Citizens doplácajú na svoje bohatstvo
Neobmedzené finančné možnosti vystrelili Manchester City medzi európsku elitu. V súčasnosti však na svoje predchádzajúce míňanie začínajú doplácať.
Dva anglické tituly v priebehu troch rokov. Štyri roky po sebe nepretržitá účasť v Lige majstrov. Manchester City v rekordnom časom vstúpil medzi anglickú elitu. Nečudo, žesi fanúšikovia zvykli na úspech. Preto súčasná forma v prebiehajúcej sezóne vyvoláva otázniky.
Manchester City je, v porovnaní s minulými sezónami, v kríze. Európsky úspech neprichádza, z druhej priečky Premier League spadli na štvrtú a o účasť v hlavnej fáze Ligy majstrov zrejme ešte budú musieť bojovať. Britské médiá tak okamžite špekulujú o tom, že tréner Manuel Pellegrini, ktorý získal vo svojej prvej sezóne na Etihad Stadium titul, by mal po sezóne skončiť. Vraj nemá čo tímu ponúknuť. Je zastaraný, neinvenčný.
V súčasnom futbale je to tak. Je jednoduchšie vymeniť trénera ako celý káder. Spýtajte sa v Bratislave. Súčasné trápenie Citizens však nepadá výhradne na plecia čilského kouča.
Manchester City sa stal otrokom vlastnej politiky. Doplatil na to, že je rozprávkovo bohatý. Paradox? Možno. Všetko má svoj dôvod a aj to, že Citizens pôsobia unavene, staro, bez iskry, má príčinu.
Manchester City disponuje v súčasnosti najstarším kádrom v Premier League. Pritom, pred tým, ako arabský kapitál vstúpil do klubu, Citizens sa mohli pochváliť jednou z najlepších futbalových akadémií, nielen v Anglicku, ale aj na svete. Obrovské investície do hotových hráčov, hviezd, ktoré museli prinášať výsledky hneď, nie až o pár rokov, však spôsobili, že vlastní odchovanci boli odstavení na vedľajšiu koľaj.
To nebol problém, pokiaľ boli drahé posily čerstvé a mladšie. No postupom času starnú, a to už problém je. Najväčšie hviezdy Citizens sa už pohybujú okolo tridsiatky. Yaya Touré ju už prekročil, Vincent Kompany, David Silva, Nasri, Fernandinho a ďalší členovia základnej zostavy ju dosiahnu o rok, maximálne dva, najmladšou hviezdou tak ostáva Aguero, ktorý už však v (takmer) dvadsiatichsiedmich rokoch takisto nepatrí medzi benjamínkov. Citizens totiž doplácajú na svoju rozšafnosť. Svojim drahým posilám dali dlhoročné kontrakty a vysoké platy. Ak by sa chceli niektorých hráčov zbaviť, zrejme by narazili na neochotu, buď klubov, ktoré by odmietli platiť podobne vysoké kontrakty, alebo hráčov, ktorí by len veľmi neradi šli hrať niekde za oveľa menšie peniaze, ako majú teraz.
Problémom prípadnej prestavby Citizens je aj finančné fair-play. V minulých rokoch míňanie na prestupy neušlo pozornosti UEFA a pred touto sezónou pohrozili City pokutami, či zákazom prestupov. Manchesterský klub sa zaviazal znižiť svoje výdavky na prestupy. Britské médiá uvádzajú, že sľúbili, že ich výdavky nebudú vyššie ako šesťdesiat miliónov libier v priebehu najbližších dvoch sezón. Viete si pri súčasných trhových cenách hráčov, ako aj trende, ktorý si Manchester sám nastavil pri presviedčaní svojich potenciálnych posíl, že by to stačilo na viac ako dvoch hráčov? Prirodzene, miesto na vyššie náupy by sa uvoľnilo, ak by klub dokázal výhodne predať svojich súčasných hráčov, no to sa opäť vraciame k odseku o veku a luxusných kontraktoch jednotlivých hráčov.
Citizens sa tak dostali do vlastnej pasce. Môžu síce opäť vymeniť trénera, no prípadný nový by narazil na podobný problém, akému čelí momentálne Pellegrini. Za súčasným a možno aj budúcosezónnym trápením preto netreba hľadať neschopnosť trénera, ale vedenia. Príliš bohatého vedenia.