utorok, 7. apríl 2015 10:05 | Autor: TASR

New York 7. apríla (TASR) - Slovenský hokejista Marko Daňo zaznamenal svoj ôsmy gól v aktuálnej sezóne zámorskej NHL.

Mladý útočník Columbusu sa presadil v noci na utorok na ľade New Yorku Rangers, keď v 35. minúte vyrovnal na 2:2. "Modrokabátnici" však nezvládli záver, keď o výsledku rozhodol domáci Derek Stepan. Najskôr 28 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času vynútil pre "jazdcov" predĺženie a potom v 65. minúte ukončil stretnutie víťazným gólom.

Columbus tak prišiel o sériu deviatich víťazstiev v rade, čo bol klubový rekord. Rangers sa so 109 bodmi dostali na čelo celej NHL a k zisku Prezidentskej trofeje pre celkového víťaza základnej časti im stačí získať dva body. Najbližšie sa predstavia proti New Jersey. "Jazdci" nevyhrali základnú časť od sezóny 1993/1994, kedy aj naposledy získali Stanley Cup.

"Je to príjemné, ale nechceme sa tým rušiť, pretože sa o Prezidentskej trofeji veľa rozpráva a píše. Potrebujeme sa najmä čo najlepšie naladiť na play off," povedal zámorským médiám Stepan, ktorý sa s bilanciou 2+1 stal prvou hviezdou zápasu. Rangers stačí z posledných troch duelov získať aspoň jeden bod na to, aby si zabezpečili prvé miesto vo Východnej konferencii. Daňo bodoval v treťom z posledných štyroch zápasov a svoju bilancou vylepšil na 8+11 v 32 dueloch. V 35. minúte pohotovo dorazil za chrbát Henrika Lundqvista strelu Artema Anisimova a vyrovnal na 2:2. Dvadsaťročný útočník bol na ľade 12:34 minúty, okrem gólu zaznamenal plusový body, dve strely a dve trestné minúty.

Hráči Los Angeles Kings prehrali vo Vancouveri 1:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Marián Gáborík bol v drese hostí jedným z troch neúspešných exekútorov v rozstrele. Víťazný gól zaznamenal v tretej sérii domáci Chris Higgins. Obhajcovia Stanleyho pohára sú tak stále pred bránami play off a momentálne im nepatrí postupová pozícia, keď sú v tesnom závese za Calgary a Winnipegom. "Králi" viedli už od 2. minúty po zásahu Dwighta Kinga a tesný náskok si udržiavali až do polovice tretej tretiny, ale zápas napokon poslali do predĺženia švédske dvojičky Sedinovci. Henrik spoza bránky zadovkou naslepo našiel Daniela a ten vyrovnal. Henrik si pripísal 51. asistenciu v sezóne a 700. v kariére.

"Vedel som, že tam bude. Našťastie nebol obsadený a trafil to perfektne. Bol to dôležitý gól," povedal zámorským médiám Henrik Sedin. V nájazdoch sa v tretej sérii presadil Higgins a potom Gáborík musel skórovať, aby udržal svoj tím v hre. Jeho strelu však chytil do lapačky Eddie Läck a vybojoval pre svoj tím dôležitý extra bod. Kings ešte v základnej časti odohrajú tri zápasy, v ktorých potrebujú nutne bodovať. Najbližšie sa predstavia v Edmontone, potom v Calgary a na záver doma so San Jose. V zostave Los Angeles opäť chýbal pre zranenie slovenský obranca Andrej Sekera.

Buffalo v zostave aj s Andrejom Meszárošom zdolalo Carolinu 4:3, slovenský obranca domácich strávil na ľade 21:20 minúty. Sabres viedli 4:0, ale napokon sa ešte o víťazstvo strachovali, pretože Hurricanes znížili na rozdiel jedného gólu a boli blízko k vyrovnaniu. Domácich však podržal brankár Anders Lindbäck, ktorý čelil 52 strelám a zaznamenal 49 úspešných zásahov. Carolina prehrala štvrtý zápas za sebou.

V dôležitom zápase o postup do play off vyhral Winnipeg v divíznom súboji v Minnesote 2:0. Hrdinom Jets bol český brankár Ondřej Pavelec, ktorý chytil všetkých 32 striel domácich, zaznamenal 14. shutout v kariére a tretí v sezóne. Winnipeg aj Los Angeles odohrali zhodne 79 zápasov. Kanadský tím má na konte 94 bodov a je držiteľom poslednej voľnej karty, Kings majú o bod menej. "Ide o veľa a je vidieť, že každý hráč ide na maximum. Verím, že to napokon zvládneme," povedal tréner Jets Paul Maurice. Minnesota si mohla víťazstvom zabezpečiť postup do play off, ale na definitívu si musí ešte počkať.

Dallas vyhral v San Jose 5:1, ale aj napriek tomu stratil šancu postúpiť do play off. Stars sa tak vo vyraďovacích bojoch nepredstavia šiestykrát za posledných sedem rokov. Do play off nepostúpia ani "žraloci", ktorí nemali dobrú sezónu a v bojoch o Stanleyho pohár budú chýbať prvýkrát od roku 2003.

Sumáre NHL:

BUFFALO - CAROLINA 4:3 (2:0, 2:1, 0:2)

Góly: 6. Grigorenko (Gionta, Bogosian), 16. Gionta, 22. Larsson (Ennis, Bogosian), 37. Ennis (Larsson, Moulson) – 39. Dwyer (McClement, Liles), 43. Siomin (E. Staal, Liles), 55. E. Staal. Brankári: Lindbäck - Ward, strely na bránku: 25:52, 19.070 divákov

NEW YORK RANGERS - COLUMBUS 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 6. St. Louis (Hayes), 21. Girardi (Stepan, Kreider), 60. Stepan (Kreider, Miller), 65. Stepan (Yandle) – 18. Calvert (Morin), 35. DAŇO (Anisimov, Wennberg), 49. Dubinsky (Foligno, Goloubef). Brankári: Lundqvist - Bobrovskij, strely na bránku: 42:32, 18.006 divákov

MINNESOTA - WINNIPEG 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 5. Wheeler (Ladd, Perreault), 34. Stafford (Myers, Scheifele). Brankári: Dubnyk - Pavelec, strely na bránku: 32:34, 19.010 divákov

VANCOUVER - LOS ANGELES 2:1 pp a sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 51. D. Sedin (H. Sedin, Edler), rozh. náj. Higgins – 2. King (Carter, Toffoli). Brankári: Läck - Quick, strely na bránku: 38:37, 18.870 divákov

SAN JOSE - DALLAS 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

Góly: 34. Thornton (Tierney) – 1. Sceviour (Demers, Fiddler), 18. Eaves (Jamie Benn, Spezza), 28. Jamie Benn (Seguin, Spezza), 56. Jamie Benn (Seguin), 58. Garbutt (Daley). Brankári: Stalock - Enroth, strely na bránku: 24:25, 17.562 divákov

Slováci v akcii:

Marko Daňo (Columbus) 12:34 1 0 1 1 2 2
Marián Gáborík (Los Angeles) 17:49 0 0 0 -1 0 0
Andrej Meszároš (Buffalo) 21:20 0 0 0 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/