Zo slovenských štadiónov rasizmus nezmizol, má skryté formy
Fanúšikovské tábory niekoľkých corgoňligových futbalových klubov sa ani v roku 2010 nevyhli rasistickému ponižovaniu cudzincov inej farby pleti.
Zo slovenských štadiónov nezmizli urážlivé opičie pokriky ani krajne pravicová symbolika. Konštatuje to občianske združenie Ľudia proti rasizmu (OZ ĽPR) v správe mapujúcej prejavy rasizmu a intolerancie v slovenskom futbale za rok 2010. Tá vznikla v rámci projektu medzinárodnej siete proti rasizmu v európskom futbale FARE s názvom United Against Racism Eastern European Development Programme a okrem rasizmu sledovala aj prejavy nacionálneho šovinizmu, neonacizmu, antisemitizmu či homofóbie.
Správa si všimla trend z posledných rokov - menší počet otvorených prejavov propagácie fašizmu či neonacizmu. "Napriek tomu sú sympatizanti radikálnych ultrapravicových združení v táboroch ultras stále prítomní. Nasprejovanie budovy v priestoroch diaľničného odpočívadla v Maďarsku hákovými krížmi počas výjazdu fanúšikov Slovana na finálový zápas Slovenského pohára v Michalovciach možno považovať za ojedinelý čin tohto typu, ktorý sa neudial na štadióne. Krajne pravicová symbolika - skrytá alebo priama - zo zástav či transparentov niektorých ultras skupín celkom nezmizla. V jednom prípade bola využitá aj ultras skupinou z nižšej súťaže," uvádza sa v tlačovej správe OZ ĽPR.
Správanie s nacionalistickým, antisemitským či protirómskym podtextom združenie zaznamenalo vo väčších rozmeroch najmä počas vzájomných zápasov Spartaka Trnava, Slovana Bratislava a DAC Dunajská Streda. Protirómsky transparent sa objavil aj počas duelu kvalifikačného predkola Európskej ligy UEFA medzi Slovanom Bratislava a Crvenou zvezdou Belehrad. "Zástupcovia OZ Ľudia proti rasizmu nedávno absolvovali stretnutie s prezidentom Únie ligových klubov Dušanom Tittelom a šéfom Asociácie profesionálnych futbalistov Slovenska Júliusom Šefčíkom ohľadom spoločných aktivít v rámci projektu Nie rasizmu, stop násiliu. Správa, ktorá mapuje rasistické incidenty v slovenskom futbale, by mala byť silným podnetom na riešenie očividných problémov s intoleranciou a impulzom pre spoločné osvetové aktivity, ktoré ÚLK avizovala pred začiatkom jarnej časti Corgoň ligy. Zapojiť do antirasistických aktivít by sa mali všetky zúčastnené strany, ÚLK, SFZ i fankluby. Je to nevyhnutný predpoklad k tomu, aby došlo k zlepšeniu situácie a aby určité prejavy zmizli zo štadiónov," povedal Michal Zálešák z futbalového projektu OZ ĽPR.
SITA
© WEBNOVINY