéfa organizačného výboru. Jeho schopnosť dotiahnuť na štart atlétov prvej veľkosti sa mimoriadne cení, aj on sa však musí vždy podvoliť okrídlenej slovesnosti prikrývať sa takou perinou, na akú máte.
"Po súťaži žien som bol mierne sklamaný, dievčatá neskočili toľko, koľko sme si predstavovali, dramatickosť však nechýbala," skonštatoval Alfonz Juck. "Niekedy to tak vyjde, čomu pripisujete veľkú dôležitosť, tak to dopadne inak, bol som však relatívne pokojný. Všetko nám nahradil Mutaz Baršim a 240 cm je historický zápis. Tentoraz ho pribrzdila krčná chrbtica, ak mu vydrží, tak možno už teraz v Třinci sa môžu diváci tešiť na svetový rekord."
Rôzne výzvy posúvajú vpred aj Alfonza Jucka. "Mám ich strašne veľa, najbližšia usporiadať Beskydskú latku v Třinci aj s Mutazom, no tam budeme v novom priestore hokejovej haly a neviem, či povrch účastníkom sadne na mieru. Pred BBL sme sa dostali do situácie, keď sa nám v predstihu veľa podarilo. Obrovský divácky záujem je pre nás najväčšou odmenou, vzniklo opäť spoločné dielo do takej miery, že malá Banská Bystrica a celé Slovensko má podujatie veľkého kalibru. Nastavili sme strop a zdá sa, že do budúcnosti sa vyprofiloval jediný cieľ, svetový rekord."
Matúša Bubeníka vystrelila 'latka' až na úroveň nového osobného rekordu 231 cm. "Skáče sa vysoko, výška je na obrovskej úrovni a treba držať krok, čiže ani v Prahe na HME to nebude jednoduché. Od momentu, keď sa na stojanoch objaví 230, už nevnímam latku na stojanoch, aj keď sa zvýši, vždy sa mi zdá rovnako vysoko. A keby aj bola latka na 237, idem na ňu odvážne rovnako. Ani neviem, prečo sa s ňou priveľmi zaoberám na nižších pokusoch."
V Matúšovi Bubeníkovi klíči pre slovenskú atletiku skokan na výbornej úrovni. "Mám za sebou pokusy, ktoré naznačujú, že môžem skákať vysoko, no aj také, ktoré ma upozorňujú, že to nie je ono. Dobré pokusy mi však dávajú sebadôveru, už ich mám dosť za sebou a dúfam, že 230 sa stane onedlho pravidelná záležitosť. Sledoval som tých najlepších, je to iná liga, no ja nie som až taký starý, aby som sa nemohol doučovať, jednoducho sa chcem k nim priblížiť, a to výraznejšie ako teraz. BBL je pre mňa špička v hodnotení takýchto mítingov, sme tu doma, skáčeme dobre, skvelé publikum nás tlačí hore," vystrúhal poklonu 'latke'.