NHL: Halák priviedol Blues k výhre v Detroite,série Pens a Crosbyho skončili (4)

utorok, 21. január 2014 11:05 | Autor: TASR

New York 21. januára (TASR) - Hokejisti St. Louis zvíťazili v zápase NHL na ľade Detroitu 4:1 aj vďaka spoľahlivému výkonu slovenského brankára Jaroslava Haláka, ktorý kryl 22 z 23 striel domácich. Halák vychytal 20. víťazstvo v ročníku a Blues sa vrátili na víťazný kurz, keď predtým prehrali v dvoch zápasoch.

Hokejisti NY Islanders otočili priebeh dôležitého zápasu na ľade divízneho súpera vo Philadelphii a vyhrali 4:3 po nájazdoch. "Ostrovania" prehrávali 1:3, ale v tretej tretine Brock Nielsen a potom 2 minúty a 58 sekúnd pred koncom Kyle Okposo vyrovnali na 3:3. V nájazdoch skórovali až piati hokejisti, víťazný zaznamenal Okposo vo štvrtej sérii. "Kyle je lídrom tímu, je to hráč s víťazným inštinktom," pochválil Okposa, ktorý dal svoj 20. gól v sezóne, tréner John Capuano. V drese Flyers odohral 20 minút a 16 sekúnd slovenský obranca Andrej Meszároš, ale do štatistík sa nezapísal. Islanders prestrieľali domácich v pomere 43:29.

Hrdinom Bostonu sa stal útočník Brad Marchand, ktorý dvomi gólmi rozhodol o víťazstve 3:2 nad Los Angeles. Bruins viedli v TD Garden po prvej tretine 2:0, ale hostia vyrovnali na 2:2. Z vyrovnávajúceho gólu sa však dlho netešili, pretože len 18 sekúnd po zásahu Jeffa Cartera strhol opäť vedenie na stranu Bostonu Marchard a v 49. minúte stanovil konečný výsledok. Marchand skóroval v štvrtom zápase v rade a druhýkrát po sebe strelil dva góly. "V posledných zápasoch sa našej formácií darí a dúfam, že to vydrží čo najdlhšie. Darí sa mi strelecky, za čo vďačím mojim spoluhráčom z útoku Bergeronovi a Smithovi. Sú to skvelí hráči a veľmi mi pomáhajú," povedal Marchard, ktorý otvoril skóre po skvelej individuálnej akcii v oslabení. V početnej nevýhode dal už štvrtý gól v sezóne a v tejto štatistike je lídrom celej NHL. Boston v dvoch dueloch s poslednými dvomi víťazmi Stanleyho pohára Chicagom a Los Angeles získali zo štyroch možných bodov tri. Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral 25:17 minúty, zaznamenal dve strely a plusový bod. Pred druhým gólom obrancu Toreyho Kruga v presilovke výborne zaclonil výhľad brankárovi Jonathanovi Quickovi.

Až traja slovenskí hokejisti boli na ľade v Detroite, kde domáci Red Wings hostili St. Louis. Z víťazstva 4:1 sa tešil brankár Blues Jaroslav Halák, ktorý chytil 22 z 23 striel Detroitu. Útočníci Detroitu Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo sa bodov nepresadili, obaja zaznamenali jeden mínusový bod a dve trestné minúty. Tatar si pripísal aj jednu strelu. "Súper bol lepší a zaslúžene vyhral. Prehrávali sme súboje a nehrali sme dobre," kritizoval výkon svojich hráčov tréner Detroitu Mike Babcock.

Pittsburgh prehral na domácom ľade po rekordných 13-tich zápasoch, keď podľahol Floride 1:5. V drese hostí nehral pre zranenie hornej časti tela slovenský útočník Tomáš Kopecký. "Tučniaci" naposledy neuspeli na domácom ľade 13. novembra, keď prehrali s Philadelphiou 1:2. Dva góly Panthers strelil 22-ročný center Drew Shore a brankár Scott Clemmensen zaznamenal 35 úspešných zásahov. Shore otvoril skóre duelu v oslabení, keď sa strele Jevgenija Malkina odrazila po mantineli rovno do brejku útočníka hostí a ten v prečíslení dvoch proti jednému prekonal Marca-Andreho Fleuryho. "V posledných zápasoch sme nehrali dobre a tak sme trochu zmenili štýl hry. Vychádzali sme so zabezpečenej obrany a podržal nás brankár," povedal hrdina duelu Shore. Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby nebodoval prvýkrát po 17-tich dueloch.

Nashville zdolal na domácom ľade trápiaci sa Dallas 4:1, keď mu k víťazstvu výrazne dopomohol brankár Carter Hutton. Ten chytil 35 z 36 striel hostí, ktorí prehrali deviaty z posledných desiatich duelov. V drese Predators sa v poslednom čase strelecký darí obrancom. V uplynulých štyroch dueloch, z ktorých Nashville tri vyhral, dali sedem z pätnástich gólov zadáci. Podelili si ich Shea Weber, Roman Josi a Ryan Ellis.

Toronto vyhralo vo Phoenixe 4:2 a natiahlo tak úspešnú sériu na päť víťazstiev. Takýto kúsok sa Maple Leafs podaril naposledy v sezóne 2006/2007. Toronto strelilo počas tejto série 20 gólov a v tabuľke Východnej konferencie sa dostalo na šieste miesto. V treťom zápase po sebe skóroval útočník Phil Kessel, ktorý má na konte už 24 gólov. Výborný výkon podal aj brankár Jonatha Bernier, ktorý chytil 39 striel Coyotes. Toronto vyhralo vo Phoenixe prvýkrát od 23. októbra 2003. Prvý gól v sezóne strelil švédsky obranca Carl Gunnarsson, ktorý skóroval prvýkrát po 82 zápasoch. Phoenix dal góly v presilovke a v oslabení. Na 1:3 znížil v početnej výhode Mike Ribeiro a Phoenix tak skóroval v presilovke v ôsmom zápase po sebe, čo je najdlhšia séria v histórii klubu od sezóny 1996/1997, keď sa klub presťahoval do Arizony z Winnipegu.

Hokejisti San Jose vyhrali štvrtý duel za sebou, keď si poradili doma s Calgary 3:2. Dva góly strelil Joe Pavelski, ktorý sa v minulom zápase blysol hetrikom na ľade Tampy Bay. Dvadsaťdeväťročný reprezentant USA sa v tabuľke strelcov NHL dotiahol s 27 gólmi na druhé miesto spoločne s Correym Perrym z Anaheimu. Proti Flames sa mu darí, v 29 vzájomných dueloch zaznamenal 29 bodov. Na víťazný gól mu perfektne nahral Joe Thornton, ktorý tak zaznamenal 1171. bod v NHL a v historických tabuľkách je na 48. mieste.

sumáre:

PHILADELPHIA - NY ISLANDERS 3:4 pp a sn (0:0, 1:3, 2:0 - 0:0)

Góly: 30. Tavares (Okposo, Vanek), 49. Neslon (Bailey, Clutterbuck), 58. Okposo (Nielsen, MacDonald), rozh. nájazd Okposo – 22. Read (Couturier, Timonen), 32. Simmonds (Hartnell, Coburn), 39. Read (Streit). Brankári: Nilsson - Emery, strely na bránku: 43:29.

BOSTON - LOS ANGELES 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Góly: 13. Marchand (Bergeron), 18. Krug (Krejčí, Spooner), 49. Marchand (Smith, Bergeron) – 25. Mitchell (Richards), 49. Carter (Doughty, Kopitar). Brankári: Johnson - Quick, strely na bránku: 23:23.

PITTSBURGH - FLORIDA 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)

Góly: 46. Niskanen (Letang, Malkin) – 16. Shore (Clemensen), 34. Shore (Winchester, Huberdeau), 42. Kulikov (Winchester, Goc), 54. Huberdeau (Bjugstad), 55. Matthias (Winchester, Weaver). Brankári: Fleury - Clemmensen, strely na bránku: 36:28.

DETROIT - ST. LOUIS 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 20. Nyquist (Zetterberg, Sheahan) – 12. Pääjärvi (Stewart, Polák), 22. Jackman (Steen), 23. Shattenkirk (Steen, Roy), 43. Bouwmeester (Pietrangelo, Reaves). Brankári: Howard (31. Mrázek) - HALÁK, strely na bránku: 23:39.

NASHVILLE - DALLAS 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 12. Spaling (Josi, Legwand), 18. Weber (Nystrom, Bourque), 40. Josi (Gaustad, Nystrom), 44. Fisher (Wilson, Hörnqvist) – 5. Eakin (Peverley, Whitney). Brankári: Hutton - Lehtonen, strely na bránku: 23:36.

PHOENIX - TORONTO 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Góly: 46. Ribeiro (Yandle, Korpikoski), 55. Vermette (Korpikoski) – 17. Gardiner (Kadri, Kessel), 19. Kessel (Franson), 26. Gunnarsson (Phaneuf, Ashton), 55. Kadri (Gardiner, Rielly). Brankári: Smith - Bernier, strely na bránku: 41:29.

SAN JOSE - CALGARY 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)

Góly: 13. Pavelski (Braun, Burns), 13. Wingels (Marleau, Stuart), 35. Pavelski (Thonrton, Demers) – 5. Hudler (Brodie, Giordano), 14. Westgarth (McGrattan, Russell). Brankári: Niemi - Ramo, strely na bránku: 27:23.

Slováci v akcii:

Andrej Meszároš (Philadelphia) 20:16 0 0 0 0 0 0

Tomáš Jurčo (Detroit) 10:16 0 0 0 -1 0 2

Tomáš Tatar (Detroit) 14:30 0 0 0 -1 1 2

Zdeno Chára (Boston) 25:17 0 0 0 1 1 2

Jaroslav Halák (St. Louis) 59:48 1/23 95,70

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená v texte