Chicago Blackhawks je druhý rok bez play-off. Fanúšikovia za klubom stoja

Či sa to niekomu páči alebo nie, Chicago Blackhawks patrí medzi najlepšie organizácie NHL. Dlhodobo. Čierni Jastrabi si ale druhý raz za sebou nezahrajú vo vyraďovacích bojoch. Stáva sa z toho pre Hawks akýsi nový trend?
Rok 2010 – Stanley cup. Rok 2013 – Stanley cup. Rok 2015- Stanley cup. Marián Hossa získal poháre tri, Tomáš Kopecký dva, Michal Handzuš jeden. Čo sa stalo s Chicagom Blackhawks potom? Nedá sa vyhrávať stále, nedá sa vyhrávať večne. Aj najlepší hráči stratia časom fazónu, súperi sa na nich pripravia, prípadne im chýba motivácia. Keď k tomu pridáme platový strop a vzhľadom na vynikajúce výsledky, nevýhodné voľby v drafte, nie je náročné prísť o drinou vydobyté pozície.
Hawks zaznamenali od roku 2015, kedy vo finále NHL porazili Tampu Bay, pád. Nie strmý, ale došlo k ústupu, čo sa ale v expertných kruhoch aj čakalo. V ročníku 2015/2016 klub postúpil do play-off, kde nestačil v derby na St. Louis Blues a vypadol po sedemzápasovej dráme. Ročník na to prišlo rýchle vytriezvenie a vypadnutie 0:4 na zápasy s Nashville Predators, rovnako v prvom kole. Minulá sezóna bola pre Chicago katastrofálna a o play-off sa mohlo Jastrabom až na pár lepších období len snívať.
Prišiel ročník 2018/2019, pred ktorým sa nedalo presne určiť, akým smerom sa budú Blackhawks uberať. Objavili sa diskusie, že ak klub nezačne opäť získavať ocenenia a tituly, fanúšikovia sa mu otočia chrbtom a vo väčšej miere sa vrátia k baseballu, basketbalu či po novom futbalu, ktoré v meste prosperujú. Ako sa ale ukazuje, išlo iba o konšpiračnú teóriu, ktorá má ďaleko od pravdy. Chicago však play-off nakoniec neurobilo, navyše, skončil legendárny kouč Joel Quenneville a nahradil ho mladík Jeremy Colliton.
Niekto súhlasiť nemusí, ale práve obdobie, keď Coach Q klub opustil bolo akýmsi dnom, spodkom sínusoidy, ktorá začala padať po zisku Stanley Cupu v roku 2015. Klub sa hľadal, hviezdami sa nedarilo, body sa strácali, ale – hala bola stále plná a faktom je, že Chicago má najvyššiu návštevnosť v celej lige, pričom čo sa fanúšikov týka, organizácia patrí medzi najpopulárnejšie. Priaznivci sa navyše po slabších sezónach preriedia z tých, ktorí boli len pobláznení a tvorili takzvaný „bandwagon“ a tých, ktorí to s Hawks myslia vážne. Z dlhodobého hľadiska to môže klubu pomôcť, pretože, ako spomíname vyššie, nedá sa vyhrávať večne.
Dnes už vieme, že Chicago si play-off nezahrá ani druhý rok po sebe, ale v posledných týždňoch veľké percento priaznivcov Jastrabov jasalo. Klub bude súčasťou novej série Global Series a na jeseň ho uvidíme v prípravnom zápase v Berlíne a v ostrom dueli NHL v Prahe. To popularite okolo Hawks len pomôže, pričom fakt, že v tejto sezóne neboli vyraďovacie boje, už bude prakticky bezpredmetný, pretože bude začínať nový ročník.
Čo ale urobiť, aby klub o rok už v TOP 16 nechýbal? Jonathan Toews a Patrick Kane zažili kvalitný ročník, v ktorom patrili medzi najlepších hráčov celej ligy, a teda klub bude robiť, čo môže, aby o nich neprišiel. K tomu treba prirátať mladíka Alexa DeBrincata, ktorý zlomil 40-gólovú hranicu a je prísľubom do budúcnosti. Hovorí sa o výmene jedného z obrancov Keith – Seabrook, ktorí majú podpísané lukratívne kontrakty, pričom nedotknuteľná nie je ani pozícia brankára Coreyho Crawforda.
Tréner Jeremy Colliton ukázal, že v ňom drieme potenciál a dostal priestor na prácu, generálny manažér Scott Bowman nebude tolerovať tretí rok bez prestížneho play-off, pretože je to chlapík, ktorý si jednoducho zvykol na úspech. Aj keď sa to môže zdať pritiahnuté za vlasy, táto sezóna vyzerá byť pomyselným dnom Blackhawks a zakončením ich dočasného pádu, pričom ku koncu badať progres. Teraz môžeme len polemizovať o tom, či Hawks pôjdu po titule, dostanú sa do play-off alebo si vyraďovacie boje nezahrajú najbližšiu dekádu. Jedno je ale momentálne isté – počet ich fanúšikov a miera popularity sa neriedi, práve naopak.