Main Content

Koronavírus si vyžiadal ďalšiu obeť: Vedenie NBA po nákaze prvého hráča pozastavilo aktuálnu sezónu

štvrtok, 12. marec 2020 07:55 | Autor: TASR

Logo NBA
Logo NBA | zdroj: gOOGLE

Los Angeles 12. marca (TASR) - Vedenie zámorskej basketbalovej súťaže NBA sa rozhodlo od štvrtka do odvolania prerušiť ligu. K opatreniu pristúpilo po pozitívnom teste na koronavírus u jedného z hráčov Utahu Jazz. Jeho meno nezverejnili, podľa zámorských médií ide o Francúza Rudyho Goberta. K odloženiu zápasov prispela aj nevôľa majiteľov klubov hrať bez divákov. Agentúra AP s odvolaním sa na svoj zdroj informovala, že výluka by mala potrvať minimálne dva týždne.

NBA odložila program po stredajších zápasoch, duel Oklahomy City s Utahom dokonca zrušili tesne pred začiatkom, keď zistili výsledky testov nakazeného hráča, ten sa na palubovke nenachádzal. Jazz v stanovisku odmietli potvrdiť, či ide o Golberta, uviedli, že hráča pôvodne testovali na chrípku, vyšetrenie ju však nepreukázalo, rozvoj symptómov potom poukázal na možnosť ochorenia COVID-19. Podľa komuniké je hráč v nemocnici v Oklahome.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom, "možno charakterizovať ako pandémiu. V USA evidujú 1329 prípadov, celosvetovo sa nákaza rozšírila do 124 krajín, počet chorých je viac ako 126-tisíc, 4634 ľudí zomrelo. "Liga reagovala správne a adekvátne situácii. Teraz nám neostáva nič iné ako monitorovať vývoj udalostí," uviedol tréner Miami Erik Spoelstra. S opatrením súhlasili aj ďalší predstavitelia NBA, podľa riaditeľa Orlanda Magic Alexa Martinsa je bezpečnosť najdôležitejšia: "Myslím si, že je to správe rozhodnutie, liga musí dbať na bezpečnosť fanúšikov i hráčov. Zostaneme v kontakte aj s vládnymi a federálnymi úradmi a uvidíme ako sa to vyvinie."

NBA prerušila ligu v rovnaký deň, ako sa rozhodli odložiť zápasy v univerzitnej lige. Ešte skôr k tomu pristúpila aj Ivy League združujúca najprestížnejšie univerzity na východnom pobreží USA. "Odporúčame obmedziť množstvo ľudí v publiku, najlepšie uzavrieť štadióny. Všade, kde sa koncentruje viacero osôb vzniká vyššie riziko rozšírenia choroby," uviedol pred americkým senátom doktor Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu alergií a infekčných chorôb.