Main Content

Bol som na NHL

utorok, 8. október 2019 12:56 | Autor: Jakub Vaverka

NHL ilustračný
NHL ilustračný | zdroj: Jakub Vaverka

Predstavte si, že cestujete na podujatie, od ktorého čakáte, že naplní vaše očakávania do bodky. A potom si predstavte, že to, čo zažijete sa vám dostane pod kožu výraznejšie, ako ste vôbec dúfali. Presne taká je NHL.

NHL Global Series je jedinečný koncept, ktorého úlohou je priviesť atmosféru najlepšej hokejovej ligy na svete európskym fanúšikom. Práve týmto spôsobom chce NHL priblížiť svoje zápasy priaznivcom zo starého kontinentu. Dôvodom je totiž fakt, že drvivá väčšina z nich sa na stretnutia do Spojených štátov amerických alebo Kanady nikdy nedostane.

Vidieť zápas NHL naživo nie je jednoduché. Či už v Severnej Amerike alebo v Európe. Keď sa to ale podarí, stojí to za to. Mne sa to podarilo a rozhodol som sa, že vám priblížim pocity a zážitky z NHL Global Series 2019. 

Vstupenky

Vzhľadom na obrovský záujem o toto podujatie bolo od oznámenia zápasu medzi Chicagom a Philadelphiou jasné, že dopyt po tomto stretnutí bude výraznejšie vyšší ako ponuka. Lístky išli do oficiálneho predaja v marci a cenovo sa pohybovali od približne 80 eur do cca 500 eur.

Systém vydržal nesmiernu záťaž, naraz chcelo vstupenky kúpiť desaťtisíce priaznivcov. Aj keď ste klikli na web v čase spustenia (presne o 10:00), bolo potrebné rátať s tým, že počkáte hodinu alebo viac. Po vstupenkách sa vyslovene zaprášilo. Získať ich bolo na prvý pohľad jednoduché, pretože stačilo prísť na stránku (a samozrejme mať financie). To, kedy ste sa dostali na rad a či ste si v zlomku sekundy všimli voľné miesta, to už bolo dielom náhody, alebo pre tých, čo veria – osudu.

Na štadión sa dostalo 17 463 divákov. O2 arena bola vypredaná do posledného miesta a toto číslo vošlo do histórie ako československý rekord v počte priaznivcov na jednom hokejovom zápase. Do úzadia išli aj české majstrovstvá sveta v roku 2015.

Mesto

Dá sa vôbec vybrať lepšie európske mesto so záujmom o hokej ako Praha? Praha totiž nie je iba výborným miestom na veľké športové podujatie, ale je to taktiež metropola, do ktorej fanúšikovia radi zoberú aj svoje rodiny, partnerky či manželky. Z jedného hokejového zápasu sa potom veľmi ľahko môže stať rodinný výlet plný zážitkov.

Nepochybujem o tom, že organizátori NHL Global Series rozmýšľali aj týmto spôsobom. Praha je len jedna a slovenskí priaznivci môžu byť radi, že prakticky „za rohom“ majú naši českí susedia takéto mesto. Praha totiž ponúka veľký potenciál.

NHL urobila dobre, že zvolila české hlavné mesto. Vidieť totiž nebolo iba fanúšikov zo Slovenska, Česka a okolitých krajín, ale aj Kanaďanov, Američanov, Fínov, Švédov a ďalších. Veľkou výhodou bol aj fakt, že hneď pri O2 arene v obchodnom centre Harfa je situovaná Sieň slávy českého hokeja. Vstup stojí 180 Kč a vidieť môžete kus československej a českej hokejovej histórie + polovica je venovaná NHL a jej histórii.

Vzhľadom na obrovský úspech, aký NHL v Prahe zožala je takmer isté, že v najbližších rokoch sa najkvalitnejšia hokejová liga na svete do Českej republiky vráti. 

Zápas

Chicago Blackhawks sa chce po dvoch rokoch vrátiť do play-off a urobilo niekoľko zmien, ktoré má pod palcom mladý tréner Colliton. Jastraby vyhrali Stanley Cup za posledných desať rokov trikrát a radi by na úspešné obdobie nadviazali. Chce to ale čas. Čas, aby mladí hráči ako Kubalík, Nylander či Kämpf pochytili viacej skúseností od lídrov typu Kanea, Toewsa, Keitha či Seabrooka.

Na druhej strane, Flyers vymenili trénera a prišiel svojský Vignault. Philadelphia má káder poskladaný z mladíkov aj skúsenejších hráčov a zatiaľ to vyzerá na veľmi zaujímavý mix. V samotnom stretnutí boli Letci o niečo lepší a nakoniec zvíťazili 4:3.

Prvá tretina skončila schodne 1:1, následne sa Philadelphia dostala do dvojgólového vedenia, ale pár sekúnd pred druhou sirénou znížil Alex DeBrincat. V poslednej tretine sa čakal nápor Blackhawks, ale šikovne skóroval Raffl. Už-už keď si niektorí prítomní mysleli, že sa bude len dohrávať, skóroval Patrick Kane necelé tri minúty pred koncom.

Chicago hralo power-play od 58.minúty a ani raz pri nej neinkasovalo. Jastraby sa dotiahli na jeden gól a mali šance aj na vyrovnanie, ale nakoniec sa im to nepodarilo. Objektívne vzaté – zaslúžene. Hralo sa však od prvej sekundy do poslednej, a teda to, čo ľudia na NHL tak oceňujú, mohli vidieť priaznivci v Európe na vlastné oči.

Hodí sa dodať, že naposledy, keď Blackhawks začínali sezónu v Európe, bolo to v roku 2010 a na jej konci dvíhali nad hlavy Stanley Cup. Ako Chicago, tak aj Philadelphia v tejto sezóne ani zďaleka nepatria medzi favoritov na pohár, ale ich kvalita je nespochybniteľná. A po tohtoročnom triumfe St.Louis Blues netreba odpísať nikoho.

Šou

Toľko rozruchu kvôli hokeju? Pozor, pozor, pozor. NHL nie je ani zďaleka len hokej. Zápas Flyers s Hawks bol vysoko kvalitný, rýchly a zaujímavý do konca. Ale zápas NHL takpovediac začína už hodinu a pol pred svojím začiatkom, pokračuje aj cez reklamné prestávky a prestávky medzi tretinami a končí až niekoľko desiatok po záverečnom hvizde.

Množstvo stánkov so suvenírmi, sprievodné videá na elektronickej kocke, výborný výber hudby, kvalitný moderátor Libor Bouček. A takto by som mohol pokračovať. NHL prišla do Európy s celým svojím humbugom a urobila na ľudí veľký dojem.

Atmosféru dotvárali maskoti – Gritty za Philadelphiu Flyers a Tommy Hawk za Chicago Blackhawks. Jastrab a šialená oranžová „guča“ vlasov rozbláznili fanúšikov v aréne hneď niekoľkokrát. Aj keď bolo reklamných páuz neúrekom, diváci sa nenudili. Neexistovali takzvané hluché miesta a človek ani na jednu sekundu nelamentoval nad tým, či svoje peniaze mohol minúť aj rozumnejšie.

Úvodné buly zápasu vhodil legendárny Dominik Hašek. Americkú hymnu prvotriedne zaspievala česká speváčka Marta Jandová a českú jej otec Petr Janda. Momenty, ktoré vyvolali zimomriavky, či už ste národne cítiaci alebo nie.

Aj keď má náš národ vo svojej náture hľadať chyby a kritizovať, tento raz by výraznejšie komplikácie nenašli ani tí najväčší skeptici. Ak áno, som zvedavý na argumenty. Aj napriek takmer dvadsať tisíc prítomným ľuďom sa nečakalo v bufetoch, v stánkoch so suvenírmi a ani na WC. Všetko išlo rýchlo. Chvíľami až nepochopiteľne. 

Fanúšikovia

Kto by čakal fandenie ako na majstrovstvách sveta alebo dokonca v slovenskej najvyššej súťaži. Bol by zrejme sklamaný. Tradičné spevavé pokriky miesto nemali, raz znelo Let´s go Flyers a o pár momentov zas Let´s go Hawks.

Jednoducho, americká športová nátura nefunguje tak úplne ako tá naša, ale kto to pochopil, nemal s tým problém. A v neposlednom rade, keď ste kričať chceli od začiatku do konca, nikto vám to nezakázal.

Dav vytvorený z Európanov a Američanov sa dostal postupne do varu a ku koncu bolo vidieť aj početné mexické vlny. Ľudia sa bavili, či už vďaka zápasu a sprievodnému programu alebo medzi sebou. Slováci s Čechmi, Američania s Fínmi, stačilo, že ste mali na sebe šiltovku, dres alebo tričko a už vás zdravili. Ešte aj v centre.

Počas celého dňa nedošlo k nijakej šarvátke. Všetci sa prišli baviť a splniť si svoj sen. Pre mnohých to bol prvý a možno aj posledný zápas NHL naživo. A neprichádzali len ľudia, ktorí fandia Chicagu a Philadelphii.

Prišli ľudia, ktorí milujú hokej. Vidieť bolo dresy Colorada, New Yorku Rangers, Vegas, Detroitu ale aj Košíc či Plzne. Každý sa stotožnil s tým, čo mu bolo blízke a všetkých spojil hokej. Taký by šport byť mal, mal by spájať a nie rozdeľovať.

Zvíťazila pozitívna emócia a sila momentu. To nie je len prázdna fráza. Veď sa skúste spýtať hocikoho z tých 17 463 priaznivcov. Povedia vám, že NHL je zážitok na celý život.