Main Content

Chelsea a ich hra s hosťovaniami

piatok, 6. marec 2015 13:36 | Autor: Jakub Mihálik

Chelsea a ich hra s hosťovaniami
Chelsea a ich hra s hosťovaniami | zdroj: © TASR

V januári kúpili Juana Cuadrada za 31 miliónov z talianskej Fiorentiny, aby im zadarmo obratom poslali Mohameda Salaha na 18-mesačné hosťovanie. Zatiaľ, čo sa Cuadrado len pomaly prekúsava do zostavy Chelsea a nemal ešte možnosť naplno ukázať svoje kvality, Salah gólovo žiari a jeho súčasný tréner hovorí: „Je minimálne rovnako dobrý ako Cuadrado. A ešte sme na tom zarobili.“

Stĺpček Jakuba Mihálika

Hosťovanie Salaha nie je prvým príkladom. Kevin de Bruyne dokazuje, že mu stačilo dať šancu na to, aby predvádzal futbal svetovej úrovne.  Tieto a ďalšie prípady nútia fanúšikov pýtať sa: Robí Chelsea so svojou politikou hosťovaní dobre?

Na prestupovom správaní sa Chelsea je veľmi dobre vidieť, že majiteľom je skutočný biznismen. Pri angažovaní mladých hráčov Chelsea akoby zaobchádzala s akciami na burze. Kupuje „akcie“, ktoré majú potenciál rásť na hodnote. U veľkej väčšiny je jasné, že dres Chelsea možno ani nikdy neoblečú. Cieľom je predať akcie, keď dosiahnu tú správnu hodnotu. Bonusom je to, ak sa hráč vypracuje až na takú úroveň, že bude vhodný do veľkoklubu typu Chelsea. A na to perfektne slúžia hosťovania.

Za mladíka, sediaceho na lavičke Chelsea zrejme nikto nebude vyplácať veľké sumy. O hráča, ktorý sa uchytí niekde na hosťovaní a má v životopise zmienku o Chelsea, už áno. Aj vďaka tejto taktike Chelsea v minulom roku dosiahla svoj historicky najvyšší zisk. Len na predajoch Lukakua, de Bruyneho a Bertranda zarobila Chelsea 40 miliónov eur, hoci dokopy odohrali v modrom drese asi desiatku zápasov. Z pohľadu zisku klubu je teda systém hosťovaní výhodný.

Mnohí odporcovia však tento systém odsudzujú, pretože zachádza s hráčmi ako s tovarom. Je pravda, že kariéry mnohých mladých hráčov týmto spôsobom trpia. Stačí si spomenúť na príklad Gaela Kakutu. Francúzsky mladík bol označovaný za budúcu superhviezdu svetového futbalu. V mladom veku však nemohol na Stamford Bridge dostať dostatok príležitostí, a tak putoval na hosťovania. Za päť rokov ich absolvoval šesť, a to v piatich rôznych krajinách, preto určite jeho futbalový rast neustálym zvykaním si na nové prostredia trpel. Na druhej strane však stojí otázka: Prečo sa ani v jednom zo šiestich pôsobísk neuchytil, ak chce preraziť v Chelsea? Šancí mal dostatok.

Chelsea jednoducho hľadá to, čo by mohlo jej futbalistom najviac vyhovovať. Ak nájdu ideálne prostredie, moniturujú progres svojich hráčov a tí najlepší, ako napríklad Kurt Zouma, či Nemanja Matić (hoci ten až po prestupe do Benfiky), dostanú šancu aj v prvom tíme. Ak nezapadajú do prvého tímu, no na hosťovaní zaujmú svoj dočasný klub, príde prestup, ako v prípade De Bruyneho, Lukakua, Thorgana Hazarda a mnohých ďalších.

Tento systém je aj príležitosťou pre samotných hráčov. Možno sa im nikdy nesplní sen obliecť si dres Chelsea, no ako kmeňoví hráči anglického veľkoklubu (navyše zadarmo) majú oveľa väčšiu šancu, že ich angažuje niektorý z ďalších európskych top klubov. Chelsea sa svojich hráčov rýchlo nezbavuje, a tak máte dostatok pokusov na to, aby ste ukázali, že na top futbal máte. Ak to nedokážete pri troch-štyroch hosťovaniach, zrejme naň nemáte.

Nie všetkým je tento systém po chuti. Mať mimo prvého tímu 30 hráčov naraz roztrúsených po Európe sa zdá byť hamižným spôsobom, ktorý navyše brzdí rozvoj mladíkov. Niektoré európske kluby dokonca volajú po prešetrení, či toto hromadné skupovanie talentu je v súlade s pravidlami a morálkou. Samotná Chelsea však týmto systémom profituje. Finačne, hráčsky, ale aj tým, že oslabuje svojich potenciálnych súperov. Už je potom na každom mladom hráčovi, či podľahne volaniu veľkoklubu, hoci s veľmi veľkou pravdepodobnosťou nikdy neoblečie jeho dres, alebo sa rozhodne pre inú cestu na vrchol.

Chelsea možno robí chybu tým, že nedáva svojim hráčov viac príležitostí a posiela ich na hosťovania. Možno je chybou, že angažovali za 30 miliónov eur Cuadrada, zatiaľ, čo Momo Salah, ktorého pustili na hosťovanie, hrá lepšie. Chelsea sa však spolieha na to, že sa egyptský rýchlik vo Fiorentine rozohrá na svetovú úroveň (s možnosťou drahého predaja, či návratu kompletného hráča) a popritom hviezda kolumbijskej reprezentácie im bude, vďaka svojim skúsenostiam, nápomocná okamžite. Zatiaľ z tohto systému výrazne profitujú. Načo ho teda meniť...