Novak Djokovič si odnáša titul aj z Miami
Srbský tenista Novak Djokovič po sezónach 2007 a 2011 tretí raz v kariére získal titul vo dvojhre na turnaji ATP World Tour Masters 1000 Sony Ericsson Open v Miami na Floride.
Líder svetového rebríčka si v nedeľňajšom finále poradil s Britom Andym Murraym nasadeným ako štvrtým za 139 minút 6:1, 7:6 (4). "V horúcom počasí to bol fyzicky veľmi náročný zápas s množstvom dlhých výmen, mal výbornú úroveň. Začal som dobre a napokon sa mi podarilo odraziť Andyho nápor. Súper bol veľmi blízko k zisku druhého setu. Ak by sa mu to podarilo, ešte sa to mohlo vyvinúť hocijako," uznal na slávnostnom ceremoniáli Djokovič.
"Hlavný rozdiel dnes asi spočíval v účinnosti servisu, Novak si viackrát pomohol aj druhým podaním. V ťažkých podmienkach si dnes počínal lepšie ako ja a titul získal zaslúžene. Počas celého podujatia totiž predvádzal najkvalitnejší tenis," skonštatoval Murray. Djokovič zahral o tri víťazné údery viac (19:16) a zároveň mal istejšiu ruku - nevynútené chyby 38:39. Srb zvládol 8 zo 14 zákrokov pri sieti, tradične pasívnejší Brit 2 zo 6. Šampión premenil 2 z 8 brejkbalov, jeho vyzývateľ nezužitkoval jedinú možnosť, ktorú si vytvoril. Djokovič mal lepšie štatistiky v počte platných prvých podaní (66 % - 55 %), v nazbieraných takto rozohraných bodoch (74 % - 62 %), ale aj po druhom servise (63 % - 53 %).
"Pavúkom" prešiel bez straty setu. Odnáša si 1000 bodov do renkingu a šek na 659 775 USD, zdolanému patrí 600 bodov a 321 990 dolárov. Zverenec Mariána Vajdu sa revanšoval o sedem dní staršiemu rivalovi za prehru z februárového semifinále v Dubaji, ale aj finále miamského ročníka 2009 (zhodou okolností v oboch prípadoch 2:6, 5:7).
Nadviazal na úspech proti rovnakému súperovi zo strhujúceho semifinále januárových melbournských grandslamových Australian Open (6:3, 3:6, 6:7 (4), 6:1, 7:5). V bilancii zo vzájomných seniorských meraní síl zvýšil na 8:5. Dvadsaťštyriročný Belehradčan už má na konte okrúhlych 30 singlových primátov z hlavnej profesionálnej úrovne, z nich 11 na najvyššej "tisícovej" úrovni pod hlavičkou Asociácie tenisových profesionálov. V tomto roku sa raduje druhý raz, predtým to bolo 29. januára na vrcholných AO. Djokovič sa v historickej štatistike z turnajov Masters 1000 dotiahol na štvrtú priečku k Američanovi Petovi Samprasovi.
Vedú Švajčiar Roger Federer a Španiel Rafael Nadal (po 19) pred Američanom Andrem Agassim (17). "Nole" Djokovič sa po Agassim (6 trofejí) a Samprasovi (3 úspechy) stal iba tretím hráčom s aspoň troma primátmi z Miami. Titul sa predtým naposledy podarilo obhájiť Federerovi v roku 2006.
Rodák z Dunblane Murray zostáva na 22 tituloch (medzi nimi 8 s hodnotou Masters 1000, vo finále tohto typu ťahal za kratší koniec iba druhýkrát).
Zverenec Ivana Lendla Murray je od Wimbledonu 2011, na ktorom sa Djokovič premiérovo prebojoval na vrchol hodnotenia, jediným tenistom, ktorý Srba zdolal viac ako raz. Vo štvrťfinále v areáli Crandon Park Tennis Center v lokalite Key Biscayne utiekol vo štvrťfinále z manka setu a brejku Djokovičovmu krajanovi Jankovi Tipsarevičovi. Brit má proti úradujúcim jednotkám poradia skóre 7:13, ale z toho oveľa lichotivejšie 6:8 mimo grandslamových akcií.
Srb diktoval, no istota chýbala
Murray sa v úvodnom geme dostal perfektným bekhendovým lobom na 30:30, inkasoval dva body priamo z podania. Djokovič diktoval tempo, chýbala mu však úderová istota, hoci práve Brit mohol vynechaním semifinále (spomenutý Nadal nenastúpil pre problémy s ľavým kolenom, Murray nemusel absolvovať ani 3. kolo proti Kanaďanovi Milosovi Raonicovi) prísť o zápasový rytmus. Srb sa na príjme vo štvrtej hre dostal z 0:40 na zhodu, ktorých napokon bolo až päť. Brit odvrátil prvý brejkbal esom, ale pri druhom neodolal kombináciu bekhendu a forhendu popri čiare a odpoveď na smeč poslal vedľa - 1:3. Murray po chybe na 15:40 v piatom geme frustrovane rozpažil ruky, ale potom zapol, urobil pol kroka vpred do ofenzívnejšej pozície a Djokovičov bekhendový omyl mu dodal šancu na okamžitý rebrejk. Srb sa zachránil rezolútnym servisom a drajvom do protipohybu, napokon potvrdil na 4:1. Navyše, v šiestom geme pridal brejkovú "poistku" vďaka chybám nevýrazného Brita, ktoré si Srb vynucoval agresívnym prístupom. Pri podávaní na set ľahko predviedol obrat z 0:15, po 47 minútach zavŕšil svojím prvým esom v zápase, potvrdilo to Jastrabie oko.
Obrat po piatich gemoch
Brit sa hneď v otváracej hre druhej časti ocitol pod hrozbou skóre 0:30. Znížil kvalitným podaním, vyrovnal zásluhou prehnaného forhendu Srba a bol pohotovejší v akoby bedmintonovej vsuvke pri sieti. Nevyhol sa síce zhode, ale napokon si pripísal tento gem po šnúre piatich stratených. Djokovič dal na 1:1 v hre, v ktorej pustil Murrayho na 30:30. Na returne potom znova viedol 30:0, a hoci Brit vytiahol prekrásny bekhend popri čiare, len tým vyburcoval Srba k forhendovému "winneru" na 40:15. Djokovič si pri prvom brejkbale výborne utvoril palebné postavenie, netrafil však a následne v dlhej výmene poslal forhend do siete. Murray po úprave stavu na 2:1 bojovne zaťal päsť, Djokovič bez zaváhania kontroval na 2:2. Záchytný bod na prípadný obrat hľadajúci Murray v piatom geme za stavu 15:15 so šťastím mal navrch v atraktívnej výmene plnej obojstrannej improvizácie a reflexívnych zákrokov, o dva fiftíny ďalej mu však hrozil brejkbal. Djokovič spáchal bekhendovú chybu, jeho efektivita v kľúčových okamihoch začala pripomínať príslovie o chodení s džbánom po vodu. Brit si viackrát prospel vydareným servisom (3:2), Srb stále bol pri vlastnom podaní suverénny (3:3). Na returne v tzv. Tildenovom siedmom geme začal Djokovič sľubne, pokračoval však zlyhaniami, ktoré ho pomkli nahnevane klepnúť raketou o podklad (3:4). V ôsmej hre vložil priveľa sily do forhendu a prehrával znepokojujúco 0:30, v 30-stupňovej horúčave sa jeho kontrola nad dianím vytrácala. Podaniami preklopil bez nadmernej námahy na 40:30, vzápätí však urobil svoju premiérovú dvojchybu. Brit mu pomohol nezmyselným bekhendovým slajzom do polovice siete, presne tento úder pripomenul jeho najčastejšie diskutovaný limit v porovnaní s členmi Top 3 - neschopnosť ísť ofenzívne v ústrety úspechu (4:4). Djokovič aj na príjme v deviatom geme začal s náskokom 15:0, ale potom nespôsobil vážnejšiu zápletku. Keď mu forhend v tlaku, ktorý už - už naznačoval zhodu, vyhodila páska, neodpustil si gesto zmaru (4:5). Prichádzal o schopnosť "ubiť" Murrayho, ktorý čoraz odolnejšie striehol na šancu, náhle vyznieval pozitívnejšie.
Zlé začiatky, dobré konce
Na začiatku desiatej hry Srb hrubo nezvládol prípravný vstúpený bekhend, účelne však zariskoval druhý servis, pridal razantný prvý a nepykal za nedôslednosť v útoku. Následne školácky nezvládol smeč, Brit však pokazil krížny bekhend (5:5). Do jedenástej hry hodlal Murray vpochodovať aktívne, ale pri plánovaném nábehu k sieti ho prekvapil dostatočne hlboký return. Neskôr sa Djokovič dostal priebojným forhendom na 30:30, Murrayho forhendovým omylom na zhodu. Brit vtedy spáchal dvojchybu. Napravil ju kombináciou tvrdého servisu a jasného doklepnutia, z nasledujúcich intenzívnych výmen vyšiel lepšie a viedol 6:5. Po dvoch hodinách sa črtal tajbrejk. Brit mal tendenciu vyhnúť sa mu: sporadickou otvorenou ofenzívou sa posunul na 30:30. Djokovič v tej chvíli naplno pripomenul, prečo je svetovou jednotkou: zahral odvážne, nápadito aj precízne. Murray si vynútil zhodu. Srb vytiahol brilantný forhend popri čiare, potom pokazil bekhendový slajz. Napálil servis dolu "téčkom" a následne Murrayho forhend mimo znamenal 6:6. Brit musel ísť cez druhé podanie a bol neskoro pri svojej bekhendovej odpovedi na return - okamžite teda minibrejk na 0:1. Vzápätí Murray nevyškriabal dobiehaný forhend nad sieť, ale v pravý čas zapol, pritlačil a vynútil si Djokovičov forhendový omyl. Servoval za stavu 1:2 a Djokoviča v dlhej výmene akoby prekvapila kvalita vlastného bekhendového krížneho obranného úderu, nestihol pokračovať, keď bolo treba - 2:2. Brit bol na koni, zosadol prostredníctvom dvojchyby - 2:3*. Srb sa posunul na 4:2 klasickou kombináciou podania a "povinného" forhendového zakončenia. Situáciu si ešte zlepšil esom. Murray si zachoval nádej - relatívne v pohode znížil na 4:5*. Srb však znova nemal problémy pri kombinácii servis a jasný forhend. Brit sa pri prvom mečbale dostal do výmeny, ale prepálil forhend.
Historická štatistika podľa počtu titulov s hodnotou ATP World Tour Masters 1000 (od roku 1990):
1. Roger Federer (Švaj.) 19
Rafael Nadal (Šp.) 19
3. Andre Agassi (USA) 17
4. Pete Sampras (USA) 11
Novak Djokovič (Srb.) 11
6. Andy Murray (V. Brit) 8
Thomas Muster (Rak.) 8
8. Michael Chang (USA) 7
finále:
Novak Djokovič (Srb.-1) - Andy Murray (V. Brit.-4) 6:1, 7:6 (4) za 139 minút