Main Content

17-ročná Gálová postúpila na CrossFit Games: Na Slovensku je tento šport bez podpory štátu

pondelok, 4. júl 2022 07:57 | Autor: TASR

Ema Gálová
Ema Gálová | zdroj: TASR

Sedemnásťročná Ema Gálová bude v kategórii 16 až 17 rokov ako jediná tínedžerka z Európy súťažiť na CrossFit Games. Svetové hry sa konajú počas augusta v americkom meste Madison.

Na podujatie v hlavnej hale sú podľa jej slov už dávno vypredané vstupenky, keďže crossfit je v USA veľmi populárny. V minulosti v tínedžerskej kategórii ako prvá Slovenka na tieto hry postúpila aj jej prvá trénerka Nina Ladvenicová. "Veľmi sa z môjho postupu veľmi teším. Kvalifikácia sa skladala z troch častí. Všetky kvalifikačné kolá boli online. Do prvej časti sa mohol prihlásiť ktokoľvek z celého sveta. Do druhého kola postupovalo 200 najlepších dievčat, z ktorých sa do tretieho dostalo 30. Na súťaž v rámci mojej kategórie postúpilo desať dievčat," informovala TASR Gálová.

CrossFit Games sú rozdelené do viacerých kategórií - ženy, muži, tímy, tínedžeri či masters (od 35 rokov). Vytvorená je tiež kategória pre športovcov s telesným postihnutím. Trnavská športovkyňa zdôraznila, že "celkovo sa v rámci všetkých kategórií na prvom kole zúčastnilo až 415.000 ľudí."

V rámci súťaže absolvujú tínedžeri deväť "workoutov". Cviky zahŕňajú atletické disciplíny, gymnastické prvky, vzpieračské disciplíny, šplhanie na lane, dvojskoky na švihadle, plávanie, bicykel, veslovanie, jazdu na paddleboarde alebo súťaže na prekážkovej dráhe. "Cviky sú skombinované tak, aby v rôznych kombináciách preverili všestrannosť atlétov," informovala úspešná slovenská crossfitárka.

K tomuto odvetviu sa dostala ako 12-ročná cez skupinové cvičenia. "Po úspechoch na prvých súťažiach ma to úplne pohltilo," poznamenala. V minulosti sa zúčastnila už na viacerých mládežníckych súťažiach v Európe, na turnajoch v Španielsku a Holandsku zvíťazila. Na súťaži The European Championships v Anglicku obsadila tretie miesto v kategórii do 18 rokov. Priblížila, že počas prípravy trénuje päť dní v týždni, dokopy má osem tréningov, pred aktuálnou súťažou pridala aj plávanie.

V súťažení by chcela pokračovať a zúčastniť sa na rôznych európskych súťažiach. Zdôraznila, že prípravu, regeneráciu, či cestu na akcie si musí zabezpečiť vlastnými silami: "Crossfit na Slovensku nemá žiadny zväz a nedostávame ani podporu od štátu."