Lyžovanie-skoky-MS:Zlatá Vogtová: "Neverila som, že by som mohla zvíťaziť"-SÚHRN

piatok, 20. február 2015 21:05 | Autor: TASR

Falun 20. februára (TASR) - Nemecká skokanka na lyžiach Carina Vogtová triumfovala v piatkovej súťaži žien na strednom mostíku na majstrovstvách sveta vo švédskom Falune. Olympijská šampiónka zo Soči získala premiérové zlato z MS so súhrnnou známkou 236,9 bodov. Na druhom mieste skončila Japonka Juti Itová, ktorá zaostala o 1,8 b. Bronz sa ušiel vedúcej pretekárke po prvom kole Rakúšanke Daniele Iraschkovej-Stolzovej.

Bez cenného kovu ostala ďalšia japonská nádej Sara Takanašiová. Osemnásťročná talentovaná tínedžerka pokazila prvé kolo, po ktorom bola až deviata. V druhom kole predviedla jeden z najlepších výkonov, no na medailové pozície to už nestačilo a obsadila konečnú štvrtú priečku. Takanašiovej nevyšlo ideálne druhé vystúpenie na veľkom podujatí, "zemiakovú" medailu totiž získala aj na minuloročných ZOH. Obhajkyni titulu Američanke Sarah Hendricksonovej patrila šiesta pozícia.

Prvé kolo vyšlo najlepšie Iraschkovej-Stolzovej, no druhý pokus nebol podľa jej predstáv a nakoniec sa musela uspokojiť "až" s tretím miestom. V jej zbierke tak ostáva zatiaľ jedna zlatá medaila z MS, ktorú získala pred dvomi rokmi v Nórsku. Po svojom piatkovom výkone mala zmiešané pocity: "Samozrejme, medaila sa nezískava každý deň, takže je to super. V druhom kole som stratila pár metrov, pod čo sa podpísal aj bočný vietor. Nechcem však hľadať výhovorky," skonštatovala líderka Svetového pohára. Naopak dobrú formu potvrdila Vogtová, ktorá bola priebežne druhá so stratou 3,7 bodov na Iraschkovú-Stolzovú. V druhom kole jej namerali 92 m a vyšvihla sa na zlatú priečku. "Neverila som, že by som mohla zvíťaziť. Rok po olympijskom zlate je to ďalší obrovský úspech. Nesmierne sa z toho teším," netajila radosť Vogtová do kamier Eurosportu. Dvadsaťtriročná Nemka vybojovala pre svoju krajinu v piatok druhé zlato po tom, čo krátko pred ňou Johannes Rydzek ovládol súťaž jednotlivcov v severskej kombinácii.