Lyžovanie-SP: Zjazd na Streife -na najkratšej trati histórie vyhral Jansrud -SÚH

sobota, 24. január 2015 22:05 | Autor: TASR

Kitzbühel 24. januára (TASR) - Nórsky lyžiar Kjetil Jansrud vyhral v sobotu v rakúskom Kitzbüheli najočakávanejšie preteky seriálu Svetového pohára, zjazd na legendárnom Streife. Ten sa pre nepriaznivé počasie išiel na výrazne skrátenej trati, najkratšej v histórii podujatia. Líder disciplíny a druhý muž celkového poradia SP slávil časom 58,16 s svoj ôsmy triumf kariéry s minimálnym náskokom dvoch stotín sekundy pred Talianom Dominikom Parisom, tretí skončil Francúz Guillermo Fayed (+0,21).

Štart pretekov museli pre hustú hmlu organizátori viackrát presúvať a napokon sa začal s dvojhodinovým oneskorením. Jury usúdila, že znížená viditeľnosť vo vrchnej časti je pre jazdcov nebezpečná a tak pôvodnú 3312 m dlhú trať výrazne skrátila. Jansrud so štartovým číslom 18 mal výborný úvod a najrýchlejšie zvládol aj spodnú časť približne 1,6 km dlhej zjazdovky. Najvýraznejšie ho ohrozoval víťaz piatkového super-G v Kitzbüheli Paris, ktorý mal ešte na poslednom medzičase náskok 23 stotín, napokon ale v cieli za Nórom tesne zaostal. Domáci Rakúšania na pódium nedosiahli, najlepší z nich Georg Streitberger skončil štvrtý (+0,39).

Bronzový v zjazde zo ZOH v Soči a olympijský šampión v super-G si v generálke na MS v Beaver Creeku pripísal celkovo štvrtý triumf v SP v zjazde v kariére, premiérový v Kitzbüheli. "Označenie 'šampión z Kitzbühelu' znie naozaj skvele. Nebol som nadšený, že trať skrátili, pretože moje najsilnejšie pasáže sú práve vo vrchnej časti zjazdovky. Ale vyšlo mi to, je to pre mňa úžasný deň a skvelé víťazstvo," tešil sa v cieli 29-ročný Jansrud. Náskok Marcela Hirschera na čele SP stiahol na 82 bodov. Po jedenástich rokoch sa tak na Streife opäť tešil Nór, naposledy to bol v roku 2004 Lasse Kjus. "Tie dve stotiny ma trochu hnevajú," priznal druhý Paris. "Ale je parádne stáť na pódiu. Boli to skvelé preteky a aj napriek skrátenej trati aj férové."