Main Content

OH 2024: Posledné basketbalové miestenky poznajú svojich majiteľov

pondelok, 8. júl 2024 08:02 | Autor: TASR

Giannis Antetokounmpo
Giannis Antetokounmpo | zdroj: tasr

Basketbalisti Brazílie, Grécka, Španielska a Portorika získali miestenky a skompletizovali menoslov účastníkov mužského turnaja na OH 2024 v Paríži.

Brazílčania zdolali vo finále olympijskej kvalifikácie na turnaji v Rige domácich Lotyšov vysoko 94:69, Gréci zvíťazili v Pireu nad Chorvátskom 80:69. Lotyšom chýbala ich hlavná hviezda, pivot úradujúcich šampiónov NBA Kristaps Porziňgis musel ísť na operáciu nohy. Napriek tomu však boli doma favoriti, no sen o druhej účasti pod piatimi kruhmi a prvej od roku 1936 sa im rozplynul. Brazílčania sa vrátia na olympiádu po ôsmich rokoch a nastúpia v B-skupine proti Japonsku, Nemecku a domácemu Francúzsku.

Najlepším strelcom víťazov bol Bruno Caboclo, krídelník Partizanu Belehrad dal 21 bodov, Léonardo Meindl z japonského klubu Alvark Tokio pridal 20. Najlepším strelcom Lotyšov bol rozohrávač Virtusu Bologna Rihards Lomazs s 15 bodmi. Najviac bodov v drese Grécka zaznamenal Jannis Antetokounmpo (23). Opora tímu sa predstaví na OH po prvý raz. Georgios Papagiannis pridal 19 bodov. Gréci budú v Paríži hrať v A-skupine s Austráliou, Kanadou a Španielmi.

Tí sa predstavia na siedmej olympiáde v sérii po tom, čo v nedeľu v noci zdolali vo finále turnaja vo Valencii Bahamy 86:78. Rudy Fernandez tak môže nastúpiť už na šiestej olympiáde, čo bude rekord medzi mužmi. Domáci ťažili z tímového výkonu, do streleckej listiny sa zapísali deviati z desiatich hráčov a šiesti zaznamenali minimálne deväť bodov. Najviac 18 nazbieral Lorenzo Brown. Za Bahamy dal o jeden viac Buddy Hield. Na záverečnom turnaji v San Juane uspeli domáci reprezentanti Portorika, ktorí zdolali Litvu 79:68.

Na olympijských hrách sa tak predstavia prvýkrát od roku 2004. K triumfu ich priviedol 23 bodmi, šiestimi doskokmi a dvoma ziskami rozohrávač New Orleans Pelicans Jose Alvarado. Portoriko nastúpi v C-skupine spolu s úradujúcimi šampiónmi z USA, Srbskom a Južným Sudánom. Na OH sa už kvalifikovali štvornásobný obhajca zlata z USA, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Srbsko, Južný Sudán, Kanada a Austrália. Francúzsko sa kvalifikovalo ako hostiteľská krajina, ostatných sedem tímov na základe výsledkov na uplynulých majstrovstvách sveta.