Main Content

Slovenskí mladíci sa pripravujú na USA: Cieľom je favorita prekvapiť

piatok, 3. máj 2024 16:10 | Autor: TASR

Slovensko U18
Slovensko U18 | zdroj: IIHF

Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov sa po roku opäť stretne v semifinále majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie s USA. V sobotu od 13.00 SELČ bude chcieť vo fínskom meste Espoo odplatiť zámorským rovesníkom vlaňajšiu prehru 1:7. Do bojov o medaily sa zverenci trénera Martina Dendisa dostali po štvrťfinálovom triumfe nad Českom 3:2.

S Američanmi sa Slováci stretli už v úvode tohtoročného šampionátu, v základnej skupine im podľahli jednoznačne 0:9. "Skupinovú fázu by som oddelil od vyraďovacej časti. Je to nový turnaj a budeme sa na to pozerať s inak nastavenou hlavou. Treba sa sústrediť na detaily a hrať to, čo si povieme," povedal štvrťfinálový hrdina slovenského tímu Ondrej Maruna pre portál hockeyslovakia.sk.

Sedemnásťročný útočník strelil Čechom dva góly vrátane víťazného, keď prekvapil brankára Milotu nenápadným pokusom od mantinelu: "Štvrťfinále na majstrovstvách sveta nehráte každý deň. Užil som si zápas a som rád, že som pomohol tímu dvoma gólmi a postúpili sme do semifinále. Už v predchádzajúcich dueloch som mal šance a taktiež mi to nepadalo ani počas sezóny. Skúsil som však strieľať, tlačiť sa do bránky a vyšlo to."

Slovenskí reprezentanti čelili na šampionáte po prehrách s Američanmi, Lotyšmi a Fínmi hrozbe boja o záchranu. Zvládnuté zápasy s Nórmi a Čechmi ich však napokon posunuli do bojov o medaily. "Potrebovali sme sa ustáliť, nabrať viac sebavedomia. Verím, že túto skúsenosť z náročných momentov zúročíme. Postupne sa zlepšujeme a tieto detaily nás okrem tímovosti dostali tam, kde sme,“ vyjadril sa asistent trénera Michal Dostál, ktorý bol súčasťou trénerského štábu aj vlani.

Tím pod vedením hlavného kouča Tibora Tartaľa siahal pred rokom vo Švajčiarsku na bronzovú medailu, ale v závere riadneho hracieho času inkasoval a napokon prehral s Kanaďanmi v súboji o cenný kov 3:4 po predĺžení. "Aj minulý rok, aj tento rok mali svoj vlastný príbeh. Som však šťastný, že som pri tom a beriem to s pokorou. Verím, že na tomto šampionáte budeme ešte úspešnejší," vyhlásil Dostál.

Slováci sa po dvoch dňoch strávených v Trio Arene vo Vantaa opäť vrátili do Metro Areny v Espoo, kde absolvovali celú základnú skupinu. V piatok vykorčuľovali na ľad v rámci krátkeho tréningu. "Na Američanov ušijeme taktiku na mieru. Samozrejme, vieme o ich silných stránkach, ale budeme sa zameriavať na seba. Pokúsime sa naše silné stránky potlačiť do popredia a využiť vo svoj prospech. Bude to veľmi náročné, ale šanca je vždy," dodal asistent trénera. Druhý semifinálový zápas medzi Kanadou a Švédskom odštartuje v sobotu o 17.00 SELČ. Turnaj vyvrcholí v nedeľu duelom o tretie miesto (13.00) a finálovým súbojom (17.00).