Main Content

REBRÍČEK: Top 10 prekvapení sezóny 2011/2012

štvrtok, 19. júl 2012 15:34 | Autor: Anton Martinka

REBRÍČEK: Top 10 prekvapení sezóny 2011/2012
REBRÍČEK: Top 10 prekvapení sezóny 2011/2012 | zdroj: Anton Martinka pre Sport7.sk, foto SITA

Po skončení záverečného turnaja Majstrovstiev Európy v Poľsku a Ukrajine sa sezóna 2011/2012 definitívne skončila. My vám dnes prinášame 10 najväčších prekvapení, ktoré sa tento rok udiali na futbalových trávnikoch.

  Životná sezóna Robina Van Persieho

Minuloročné prestupové obdobie bolo pre manažéra Gunners, Arséna Wengera, naozaj kritické. Z tímu mu odišli dvaja kľúčoví hráči, Cesc Fabregas a Samir Nasri. Po odchode Fabregasa do Barcelony prebral kapitánsku pásku a pozíciu lídra v kabíne Robin Van Persie a  Holanďan sa tejto náročnej úlohy zhostil na jednotku.

Van Persie vytiahol Arsenal z krízy, ktorá “ Gunners“ sprevádzala najmä na začiatku sezóny, a dotiahol ich až na pekné tretie miesto v Premier Leauge hneď za dvojicu manchesterských veľkoklubov. Holanďan dokopy nastrieľal 37 gólov a stal sa najlepším strelcom a hráčom sezóny v Anglicku.

Van Persieho čas na Emirates Stadium sa však kráti. Pred pár dňami oznámil, že novú zmluvu s Gunners nepodpíše a preto sa predpokladá, že ešte toto leto prestúpi inam. Ako inak hovorí sa najmä o záujme Manchestru City a Manchestru United.



  Prekvapenie Premier Leauge – Newcastle


Vo februári 2011 sľuboval kritizovaný majiteľ Newcastlu rozkorčeným fanúšikom, že 35 miliónov libier získaných z predaja Andyho Carrolla, bude použitých veľmi rozumne. A svoj sľub aj dodržal, lebo príchodmi Demba Ba, Cabayeho, Marveauxa, Obertana či Santona vytvoril káder, ktorý bol v sezóne 2011/2012 konkurencie schopný aj najväčším favoritom Premiership. Nenápadný tím v zime posilnení aj o Cissého sa zrazu stal šťukou ligy a nechýbalo veľa, aby postúpil až do Ligy majstrov na úkor Arsenalu, Chelsea, či Tottenhamu. Straky napokon skončili na veľmi peknej piatej priečke a po dlhšom čase sa opäť môžu tešiť na zápolenia v pohárovej Európe.

  Výborne výkony Athletica Bilbao v Európskej Lige

Najpríjemnejším spestrením Európskej ligy v sezóne 2011/2012 bolo Athlético Bilbao. Baskický klub predvádzal oku lahodiaci futbal, ktorému nechýbali góly, ani technické majstrovstvo. Čerešničkou na torte boli výkony Bilbaa proti Manchestru United. Najhodnotnejší klub na svete ostal doslova zaskočený šikovnosťou španielskeho outsidera, ktorý ho zdolal na Old Trafforde a aj na domácej pôde. Podčiarkujeme, že zaslúžene, nakoľko bol v oboch zápasoch jasne lepším tímom. Mužstvo Marcela Bielsu to napokon dotiahlo až do finále, v ktorom podľahlo Atléticu Madrid a najmä nezastaviteľnému Falcaovi.

  Skvelá hra Levante

 Levante patrilo pred začiatkom sezóny k outsiderom La Ligy a nikto ani len netušil, že tím pod vedením Juana Ignácia Martinéza sa dostane na špic Primera Division vôbec prvý krát vo svojej 102 ročnej histórii.

Primárny cieľ Levante však ostal aj po skvelých výkonoch rovnaký -získať 40 bodov a vyhnúť sa zostupu. To sa nakoniec podarilo skôr, akoby ktokoľvek čakal. Levante sa napokon umiestnilo na šiestej priečke, ktorá zaručuje účasť v Európskej lige.

  Zostup Villarrelu do Segunda Division


Na začiatku sezóny by ani tej najväčší odporca Villarrealu nepredpovedal, že “ Žltá ponorka“  sezónu 2011/2012 takto dobačuje. Villarrreal ju totiž začal v Lige Majstrov a patril k opätovným favoritom na popredné priečku v Primera Division. O fatálnu formu tímu zo štadióna El Madrigal sa podpísali najmä zranenia kľúčových hráčov akými sú Rossi, Nilmar či nestarnúci Marcos Senna. Nuž a predaj Santiho Cazorlu do Malagy situáciu len zhoršil.

Prvé varovanie prišlo už v Lige Majstrov, kde “Žltá ponorka“ v konkurencií Neapolu, Bayernu a Manchestru City nezískala ani bod. Výkonnostnému progresu nepomohla ani dvojnásobná výmena trénera a tak Villarreal odohrá budúcu sezónu len v Segunda Division.

Ako sa však zdá smola sa “žltým” lepí na päty aj naďalej, keďže Manuel Precaido, tréner, ktorý mal klubu pomôcť vrátiť sa medzi najlepšie španielske tímy, tragicky zomrel ešte pred Eurom na infarkt.

  Zisk titulu v Ligue 1 pre Montpellier

Najväčším a azda jediným favoritom na triumf v Ligue 1 bol pred sezónou 2011/2012 petrodolármi dotovaný Paris St. Germain. Zo začiatku sezóny to tak naozaj aj vyzeralo, no po zime prišla šnúra kvalitných výkonov Montpellieru, ktorá podceňovaný klub doviedla až k nečakanému majstrovskému titulu, vôbec prvému v klubovej histórií.
 
Bolo jasné, že po úspešnej sezóne si Montpellier neudrží celý káder pohromade, čo potvrdil aj skorý odchod najlepšieho kanoniera ligy Oliviera Girouda do Premier League. Uvidíme ako sa tím posilní pred premiérou v Lige majstrov. Jasné ale je, že ho nesmie nikto podceniť. 



  Sklamanie manchesterských klubov v Európe

Po boku Realu Madrid, Barcelony a Bayernu sa hovorilo o oboch manchesterských veľkokluboch ako o hlavných ašpirantoch na celkový triumf v Lige majstrov. Tieto očakávania napokon ani zďaleka nenaplnili, keď obidva anglické kluby z Manchestru skončili už v základných skupinách.

Po vypadnutí v milionárskej súťaži sa o nich hovorilo opäť ako o favoritoch, tento krát v Európskej lige. United však vypadli hneď v prvom kole vyraďovacej fázy na štíte Athlética Bilbao. Nepochodili ani Citizens, ktorí stroskotali so Sportingom Lisabon.

  Čierny kôn Ligy Majstrov – Apoel Nikózia

Čierny kôň - aj tak by sa dal nazvať cyperský majster, ktorý sa v uplynulej sezóne Ligy Majstrov postaral o poriadny rozruch. Apoel Nikózia, ktorý v boji o Ligu Majstrov vyradil v III. predkole aj nášho majstra Slovan Bratislava, skončil v milionárskej súťaži až pred bránami semifinále na skalpe Realu Madrid. Predtým počas cesty do štvrťfinále vyradil omnoho známejšie kluby, akými sú Olympique Lyon, FC Porto či Šachtar Doneck.



  Herná mizéria Holandska na ME

Pred turnajom v Poľsku a Ukrajine bolo Holandsko považované za jedného z najväčších favoritov na titul. Veď v tíme vicemajstra Majstrovstiev sveta 2010 sme mohli nájsť hviezdne mená ako Sneijder, Robben, Van Persie, Afellay, Van der Vaart, či Huntelaar, ktoré už len samé zaručujú kvalitu.

“Oranjes“ však na turnaji totálne pohoreli, keď prehrali všetky tri zápasy v základnej skupine a odišli domov bez zisku čo i len bodu. Za neúspechom Holandska čiastočne stojí aj strelecká impotencia Robina Van Persieho či Klasa-Jana Huntelaara. Vypadnutie si vypýtalo nakoniec aj svoju obeť, keď z miesta hlavného trénera rezignoval Bert Van Marwijk, dovtedy ospevovaný kouč druhého tímu z MS 2010.

  Výhra Chelsea v Lige Majstrov

S Chelsea to na začiatku sezóny pod vedením Andrého Villasa-Boasa nevyzeralo dobre. “The Blues“ nepodávali adekvátne výkony, či už v Premier League alebo v Lige Majstrov. Zlé výsledky si v úvode roka 2012 vypýtali daň v podobe Boasovho odvolania, na ktorého miestodočasne (vtedy) zasadol asistent Roberto Di Matteo. Nenápadný taliansky kormidelník, ktorý svojho času hral za Chelsea ako hráč, zachránil doslova všetko čo sa dalo. “The Blues“ začali hrať pod jeho vedením ako vymenení a hoci napokon skončili v domácej súťaži až na šiestom mieste nemuseli vôbec smútiť. V lige šampiónov totiž dorazili až na futbalový Olymp, keď v semifinále šokujúco vyradili Barcelonu a vo finále zdolali po penaltách aj domáci Bayern Mníchov.