Cibulková skončila. Zdolala ju Wozniacká
Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala v stredajšom stretnutí štvrťfinále dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (30. augusta - 12. septembra, celková dotácia 22,668 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) s Dánkou Caroline Wozniackou nasadenou ako prvou v ich šiestom seniorskom vzájomnom súboji za 105 minút 2:6, 5:7.
Na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium vo veľmi silnom vetre okolo 50 - 60 km/h Cibulková vo vstupnom sete vyrovnala okamžitým rebrejkom na 1:1, ale potom stratila 4 hry v rade a už len znížila. V druhom dejstve Slovenka spočiatku mala manko 0:1, ako prijímajúca v druhej hre však dosiahla rebrejk z 15:40 a odvtedy si držala servis až do jedenástej hry - 5:6. V nasledujúcom geme ešte mala brejkbal, ale už sa jej nepodarilo vynútiť si tajbrejk a prípadné rozhodujúce dejstvo.
"Zápas odviaty vetrom... Škoda..." povzdychla si Dominika Cibulková na úvod rozhovoru pre agentúru SITA a pokračovala: "Veľmi ma to mrzí, pretože som bola v tom, že pôjdem do ´semi´ a mám šancu. Chcela som sa dostať ďalej, ale ten vietor dnes veľmi ovplyvnil moju hru. Predsavzala som si totiž byť aktívna a tlačiť, lenže od prvej loptičky som nehrala to, čo som chcela. Stále som s tým vetrom bojovala, rozmýšľala som čo a ako. Obe sme mali rovnaké podmienky, ale Dánka má taký štýl, aký má, a možno sa jej v tom vetre nehralo až natoľko ťažko, pretože ona aj bez neho len vracia loptičky a čaká na chyby súperky." Cibulková napriek sklamaniu neskrývala celkovú spokojnosť so svojím newyorským vystúpením: "Takto krátko po vyradení ma to síce škrie, určite však nechcem uraziť šťastenu. Odohrala som tu výborné zápasy a dostala som sa do grandslamového štvrťfinále, čo by som pred turnajom brala všetkými desiatimi a ešte by som vybozkávala ruky, ktoré by mi to ponúkali. Po zlej šnúre nebolo moje sebavedomie práve vysoké. Teraz sa chcem na tejto vlne viezť do konca sezóny. Trošku si však najprv oddýchnem a dám sa dokopy, zámorská šnúra bola naozaj náročná. Na jeseň by som mala začať v Soule, potom prídu Tokio a Peking."
Favorizovaná Dánka zvýšila svoj náskok v dueloch s bojovnou Slovenkou na 5:1 zásluhou 5. úspechu v rade. Naposledy 25. augusta v New Havene zvíťazila 6:4, 6:1 z 2:4 iba dva dni po zisku primátu v Montreale, napokon sa radovala aj na tomto podujatí. Teraz zahrala len tucet winnerov v porovnaní s dvadsiatimi, zároveň však urobila iba 18 nevynútených chýb voči 43 omylom súperky. Dánka v predchádzajúcich 4 kolách odovzdala len 10 gemov (hoci hrala aj s newyorskou šampiónkou 2006 Mariou Šarapovovou z Ruska), teraz v jednom zápase hneď 7. Spomenutý výkon pripomenul Serenu Williamsovú z roku 2002.
V úvodnom geme pri svojom podaní Wozniacka urobila 3 dvojchyby. Súperka si pred jedným zo servisov štyrikrát nadhodila loptičku, kým sa do nej odvážila udrieť. Cibulkovej sa "vydarilo" aj podanie, ktoré z pravej strany smerovalo do bekhendovej časti dvorca Wozniackej a atakovalo pri tom bočnú čiaru. Hráčky nechtiac často ponúkali komické výjavy, keď v poslednej chvíli pred úderom museli meniť postavenie či nekoordinovane improvizovať ako z tenisovej prípravky. Veľa zásahov bolo z úplne nerovnovážneho postavenia a mimo bežného tajmingu. Rozhodca Anthony Nimmons viackrát musel prerušiť výmenu pre predmety priviate na kurt.
"Bolo to akoby sme hrali uprostred hurikánu, niečo také som v tenise azda ešte nezažila. Podmienky sme však obe mali rovnaké. Bolo to len o snahe vrátiť čo najviac loptičiek do dvorca a popri tom neúnavne behať," skonštatovala v prvom rozhovore ešte na kurte Wozniacká, ktorá ťahá sériu 13 triumfov a po Wimbledone má skóre 19:1. Najvýraznejšiu tohtoročnú sériu - už uzavretú - stále má šampiónka US Open 2000 a 2001, Američanka Venus Williamsová - 15 triumfov.
Dvadsaťročná finalistka vlaňajších medzinárodných otvorených majstrovstiev Spojených štátov amerických Wozniacka si v semifinále zmeria sily so sedmičkou "pavúka", Ruskou Verou Zvonarevovou (skóre 2:2), ktorá predtým v stredu prekonala Estónku Kaiu Kanepiovú nasadenú ako tridsiatu prvú 6:3, 7:5. Už v utorok vytvorili prvú semifinálovú dvojicu obhajkyňa titulu Kim Clijstersová z Belgicka a domáca dvojnásobná miestna šampiónka Venus Williamsová.
Semifinalistka parížskeho antukového Roland Garros 2009 Cibulková sa v pondelok 13. septembra vyšvihne zo 45. miesta v hodnotení na 33. post.
Už bola aj na 12. pozícii. Odnáša si 500 bodov do počítačového poradia a šek na 200 000 USD. Proti členkám Top 2 má aktuálne skóre 1:7, jediný takýto úspech si pripísala v dueli so Srbkou Jelenou Jankovičovou predvlani v Montreale. Sekcia Match Notes na internetovej stránke Tenisovej asociácie žien nezabudla pripomenúť, že je najnižšou hráčkou terajšieho Top 100.
Dvojnásobná finalistka z hlavného profesionálneho okruhu Cibulková tento rok prehrala na Australian Open v 1. kole (z 5:1 v treťom sete) a zhodne v 3. kole na Roland Garros a Wimbledone. V New Yorku v 2. kole utiekla Ukrajinke Kateryne Bondarenkovej z 5 mečbalov (6:2, 5:7, 7:6 /7/), takže sa jej napokon nevypomstilo premrhanie náskoku 6:2, 4:1, hoci sa už črtala malá športová tragédia. Už v 1. kole potrebovala tri sety proti Švajčiarke Stefanie Vögeleovej (6:2, 4:6, 7:5). V 3. kole povolila len jeden gem španielskej kvalifikantke Lourdes Domínguezovej-Linovej (6:0, 6:1). V osemfinále značne nečakane vyradila dvojnásobnú grandslamovú šampiónku (aj US Open 2004) Svetlanu Kuznecovovú z Ruska (7:5, 7:6 /4/), sťažovala sa na problémy s ľavou achilovkou a čerstvejšie i bedrami. Po štvrťfinále uviedla: "Môj pohyb dnes bol úplne v poriadku. Ten bok mi fyzioterapeuti dali dokopy, čo som bola rada. Akurát ma trochu pobolievala tá achilovka."
Zverenkyňa Chorváta Željka Krajana Cibulková vlani v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center v lokalite Flushing Meadows nútene chýbala pre únavovú zlomeninu rebra. Na US Open dosiaľ bolo jej maximom predvlaňajšie 3. kolo, pri miestnom debute v roku 2007 sa lúčila v 2. kole. Počas letnej zámorskej série prípravných podujatí sa jej príliš nedarilo: do New Yorku pricestovala s bilanciou 4:6, pričom dva triumfy dosiahla v New Havene "len" v kvalifikácii.
Caroline Wozniacka (1-Dán.) - Dominika Cibulková (SR) 6:2, 7:5 za 105 minút (36, 69)
Cibulková dvojchybou dodala Wozniackej dva brejkbaly v rade, hneď pri prvom poslala forhend za. Dánka však vzápätí sama okúsila veternú lotériu: gem, v ktorom spáchala tri dvojchyby, nezachránila napriek esu z druhého podania. V tretej hre však znova dokázala preraziť podanie Slovenky, potvrdila to na 30 a pridala poistku vďaka dvojchybe Cibulkovej - 4:1 a po chvíli aj 5:1 kombináciou vydareného podania a nekompromisného zakončenia. Slovenka tlakom z forhendovej strany ešte upravila na 2:5 a dokonca mala dva brejkbaly v ôsmej hre, ale Dánka si odvtedy pripísala štyri body v rade a s nimi aj prvú časť. Pri úvodnom setbale odvialo Cibulkovej krížny forhend mimo.
Vo vstupnom geme napokon oveľa dramatickejšej a úplne vyrovnanej druhej časti sa Slovenka ako podávajúca dostala z 15:40 na zhodu a eliminovala aj tretiu hrozbu, dvojchybou však Dánke dodala štvrtú a potom nasmerovala bekhend do siete. V týchto fázach na chvíľku prebleslo negatívne rozpoloženie a frustrácia, ale povestne húževnatá Cibulková sa rýchlo pozviechala a z 15:40 na príjme zvládla rebrejk na 1:1. Zásluhou bekhendového dropu (premiérového efektívneho pri štvrtom pokuse o tento prvok), obhodenia popri čiare (v tej chvíli na forhendové "winnery" 10:4) a bekhendového zakončenia zblízka predviedla v treťom geme obrat z 15:30 a vyznievala čoraz pohrúženejšie - 2:1. Pasívna Dánka strácala zdanlivo neochvejnú istotu, ba v ďalšom vývoji sa pustila aj do pomerne ostrej výmeny názorov s rozhodcom, keď sa síce mohla cítiť ukrivdene, ale pravidlá nepustili. Cibulková totiž iba položila raketu na úder, ktorý lizol čiaru a Jastrabie oko to potvrdilo, lenže pôvodne bol "rozptyľujúco" ohlásený "out".
Slovenka ešte viac pookriala, keď vymazala brejkbal v piatom geme. V siedmom nechala Dánku vyrovnať z 0:30 na 30:30, ale pomohla jej páska i spomenutá kontroverzná situácia, po ktorej Wozniacka pri opakovaní fiftínu napálila return do siete - 3:4 z jej pohľadu. V ôsmej hre bola Cibulková dva body od možného brejku, v deviatej nastolila tón fantastickou forhendovou kombináciou na záver výmeny s 29 údermi. Viedla 5:4, ale na príjme nemala vážnejší nárok - 5:5. V jedenástej hre Dánka umne ubrala tempo a nechala Slovenku vyhádzať sa: tá sa vyškriabala z 0:30 na 30:30, ale následne jej forhend nepustila páska na druhú stranu a unáhlený bekhend skončil vedľa - 5:6. Cibulková sa nevzdávala: aktívnymi forhendovými zásahmi si vytvorila náskok 30:15 na príjme a po dvojchybe dokonca mala brejkbal, ale trošku sa vtedy stiahla, poslala forhend do siete, vzápätí sa to zopakovalo a pri mečbale jej poslal vietor posledný nepríjemný pozdrav.
Štatistiky:
Wozniacka - Cibulková
1. podanie (úspešnosť v %): 45 zo 66 = 68% - 46 zo 66 = 70%
využitie 1. podania: 30 zo 45 = 67% - 25 zo 46 = 54%
využitie 2. podania: 11 z 21 = 52% - 8 z 20 = 40%
esá: 3 - 0
dvojchyby: 4 - 3
víťazné údery: 12 - 20
nevynútené chyby: 18 - 43
body získané na príjme: 33 zo 66 = 50% - 35 zo 66 = 38%
body získané pri sieti: 6 z 9 = 67% - 7 z 8 = 88%
využitie brejkbalov: 5 z 9 = 56% - 2 z 8 = 25%
získané lopty celkovo: 74 - 58
najrýchlejšie podanie: 180 km/h - 161 km/h
priemerná rýchlosť 1. podania: 142 km/h - 127 km/h
priemerná rýchlosť 2. podania: 119 km/h - 112 km/h
Prehľad výsledkov predchádzajúcich vzájomných zápasov Cibulkovej s Wozniackou:
Seniorské obdobie (1:4):
2007 Peking (Čína) tvrdý povrch 1. kolo Cibulková 6:0, 6:7 (5), 6:1
2008 New Haven (USA) tvrdý povrch 1. kolo Wozniacka 7:6 (7) - skreč, Cibulková odstúpila pre celkovú nevoľnosť
2009 Sydney (Austr.) tvrdý povrch 1. kolo Wozniacka 6:1, 6:2
2010 Dubaj (SAE) tvrdý povrch 2. kolo Wozniacka 6:2, 7:6 (2)
2010 New Haven (USA) tvrdý povrch 2. kolo Wozniacka 6:4, 6:1
Juniorské obdobie (1:1):
2004 Osaka (Jap.) tvrdý povrch finále Wozniacka 6:3, 6:0
2005 Melbourne (Austr.) tvrdý povrch 3. kolo (osmfinále) 5:7, 6:3, 7:6 (4)
SITA
© WEBNOVINY